Search
Close this search box.

Utjecajne žene svijeta nogometa

Jedna od najčešćih izreka kojoj svjedočimo dok gledamo i(li) slušamo prijenose utakmica naših komentatora je zasigurno ona o čvrstoj, muškoj utakmici. Toliko se udomaćila ta izjava da bih s velikom dozom sigurnosti za utakmicu koju nisam gledao mogao reći da je bila pomalo dosadnjikava, taktička bitka bez previše lijepih poteza. Nije samo taj izraz prisutan kod naših TV i radio djelatnika, koriste ga i treneri poput velikog Guusa Hiddinka koji je, dok je vodio engleski Chelsea, poručio igračima Barcelone da prestanu cviljeti poput curica, jer nogomet je muška igra. Nisu se sličnih izjava libili ni u Real Madridu za vrijeme vladavine Jose Mourinha, kao ni mnogi treneri s hrvatskih travnjaka. Kroz ovakve poruke šalje se prilično snažna poruka da je nogomet igra za (prave) muškarce mdash; što god to značilo. U medijski i komercijalno dominantnom svijetu muškog klupskog nogometa osim uvredljivih, seksističkih poruka igračima s klupa, tribina i foruma da igraju kao curice nebrojeno je primjera žena sutkinja, navijačica na tribinama, klupskih djelatnica koji dovode u pitanje patrijarhalnu i zapravo šovinističku sliku nogometnog svijeta. Ovo je priča o nekoliko žena čiji je utjecaj i moć u svijetu nogometa pobudio pažnju i svakako promijenio način gledanja na ulogu žena u nogometu.

Rosella Sensi

Prije 20mdash;tak godina Serie A je bila jača nego danas, puni su bili stadioni, najveće zvijezde su dolazile igrati u Italiju. Obitelj Sensi došla je na čelo AS Rome 1993. godine kada je, sada već pokojni, Franco Sensi preuzeo kontrolu nad klubom, a kako to već zna biti u Italiji cijela obitelj je zapravo ušla u klub. Njegova kćer Rosella Sensi, rođena 18.12.1971. ušla je uz svog oca u klub i jedno vrijeme obnašala funkciju direktorice, da bi po očevoj smrti 2008. godine preuzela predsjedničko mjesto. Rosella Sensi bila je tek druga žena na čelu AS Rome, jer je kratko tijekom 1991. Flora Viola naslijedila svog pokojnog supruga na čelu rimske vučice. Sensi je Romu vodila sve do 2011. godine kada je odstupila s mjesta predsjednice. Italpetroli, firma koju je također vodila obitelj Sensi došla je u probleme, pa je prodaja kluba bila jedini izbor za Rosellu. Zanimljivo je istaknuti da je u svojim javnim nastupima o klubu uvijek govorila u prvom licu, a nerijetko se navijačima i javnosti obraćala otvorenim pismima. Kritizirala je poteze sudaca na terenu i zaštitnički se ponašala prema svojim igračima, posebno miljenicima Tottiju i De Rossiju. Čelična lady talijanskog nogometa kako su je znali nazivati nastavila je iznositi svoje stavove i kada više nije bila čelnica Rome, često kritizirajući poteze Rominih rivala, koji su prema njenom mišljenju nastavali urušavati talijanski nogomet dovodeći strance druge kategorije u svoje klubove, zatvarajući tako vrata talijanskim talentima. Zanimljivo je istaknuti da je u vrijeme njenog vođenja Rome, istovremeno na čelu još jednog talijanskog kluba bila žena i to Francesca Menarini u Bologni.

Teresa Rivero Snchezmdash;Romate

Rayo Vallecano je jedan od tzv. rdquo;malihrdquo; klubova iz okolice Madrida, koji se često šeta iz lige u ligu, ispada i ponovno se vraća u društvo najboljih. Klub iz Vallecasa poznat je po crvenoj lenti na dresu, ali i po činjenici da je jedini klub koji je za vrijeme igranja u Primeri na svom čelu imao ženu.Teresa Rivero Saacute;nchez mdash; Romate, majka 13 djece, postala je 1994. predsjednica Rayo Vallecana priznavši da o nogometu ne zna ništa. Klub joj je oporučno ostavio njezin suprugJoseacute; Mariacute;a Ruizmdash;Mateos y Jimeacute;nez de Tejada, većinski vlasnik kluba koji je umro te godine. Za vrijeme njezinog mandata ženska sekcija kluba osvojila je jedinu titulu u povijesti ovog kluba, a navijači su na referendumu čak ishodili pravo da stadion mogu nazivati Campo de Fuacute;tbol de Vallecas Teresa Rivero. Nije se Teresa bavila samo nogometom, njezine su fondacije i zaklade brinule o siromašnima i onima s dna društvenih ljestvica. Živopisna Teresa obilježila je ne samo povijest Raya, već i španjolskog klupskog nogometa.

Olga Smorodskaya Foto: fclm.ru

No ako su Rosella i Teresa na svoje pozicije došle zbog obiteljskih veza, isto se nikako ne može reći za čelnicu moskovskog Lokomotiva. Ruski željezničari dobili su prvu ženu predsjednicu u ruskom nogometu 2010. godine, a poznavatelji nogometa u Hrvatskoj upamtili su je kada je za trenera dovela bivšeg izbornika Slavena Bilića, a posjetila je i Split kada je Senijad Ibričić bijeli dres Hajduka zamijenio zelenomdash;crvenim Lokomotiva. Olga Smorodskaya mdash; poznata u ruskim poslovnim krugovima kao žena izrazite radne energije, sposobna i uporna u nogomet je došla iz bankarskog sektora. Radila je u Rosbanku, ruskoj banci u vlasništvu Societe Generale grupe kao zamjenica predsjednika Uprave kada je imenovana čelnicom Lokomotiva. S velikim iskustvom u financijskom upravljanju i strukturiranju poduzeća, ova doktorica ekonomskih znanosti etablirala se kao uspješan menadžer tijekom krize te učinkovit lider. Tijekom profesionalne karijere prati je uspjeh na svim mjestima gdje je radila, a zanimljivo je da posao u Lokomotivu nije njen prvi doticaj s nogometom. Radila je od 2002mdash;2006. u CSKA Moskvi kao voditeljica poslovanja kluba koji je službeno u vlasništvu ruskog ministarstva obrane. Tako da je ova sposobna, mnogi kažu i oštra žena radila u dva moskovska rivala. Cilj joj je kaže stabilizirati klub i ustaliti poziciju među prva tri kluba u Rusiji. Ostaje vidjeti kako će se Olga nositi s posljednjom financijskom krizom u Rusiji, kao posljedicom pada cijene energenata i smanjenja vrijednosti rublja.

Marina Granovskaia Foto: chelseafc.com

Još jedna Ruskinja plijeni pozornost u vrhu europskog klupskog nogometa, a radi u londonskom Chelseau. Dok se slike lijepe fizioterapeutkinje iz Portugala Eve Carneiro mogu često vidjeti na portalima i sportskim stranicama, ime Marina Granovskaia ima puno jaču snagu u uredima Bluesa. Rođena u Rusiji diplomirala je cum laude na Moskvskom sveučilištu 1997. godine, posjeduje rusko i kanadsko državljanstvo, a karijeru je započela u Sibneftu. Bliska je suradnica Romana Abramovicha zadnjih 17 godina, a nakon njegove kupnje Chelsea preselila se 2003. u London te je 2013. godine ušla u upravni odbor kluba. Iako je relativno nedavno ušla u odbor, dobri poznavatelji prilika na Stamford Bridgeu kažu da kroz neformalne strukture povlači konce puno duže i da je upravo ona zaslužna za povratak Jose Mourinha u Chelsea, dovođenje Diega Coste. Granovskaia je bila zadužena i za “lov” na još nekoliko zvučnih imena, između ostalog i za pokušaj dovođenja Pepa Guardiole. Kroz Sibneft se uspinjala i gradila svoj utjecaj na Romana Abramovicha, a sada je praktično najvažnija u hijerarhiji Bluesa. Njen stil u pregovorima opisuju kao čvrst, ali pristojan. Dugo je uspijevala biti medijski u sjeni, sve do ulaska u upravni odbor, a danas je mnogi nazivaju najmoćnijom ženom u svijetu nogometa. Iako je vlasnica Southamptona Katharina Liebherr bogatija od nje, a potpredsjednica West Hama Karren Brady još uvijek možda poznatija na Otoku Marina Granovskaia definitivno je dala ulozi žena u nogometu novo značenje.

Dok očekujemo nove izbore u Barceloni čini se opravdanim pitanje hoće li biti kandidatkinja? Je li stiglo vrijeme da i na stolicu predsjednika/ice Barcelone ili Real Madrida dođe žena? Iako će neki reći da su sve ovo iznimke koje potvrđuju pravilo o muškom svijetu, primjeri ovih sposobnih žena govore da nogomet definitivno više nije samo muška igra


Edo Zdravković

Ovaj tekst nastao je uz potporuFonda za pluralizamu sklopu projekta Demokratizacija sportskih klubova i saveza te pravo na javno informiranje kao podloga za šire društveno djelovanje.


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter