Upside Down #21: Adelaide je osvajač FFA kupa

Upside down
N+

Pred vama je 21. nastavak kolumne Upside Down koji donosi pregled najnovijih nogometnih događaja u australskoj A-ligi. Osim što su proteklog vikenda odigrani susreti 2. kola, saznali smo i tko je osvajač ovogodišnjeg izdanja FFA kupa.

Kako je Goodwin zakucao Sydney

Utorak ujutro već dugo vremena stoji u kalendaru kao najvažniji datum za momčad Adelaide Uniteda. Bila je to prilika za osvetu od prošle godine kad su slavili Nebeskoplavi, ali i za prekid niza od dvije i pol godine bez trofeja. Posljednji je osvojen u dvoboj protiv momčadi iz istog grada…

A-liga: Adelaide United do prvog naslova!

Pod vodstvom Guillerma Amora, nogometaši Adelaide Uniteda slavili su s 3:1 protiv Western Sydney Wanderersa, čiji je tadašnji trener bio Tony Popović, a jutros se s druge strane nalazila momčad Sydneyja. Prošlogodišnji par finala kupa prije desetak dana odmjerio je snage, na istom stadionu, a taj je susret završio bez pobjednika.

Ipak, Scott Galloway i Craig Goodwin pobrinuli su se da ove dvije utakmice ostanu u sjećanju mnogim ljubiteljima nogometa, a posebno navijačima domaće momčadi. Podsjetimo, prvi je u 1. kolu nove sezone A-lige postigao sjajan pogodak u sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena, dok je drugi u današnjem finalu, također, načeo mrežu gostiju. I to na kakav način!

Nakon samo jedne minute, koliko je domaća momčad provela u vodstvu, njezin vratar Paul Izzo skrivio je kazneni udarac, a siguran realizator bio je Adam Le Fondre koji je poravnao rezultat na 1:1. Do sredine drugog dijela na semaforu je stajao taj rezultat, a onda se ponovno ukazao Goodwin. Baš kao i kod prvog gola, domaći nogometaš bio je ubojit, ponovno je pogodio sam kut Redmayneovih vratiju te na najbolji način svojoj momčadi donio vrijedan trofej.

Nakon što je u prošlogodišnjem finalu Sydney slavio poslije produžetaka, Adelaide je ove godine uzvratio u regularnom dijelu utakmice i stigao do svog drugog kupa.

Sažetak kola

Momčad iz najvećeg australskog grada ima bar jednu utjehu – prva je u selu. Odnosno, nogometaši Stevea Corice slavili su u gradskom derbiju protiv Wanderersa, a rezultat je bio 2:0. Mrežu gostiju načeo je Le Fondre, strijelac iz finala kupa, već u 4. minuti susreta, dok je konačan rezultat u 53. minuti postavio Alex Brosque.

The Cove Sydney
The Cove / Facebook

Utakmicu je obilježila sjajna koreografija The Covea – domaćih navijača.

Ponovno su tri utakmice završile bez pobjednika. Adelaide United ugostio je Newcastle Jetse, Goodwin je i u toj utakmici zabio pogodak za momčad u crvenim dresovima, dok je bod gostima donio Ronald Vargas. Nogometaši Central Coast Marinersa ugostili su Melbourne City, a vodstvo domaćoj momčadi omogućio je bivši napadač gostiju Ross McCormack. Goste je od poraza spasio Dario Vidošić u završnici utakmice. Susret bez pogadak odigran je u Brisbaneu gdje je domaći Roar ugostio Wellington Phoenix.

S druge strane, najviše pogodaka bilo je na utakmici između Melbourne Victoryja i Perth Gloryja – bila je to prava poslastica za sve zaljubljenike u ovaj sport. Nakon prvih 45 minuta činilo se da je sve riješeno jer su Joel Chianese i Andy Keogh doveli goste do čak dva pogotka prednosti, ali domaća momčad nije se predala i to joj se skoro isplatilo. Na samom početku drugog dijela, Terry Antonis sjajnim udarcem smanjio je prednost Pertha, a neutralizirao ju je Storm Roux u 87. minuti susreta poslije kornera koji je izveo Keisuke Honda.

I taman kad se činilo da je sve gotovo te da su domaćini uspjeli spasiti bod, gostujući nogometaši u sudačkoj su nadoknadi uputili jedina dva udarca u okvir domaćih vratiju, a lopta je iz drugog pokušaja završila u mreži. Prvo je pokušaj Chianesea obranio Lawrence Thomas, a zatim je Chris Oikonomidis svladao domaćeg vratara i postavio konačnih 2:3.

Treće kolo derbijem će otvoriti Melbourne City i Sydney, već u petak.