Search
Close this search box.

Vizija iskusnog sportskog direktora i mladog trenera vratili Schalke u elitu (FOTO&VIDEO)

Foto: fussballtransfers.com

Pobjedom u pretposljednjem kolu Bundeslige, Schalke je i matematički osigurao povratak u Ligu prvaka nakon četiri sezone. „Sada san postaje stvarnost“, prenese su riječi službene stranice kluba što je uključivalo kratko objašnjenje slavlja uz tradicionalnu mješavinu piva i šampanjca. Na prvu, sasvim neočekivano posebno slavlje kluba s trećom po veličini navijačkom bazom u Njemačkoj i nekoliko reprezentativaca, no ukoliko se prikažu okolnosti i očekivanja od trenutne sezone, redizajnirani Schalke ugodno je iznenadio ovogodišnim rezultatima, za razliku od prošlogodišnjeg debakla i 10. mjesta. Rezultatski podbačaj je kao posljedicu imao smanjivanje troškove što je uključivao odlazak sa platnog spiska iskusne internacionalce kao Huntelaar i Howedes, a minute nositelja iz prošle sezone trebali su podijeliti igrači iz vlastite akademije sa onima koji su zadovoljiti prošle sezone. Racionaliziranje troškova, angažman novog trenera i guranje u prvi plan još nedokazanih reprezentativaca bili su, kasnije će se pokazati preduvjet ugodnog iznenađenja u rudarskom gradu.

Za razliku od engleskog nogometnog sustava, gdje je ujedno trener i sportski direktor, njemački sustav za te dvije različite funkcije bira osobe sklone različitim znanjima i vještinama. Sama funkcija sportskog direktora je veza između uprave (predsjednika) i trenera odnosno svlačionice, a nerijetko je upravo sportski direktor ključan u kreiranju sportske politike koja uključuje odabir trenera i pažljivo odabranu selekciju igrača.  Kroz zadnjih nekoliko godina očit je utecaj kvalitetnog rada sportskih direktora na razvoj i rezultate njemačkih klubova, kao najbolji primjer je Sammer u Bayernu na europskoj te Christiana Heidela iz Mainza, što je bio okidač čelnicima Schalkea da ga uposle.

Ako je Monchi sinomim za uspješno odrađene transfere igrače, onda je Christian Heidel sinonim za kvalitetno biranje trenera. Sadašnji sportski direktor Schalkea ima dugu povijest kvalitetnih (i hrabrih) odluka postavljanja na klupu neafirmiranih trenera, što je ranije dokazao u Mainzu suradnjom s Kloppom i njegovim suradnicima te kasnije Tuchelom, koji za razliku od Kloppa igrački nije imao vezu sa klubom i ta se odluka činila još više suludom iz kutka nekih konzervativnijih nogometnih sustava. Međutim, Heidel je već tada gledao širu sliku, a sličnu praksu nastavio je i u Schalkeu, gdje je stigao u sezoni 2016/17. Kao novog trenera odabrao je Marcusa Wenzeirla, bivšeg drugoligaškog igrača sa velikim uspjesima u malim njemačkim klubovima. Prije preuzimanja Schalkea, Weinzeirl je uveo Jahr u drugu Bundesligu, a nakon toga je uspješno niz godina vodio Augsburg pritom ostvarajući povijesni ulazak u Europu. No, suradnja Schalkea i Weinzierla okončana je krajem prošle sezone jer klub nakon nekoliko godina nije izborio europsku konkurenciju.

Heidela to nije zaustavilo u pronalasku novog trenera sličnim putem. Kao novi trener izabran je mladi i do tada nepoznati trener drugoligaša Auea Domenico Tedesco. 31-godišnjak je osim spašavanja drugoligaškog statusa bivšeg kluba, većinu vremena provodio skupljajući znanje i iskustvo u akademijama Hoffenheima i Stuttgarta, nekoliko puta dijeleći zadatke s Julianom Nagelsmannom. Pred njega nisu postavljeni visoki zahtjevi zbog već spomenutih racionaliziranja troškova što mu je donijelo dovoljno vremena i slobode predstaviti sebe kao trenera i pokušati vratiti Schalkeu momčadski identitet, posljedično i rezultate.

I već nakon prve sezone je u tome uspio. Trener koji je do prije samo godinu dana vodio borbu za očuvanje drugoligaškog statusa iduće sezone će voditi klub u Ligi prvaka. Ponovno se pokazala vizija liberalnosti njemačkog sustava gdje je trener bez igračke prošlosti dobio priliku voditi jedan od vodećih klubova u zemlji. Tedesco manjak igračke karijere nadoknađuje s dvije ekonomske diplome od čega jedne iz područja inovacija, što mu je uz znanje pet jezika, rad sa mladim igračima i prethodni posao bile glavne reference za novu funkciju. Heidel ističe: „Često sam imao trenere tijekom svog rada u nogometu koji su već imali profesionalno iskustvo van nogometa. To im zapravo dopušta vidjeti stvari kroz različitu perspektivu, što im pomaže da na različit način surađuju sa ljudima. To je jako važno.“

Tedesco je odmah pri dolasku pokazao da je spreman napraviti velike promjene. Tadašnjem kapetanu Howedesu je priopćio da mu ne može osigurati važnu ulogu što je bio okidač za odlazak u Juventus, a traka je prešla na ruku vratara Fahrmanna. Kao primarnu formaciju odlučio je koristiti 3-4-3 s Naldom kao centralnom figurom obrane. Njega je okružio Nastasićem, kasnije Keherom i Stamboulijem, dotada veznim igračem, čime je dobio dominaciju u skoku uz mogućnost distribucije iz zadnje linije. Centralnu ulogu na terenu dodijelio je Naldu, vremešnom brazilskom stoperu koji je tim potezom postao produžena ruka trenera na terenu i iskusni lider koji će držati momčad na okupu. No, ključ cijelog sustava u pozicijskom napadu Schalkea su bočni igrači, krilni bekovi.

Primarna uloga bočnih igrača je osigurati terensku širinu. Konkretno, ukoliko Schalke napada s bočnim igračima i trojicom napadača, to znači da protivnička momčad mora ravnomjerno paziti na sve zone jer se širokim postavljanjem bokova otvaraju međuprostori koje napadaju polušpice. Protivnička obrana tada ima dilemu, hoće li zgusnuti svoju obranu i koncentirati se na međuprostor i pritome dopustiti moguću dugu loptu prema boku i tek tada reagirati ili raširiti obranu i riskirati jedno ključno dodavanje gdje bi u idealnoj situaciji igrač Schalkea mogao izaći sam pred vratara.

Zato je uloga Osczipke na lijevoj i posebno Caligurija na desnoj strani izuzetno važna. Lijevi bočni ima suženiju ulogu jer većinom napada samo široku zonu, dok desni osim mogućnosti ubačaja s boka može napadati tkz. underlapom, odnosno s boka napadati unutrarnji prostor. Prednost Caligurija je u tome što je prije Schalkea u Wofsburgu igrao obje krilne pozicije pa mu nije strano ulaziti u sredinu. Oni nemaju visok utjecaj na rezultat ako se gledaju golovi, ali je njihov doprinos koncepcijski neophodan jer imaju svoju ulogu i u tranziciji.

Zbog navedenog mehanizma u napadu, važno je imati veznog igrača koji može jednim potezom ostvariti prednost. Schalke ih je ove sezone imao u Meyeru. Iduće sezone Meyer neće biti član Schalkea, ali Tedesco tu već ima solidnu zamjenu u vidu Bentaleba. Drugi igrač koji neće biti član Schalkea u idućoj sezoni je novi igrač Bayerna Leon Goretzka. Klupski dokapetan je izuzetno važan zbog svoje dinamičnosti u sredini. Osim što dolazi u završnicu napada, može svojim kretanjem kreirati prostor za suigrače uz kvalitetnu distribuciju i polivalentnost jer može pokrivati pozicije osmice i desetke.

Vrlo indikativna činjenica o uspjehu Schalkea ove sezone je komunikacija između trenera i igrača. Ozbirom na činjenicu da je mlađi od njih nekoliko, Tedesco autoritet gradi kroz suradnju u pripremi utakmice na način da sluša njihove ideje i inkorporira ih u konačan plan. Njegove metode su moderne, koncentrirane na video analize i individualnu ulogu igrača na terenu, gdje on prije same provedbe se koncentira na dogovor i njihovo mišljenje. Odlaskom Huntelaara, ponajboljeg strijelca i prve opcije, povećala se nužnost za stvaranjem sustava u kojem će ekipa biti najbolji igrač, stoga je za dobar rezultat bilo potrebno izvući maksimum iz postojećeg kadra.

Prvenstveno to se vidi u načinu igre kada Schalke nema loptu. Pokretljivost u obrani kombirana sa presingom gdje su dueli na granici prekršaja najbolji su pokazatelji koliko je Tedesco uspio svoje ideje prenijeti na igrače. Schalke se brani kroz 5-3-2 ili 5-4-1, ovisno o protivniku za koje prilagođava i sustav presinga, njegove okidače, striktno markiranje što ide u prilog studioznosti mladog trenera.

Usko postavljene linije uz fluidne kretnje onemogućavaju razvoj napada po bokovima jer ukoliko lopta dođe u te zone, igrači Schalkea rade presing prema aut liniji. Stoga, čak 65% napada protivnika ide kroz sredinu, gdje ih zapravo Schalke želi jer su tamo najgušće postavljeni i najlakše dolazi u priliku kontranapada ukoliko se osvoji lopta. Nedostatak individualne kvalitete nadoknađuje se agresivnim pristupom koji se ogleda kroz broj prekrašaja (1. u ligi), presječenih lopti (1. u ligi) i osvojenih lopti (3. u ligi), pogotovo ukoliko lopta dođe u njihovu zadnju trećinu. Cilj ovakvog načina branjenja je pomoću kompaktnosti i brzine u reakciji doći do prednosti i napada na nepostavljenu obranu, a to je upravo ono što Tedesco priželjuje u idealu vlastitih zamisli.

Ukoliko loptu osvoji na svojoj polovici, Tedescova momčad probati će iskoristiti brojčanu odsutnost protivnika u obrani i pomoću tranzicije u što bržem vremenu doći do protivničkog gola. Uz tri brza i okomita igrača naprijed, važan je segment distribucije prema njima. Talentirani Max Meyer, inače usporedljiv sa Ćorićem iz Dinama zbog svoje nedefiniranosti dobio je ulogu povučenog playmakera, a njegova važnost u tranziciji očitava se sposobnošću da jednim dodavanjem osvoji dovoljno prostora ili izbaci suigrača u priliku za gol, dok je na postavljenu obranu je centralna točka distribucije.

Pokretljiva obrana, brza tranzicija i važna uloga bočnih igrača tri su najvažnije inovacije uvedene u Veltens Arenu ove sezone. Domenico Tedesco se pokazao kao još jedan fantastičan odabir sportskog direktora Heidela, a mladi trener jednako dobro barata taktičkim poljem kao i situacijama van terena. Odmah po dolasku, radio je važne, istodobno hrabre poteze i vrlo brzo dobio povjerenje svlačionice koja je prihvatila njegove ideje, sve poslije bilo je samo posljedica toga.

Tedesco i Nagelsmann su prošli put od „suparnika“ na trenerskoj akademiji do zaposlenja u Hoffenheimu do ponovnih suparnika na klupama bundesligaša, a određene sličnosti na terenu mogu se povezati kroz sustav igre, obrambenu formaciju ili razvijanje mladih igrača jer Hoffenheim ovisi o prodaji svojih najvrijednijih igrača, a Tedesco je već u prvoj sezoni promovirao nepoznate mladiće kao što su Kehler ili McKennie.

Osim međuljudskih odnosa koji su ponekad presudni u životu trenera, Tedesco je sjajan u pripremi utakmice. U pobjedi protiv svog prijatelja s klupe spomenutog u prethodnom odlomku, pronašao je način kako limitirati Hoffenheim i natjerati ih na plan B. Kevin Vogt, moderni libero i ključna točka njihove distribucije bio je posebno markiran, a koridori dodavanja prema njemu odsječeni. Indikativno, upravo je pogreška kapetana Hoffenheima donijela drugi pogodak Schalkeu i važnu pobjedu u borbi za Ligu prvaka.

Ipak, čak ni uz sjajnu sezonu i ambicoznog mladog trenera, Schalke ne uspijeva okončati problem odlaska igrača po isteku ugovora. Porazan je podatak da su Huntelaar, Kolašinac, Neustater, Matip, otišli za ravno 0 eura. Najnoviji primjeri odlaska Goretzke u Bayern i sigurnog nepotpisivanja ugovora Maxa Mayera znatno će utjecati na igru Schalkea iduće sezone kao i na imidž kluba koji će morati zaustaviti loš smjer poslovanja ukoliko se želi ustaliti na pozicijama koje vode u Ligu prvaka.

Uz to, osim što više neće imati prednost igranja samo jedne utakmice tjedno, klupski roster će trebati proširiti dodatnim igračima jer igranje u Ligi prvaka znači dodatan broj utakmica. Iako su potpisali Utha iz Hoffenheima i dalje je centralni napadač pozicija od koje je Tedesco najmanje dobio ove sezone jer kada se priča o Di Santu i Burgstelleru, prije svega se spominju njihove obrambene kvalitete. Schalke djeluje ozbiljno već u prvoj sezoni Tedescovog mandata i ne bi bilo čudno da sistemskim riješenjima nadoknadi mladog dvojca, a sasvim je jasno da će nakon njihovog odlaska trener postati najveća zvijezda i ključna točka oko koje će klub graditi svoju budućnost.

Domenico Tedesco, donedavno anonimni trener u godini dana je transformirao Schalke iz kluba kojem su svi rudnici presušili u ponovne sudionike Lige prvaka pri čemu zaslužuje potpuno poštovanje, ali istu razinu poštovanja treba poslati na adresu vizionara u uredu, „Monchia za trenera“- Christiana Heidela sportskog direktora i njegovu odluku postaviti kao trenera mekoga bez igračkog iskustva pritom gledajući širu sliku birajući njegove kvalitete kao osobe, ne samo igrača. Priča o njima dvojici je voda na mlin njemačkom nogometu, najnaprednijem nogometnom sustavu na svijetu i ponavljaju legendarne izjave Arigga Sachija o konju i jahaču. Zato je Njemačka aktualni svjetski prvak, osvajač Kupa konfederacija, Europskog prvenstva U21 i jedan od prvih favorita u Rusiji.

Dino Grgić / A.K.

Pročitajte još:

>> Trener+


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter