Varaždin svladao Istru i zauzeo osmu poziciju na ljestvici (VIDEO)

U utakmici 30. kola Hrvatski Telekom Prve lige Varaždin je pred 1 922 gledatelja u Varaždinu rezultatom 3-0 (0-0) svladao Istru 1961 i tako petom ligaškom pobjedom u sezoni stigao do 24 boda i osmog mjesta na ljestvici.

U utakmici u kojoj je Istra dobrim dijelom bila bolja momčad pobjedu su domaćima golovima u drugom poluvremenu donijeli Jorge Obregon (54.), Domagoj Drožđek (85.) i Vinko Petković (95.).

Trener gostiju prethodno početku susreta je zbog ozljede desnog braniča Marina Grujevića tijekom zagrijavanja bio primoran na brzinu pripremiti Martina Franića i postaviti ga u igru od prve minute. Da nesreća za Ivana Preleca bude veća, upravo se Franić već u prvoj minuti ozlijedio pri pokušaju zaustavljanja Drožđeka, kada je u raskoraku izvrnuo nogu i ozlijedio koljeno.

Prvu prijetnju na utakmici vidjeli smo u petoj minuti kada je Teklić s ruba šesnaesterca poslao loptu preko vratnice.

Minutu poslije Franić se konačno pomirio s činjenicom da ne može nastaviti utakmicu te je umjesto njega u igru ušao Stefan Lončar. Na poziciju stopera povukao se Galilea, a na poziciju desnog bočnog otišao je Tomašević te su gosti nastavili utakmicu s četiri igrača u posljednjoj liniji.

U 18. minuti dobra situacija za Istru. Nakon brzog izlaska Delić je uposlio Pavića, a njegov pokušaj ubačaja s lijeve strane napada završio je malo pored suprotne vratnice.

U 23. Delić se dobro izborio za poziciju za udarac no njegov pokušaj s petnaest metara iskosa s lijeve strane išao je ravno u dobro postavljenog Nevistića. Isti igrač dvije minute poslije na ubačaj Guzine s desne strane napada glavom sa sedam metara šalje loptu u okvir, no Nevistić je ponovno dobro postavljen i koncentriran.

‘Navalio’ je Delić na gol protivnika. U 30. minuti je udarcem sa sedamnaest metara poslao loptu tik uz vratnicu.

Nakon uvodnog pritiska i dominacije Varaždina, kada je izgledalo da će ovo (suprotno očekivanjima) biti jednosmjerna utakmica, Istra se podigla u igri i s vremenom postala puno konkretnija momčad na terenu. U 36. minuti Gržan iskosa s lijeve strane sa sedam metara puca u bliži kut, Nevistić brani i odbija u udarac iz kuta iz kojeg Istra nije ugrozila protivnička vrata.

Do kraja poluvremena (samo minuta sudačke nadoknade) nismo svjedočili konkretnijim opasnostima po vratare te se na odmor, uz u konačnici puno bolji dojam Istre, otišlo bez pogodaka.

Prva zanimljivost u nastavku bila je ta da je u 50. minuti okupljene izdala video tehnologija te se nakon kraćeg prekida igra nastavila bez VAR-a.

Varaždin do rezultatske prednosti dolazi u 54. minuti iz prvog udarca upućenog u okvir protivničkih vrata. Lijepo su u kontru izašli domaći, Teklić pronašao Drođeka lijevo, njegov ubačaj gosti kratko odbili, na odbijenoj lopti je Mamić čiji udarac s odbija od gostiju i lopta dolazi na noge Obregonu koji sa šest metara prebacuje Duku za 1-0 i svoj drugi pogodak u petom Prva HNL nastupu.

U 59. minuti ponovno preko Delića prijete gosti. Mladi napadač se fino okrenuo s igračem na leđima i s dvanaest metara pucao snažno, ali i ravno u dobro postavljenog Nevistića.

Dosta su se momčadi trudile no uz kišu smo svjedočili moru pogrešaka na obje strane i vrlo malo konkretnih akcija. Tek u 83. minuti bilježimo nešto ozbiljniju situaciju kada je Senić glavom pucao pored Dukinih vrata.

U 84. minuti VAR sustav je ponovno stavljen u funkciju, a minutu poslije Varaždin dolazi do povećanja rezultatske prednosti. Nakon ubačaja iz kuta za goste domaći su izašli u brzu kontru te je Mehdikhanii (ušao u 81. umjesto Posavca, odlično povukao loptu desno i odigrao lijevo za Drožđeka koji lijevom nogom pogađa suprotni kut za 2-0 i svoj treći pogodak u dresu Varaždina u sezoni, ukupno peti.

U 88. minuti Gržan je nakon ubačaja s lijeve strane na drugoj vratnici mlako proslijedio loptu u ruke Nevistića.

Konačnih 3-0 postavio je Petković (ušao u 89. umjesto Drožđeka) u posljednjoj (petoj) minuti sudačke nadoknade. Fantastično je 24-godišnji napadač primio loptu na centru, povukao i prošao pored dva protivnička igrača te u konačnici udarcem s petnaest metara zatresao mrežu za svoj drugi prvoligaški pogodak u karijeri.

Toplakova momčad tako je nakon slavlja protiv Hajduka na Poljudu upisala i rezultatski uvjerljivu pobjedu nad izravnim konkurentom za ostanak i sada Varaždin na kontu ima 24 boda, dva više od današnjeg suparnika i sedam od posljednjeplasiranog Intera.

Varaždin je u sljedćem kolu domaćin Interu i s obzirom na formu zaprešićkog prvoligaša eventualnom pobjedom može praktički okončati borbu za izbjegavanje posljednje pozicije koja vodi izravno u drugu ligu. Istra je u sljedećem kolu također domaćin te na Aldo Drosini dočekuje Lokomotivu.

Program ovog kola zaključuje se sutra srazom Slaven Belupa i Rijeke u Koprivnici (18:55) te derbijem kola između Lokomotive i Hajduka u Zagrebu (21:05).

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

Nakon uspjeha na Poljudu i pobjede nad Hajdukom nogometaši Varaždina od 21:05 na stadionu Varteksa u sklopu 30. kola HT Prve lige u derbiju začelja dočekuju Istru 1961 koja je u prošlom kolu bila bolja od Inter-Zaprešića.

Današnje takmace na začelju ljestvice dijeli samo bod, a nakon što su pobjegli Inter-Zaprešiću međusobni ogled može dati odgovor na pitanje tko će izbjeći deveto mjesto odnosno doigravanje za popunu HT Prve lige te dvoboje s Orijentom 1919.

U dosadašnja tri ovosezonska duela ove dvije momčadi slavili su domaćini. Zeleno-žuti su na Aldo Drosini bili bolji s 3:1 i 1:0 dok je Varaždin uzvratio slavljem od 1:0.

Domaćini danas ne mogu računati na ozlijeđene Djoua i Rocu dok je Bajandouh napustio klub i vratio se u Saudijsku Arabiju. Gosti su pak lišeni usluga Perić-Komšića, Fuentesa i Munivrane koji su također ozlijeđeni.

Trener Varaždina Samir Toplak je uoči utakmice poručio: “Liga je takva da svatko svakoga može pobijediti, nema laganih utakmica. Istra 1961 je organizirana momčad, ima određenih slabosti u određenim trenucima, kao i mi, uvijek netko pogriješi negdje, simpatično djeluju na terenu ali gube. I mi smo do sada bili simpatični, ali smo postali natjecateljska momčad i čeka nas teška utakmica. Pobjedom nad Interom napunili su se samopouzdanjem i moramo biti vrlo oprezni. Dobro se otvaraju, znaju se i dobro braniti, ali igrat ćemo pred našim gledateljima koji bi nam trebali jako puno pomoći da se ne opustimo, da ne mislimo da smo riješili prvenstvo i onda ćemo podvući crtu.”

Njegov današnji suparnik Ivan Prelec je izjavio: “Druga utakmica u nizu za koju znamo koliko je bitna i što nosi. Svjesni smo da je Varaždin trenutno u dobrom momentu i da su puni samopouzdanja, no mi smo se pripremili i definitivno idemo u Varaždin dat sve od sebe i kući se vratiti s bodovima.”

Za derbi začelja kao glavni sudac zadužen je Tihomir Pejin iz Donjeg Miholjca. Njemu će pomagati Goran Pataki (Đakovo), Marjan Tomas (Osijek) i Andrej Burilo (Osijek). U VAR sobi će biti Goran Gabrilo (Split) i Tomislav Petrović (Valpovo). Delegat dvoboja je Stjepan Žugaj iz Velike Gorice, a suce će kontrolirati Šime Vukić iz Rijeke.