Upside Down #8: Nova godina, novi običaji

Upside down
N+

Sedmi nastavak kolumne Upside Down donosi događanja u sklopu 13. kola australske A-lige, a posebnu pažnju privukli su neočekivani pobjednici.

Je li to moguće?!

Novogodišnje kolo donijelo je i novogodišnje čudo jer se po prvi puta ove sezone dogodilo da su Brisbane Roar i Western Sydney Wanderers uspjeli doći do pobjede u istom kolu. Može se reći da je to bila i treća sreća jer su obje momčadi proteklog vikenda ostvarile svoju treću prvenstvenu pobjedu.

Nogometaši Brisbane Roara gostovali su kod Adelaide Uniteda, a prepuno događanja bilo je u posljednjih 15 – ili nešto više – minuta prvog poluvremena.

Nakon pola sata igre, točnije u 33. minuti, goste je u vodstvo doveo Fahid Ben Khalfallah koji je iskoristio veliku pogrešku Isaiasa. Vodstvo gostiju na 2:0 sjajnom završnicom povećao je Massimo Maccarone u 45. minuti susreta na asistenciju strijelca prvog pogotka.

Do kraja poluvremena, pocrvenio je gostujući kapetan Matt McKay koji je zaradio izravni crveni kartonu 5. minuti nadoknade poslije intervencije video-sudaca. Reagirao je preburno te nogom udario domaćeg igrača.

U drugom dijelu domaći nogometaši nisu uspjeli napraviti previše toga, tek je George Blackwood, poslije solo prodora Nikole Mileusnića, uspio smanjiti rezultat na konačnih 2:1.

Možda i najveće iznenađenje ovoga kola priredili su nogometaši Western Sydney Wanderersa koji su na svom terenu s minimalnih 2:1 svladali Melbourne City, a sve je bilo riješeno već u prvom poluvremenu.

Gosti su poveli u 25. minuti preko Rossa McCormacka nakon što je domaći vratar Vedran Janjetović krivo procijenio ubačaj Nathaniela Atkinsona s desne strane.

Do brzog preokreta dolaze domaći, a za to su im bile potrebne samo dvije minute. Prvo je u 30. minuti ubačaj Raula Llorentea iskoristio Oriol Riera koji se sjajno okrenuo i pogodio vrata Deana Bouzanisa za 1:1. Nedugo zatim, gostujući vratar morao je još jednom po loptu u svoju mrežu, a ovoga puta Riera je uposlio usamljenog strijelca Marka Bridgea.

Gotovo tragičar na golu svoje momčadi, Janjetović je “ispravio stvari” krajem prvog dijela kada je obranio kazneni udarac strijelcu prvog pogotka McCormacku. Iako je gostujući napadač gađao u sam kut, njegov udarac i namjeru pročitao je domaći vratar te tako donio svojoj momčadi prvi trobod u novoj kalendarskoj godini.

Od ostalih utakmica valja izdvojiti domaće pobjede lidera prvenstva – Sydneyja, koji je Perth Glory ispratio s čak 6 pogodaka, uz tri pogotka najboljeg strijelca prvenstva – Bobôa, te Melbourne Victoryja protiv Newcastle Jetsa (2:1). Jedina utakmica bez pobjednika i pogodaka bila je ona između Central Coast Marinersa i Wellington Phoenixa.