Search
Close this search box.

Zašto će dug iz devedesetih opet isplatiti narodni Hajduk

Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka (DAB), piše Tanja Gattin Zebić za  Slobodnu Dalmaciju, ovih je dana primila pravomoćnu presudu Trgovačkog suda temeljem koje bi mogla ovršiti račun Hajduka da bi naplatila stari dug koji se na današnji dan popeo na 4.215.623 kuna.

Ovim je slučaj postao služben i DAB je u mogućnosti ovršiti Hajduk za spomenuti iznos. DAB je i treći po veličini dioničar kluba koji je do 9,82% dionica došao u procesu preoblikovanja još 2009. godine. Radi se o dugu kojeg je Hajduk imao prema propaloj Komercijalnoj banci d.d. u stečaju koja je prodala DAB-u svoje potraživanje prema Hajduku sa svim sporednim pravima i to po cijeni od 26.345.039,34 kuna, uvećano za kamatu od 8% godišnje tekuću od dana 01. svibnja 2008. godine pa do plaćanja. DAB zatim izjavom od 08. lipnja 2009. godine izražava suglasnost da se potraživanje prema Hajduku pretvori u ulog (dionice) i to kroz postupak povećanja temeljnog kapitala nakon okončanog postupka obveznog preoblikovanja sukladno Zakonu o športu nakon koje je provedbe DAB postao drugi po veličini vlasnik Hajduka s 9.82% vlasništva. Od ovog dogovora pa do upisa DAB-a među dioničare proteklo je više od godinu dana, a u tadašnjem Hajduku u procesu preoblikovanja nisu vodili računa da i navedene kamate pretvore u udjele (što je tada iznosilo oko 2 milijuna kuna). Čak i kada je klub preoblikovan i kada se na računu nalazilo preko 80 milijuna kuna, nitko u Hajduk nije zatvorio i razriješio navedeno potraživanje. Kao uostalom i mnoga druga koja su došla na naplatu godinama kasnije.

Preoblikovanje Hajduka vodili su Ante Nosić, Mirko Klarić i Vinko Bajrović, a upravo je u lipnju sa mjesta dugogodišnjeg klupskog odvjetnika na čelo kluba zasjeo Mate Peroš (14.6.2008. –  6.8.2009.). Ministar financija bio je Ivan Šuker, premijer Ivo Sanader.

DAB 15. studenog 2010. godine pokreće prijedlog za ovrhu protiv Hajduka radi isplate potraživanja u iznosu od 2.286.644,40 kuna za kamate. Na čelu kluba je Joško Svaguša (7.8.2009. – 22.12.2010.). Slučaj završava na Trgovačkom sudu. Ministar financija i dalje je Ivan Šuker, a premijerka Jadranka Kosor.

U prosincu 2012. godine tadašnji predsjednik Marin Brbić dobiva božićnu čestitku u vidu prvostupanjske presude Trgovačkog suda u Zagrebu, a u siječnju 2013. godine ulaže se žalba koja je odbijena ovih dana. Nakon prvostupanjske presude postalo je očito da će se spor na koncu izgubiti, a ministar je bio Boris Lalovac, premijer Zoran Milanović.

Tako je na naplatu sadašnjem predsjedniku Ivanu Kosu stiglo ukupno 4.215.623 kuna duga prema državnoj agenciji, koji je trebao biti saniran preoblikovanjem. Premijer je Andrej Plenković, ministar financija Zdravko Marić.

Pravo je pitanje odakle je početni dug prema Komercijalnoj banci nastao?

Ovako 2003. godine piše Nacional:

Najveći Hajdukov vjerovnik je Komercijalna banka Josipa Šoića, koja potražuje 22 milijuna kuna, ali je taj iznos već smanjen na 14 milijuna kuna, jer je Doris Košta uspjela dokazati da je banka primjenjivala zelenaške kamate. Komercijalna banka pristala bi na nagodbu i isplatu 5 milijuna kuna.

Predsjednik je tada bio Branko Grgić.

Inače, sam dug prema Komercijalnoj banci nastao je još devedesetih, a Mate Peroš jednom je objasnio da je Komercijalna banka naplaćivala lihvarske kamate, te je s velikim iznosom dospjela u očevidnik jer joj je Hajduk ranije kao osiguranje naplate njezinih potraživanja dao bjanko mjenicu.

Kako se može pronaći u novinskim arhivama, nakon ulaska u Ligu prvaka Hajduku je, ironično, ponestalo novaca te su digli kredit u navedenoj banci od 7 milijuna kuna s kamatom od čak 5% mjesečno.

Kako to obično biva puno imena, predsjednika, ministara i stranaka na vlasti se promijenilo, mnogi od njih mogli su platiti puno manji iznos navedenog duga ili ga pretvoriti u dionice, ali najlakše je bilo ignorirati i pravno kupovati vrijeme. Dugovi, kamate, odvjetnički troškovi uvijek su Hajduku bili draži od suočavanja s grijesima prošlosti. Sve do danas. Kada su se stotine milijuna kuna nastalih od devedesetih do 2011. godine vratile u samo par godina racionalnog poslovanja. I umjesto da se to pohvali, čitat ćete naslove kako je Hajduk „opet u financijskim  problemima“, a na samom Poljudu ponovno vladaju perima omiljeni „šok i panika“,… Čitat ćete podsmjeh, dociranje i podrugivanje onih koji su godinama upravo stvarali te dugove. Ironično, ali tako je to u društvu gdje je dvadeset godina bilo normalno jesti i piti, bez razmišljanja tko će te dugove na koncu platiti.

Karlo Propadalo & Bojan Islamović


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter