Upside Down #2: Iznenađenje na vrhu, ukleti Kalik i precizni Paracki (VIDEO)

Upside down
N+

Drugi nastavak kolumne Upside Down donosi događanja u sklopu 6. kola australske A-lige koje je, na kraju se pokazalo, donijelo iznenađujuć rasplet, a u fokusu se našao i hrvatski veznjak Goran Paracki.

Spas u zadnji čas

Najviše pažnje ovoga vikenda privukao je susret u Melbourneu gdje je domaći Victory ugostio Brisbane Roar, a bio je to susret u kojemu su se sastale dvije (od tri) najtrofejnije australske momčadi koje u dosadašnjem dijelu sezone i dalje ne znaju za pobjedu.

Baš kao što se moglo i očekivati, bila je to vrlo tvrda i agresivna utakmica, a u prilog toj činjenici ide i podatak od 40 prekršaja.

Obje momčadi imale su svojih prilika, ali prvu je iskoristio “domaći osvetnik” Besart Berisha koji je u 79. minuti pogodio mrežu svog bivšeg kluba za vodstvo od 1:0. Od tog trena, Victory se opustio što je iskoristio Roar za povratak u utakmicu samo pet minuta kasnije. Nezaustavljivi Jack Hingert prošao je desnom stranom i ubacio prizemno za nepogrešivog Bretta Holmana koji postavlja konačnih 1:1.

Tako su ove dvije momčadi, nakon šest odigranih utakmica, i dalje bez pobjede te čvrste drže dva posljednja mjesta prvenstvene ljestvice s 4 (Victory), odnosno 3 (Roar) osvojena boda.

Rapsodija na Novom Zelandu

Utakmica s najviše pogodaka odigrana je u Wellingtonu, glavnom gradu Novog Zelanda, gdje je Phoenix s petardom ispratio goste sa zapada Australije. Nogometaši Perth Gloryja morali su preletjeti nevjerojatnih 5300 kilometara te promijeniti čak pet vremenskih zona, stoga i ne čudi broj primljenih pogodaka te zbunjenost u (ponekim) obrambenim trenucima.

Ipak, gosti su poveli već u 9. minuti preko Španjolca Xavija Torresa koji je u suradnji sa svojim sunarodnjakom Diegom Castrom izveo sjajan indirekt i pogodio za 0:1.

Međutim, bilo je to praktički sve od gostiju u nedjeljnu zoru. Već u 13. minuti, Osječanin Dario Vidošić sjajno je iskoristio prazan prostor i pogodio glavom za izjednačenje, dok je u 34. minuti Goran Paracki postigao, kažu Australci, pogodak kola.

Vatreni drugi dio novim pogotkom otvorili su gosti, a ovoga puta za 2:2 precizan je bio Shane Lowry. Tada na scenu stupa srpski napadač Andrija Kaluđerović koji s asistencijom (Gullhermeu) i dva pogotka postavlja konačnih 5:2.

Iznenađenje na vrhu

Još u petak ujutro utakmicu su odigrali Central Coast Marinersi i Sydney, a aktualni prvaci nakon 14 uzastopnih susreta bez poraza napokon su kapitulirali kod ne inače neuvjerljivih domaćina.

Sve je po zlu za goste krenulo u 19. minuti kada je Andrew Hoole poentirao nakon sjajnog kontranapada, a konačnih 2:0 postavio je Jake McGing poslije udarca iz kuta u 55. minuti susreta.

Izuzetna zanimljivost vezana je uz aktualne prvake koji nisu uspjeli doći do pobjede u dvije utakmice ove sezone, a u obje je minute upisao Anthony Kalik – igrač Hajduka na posudbi koji je na Poljud stigao upravo iz Marinersa.

Posrtanje Sydneyja iskoristili su Newcastle Jetsi koji su na gostujućem terenu svladali Adelaide United s 2:1. Unatoč tome što su domaći poveli preko Nikole Mileusnića u 24. minuti, Ben Kantarovski u 45. i Andrew Nabbout u 47. preokrenuli su rezultat te su Jetsi na mlazni pogon stigli do vodeće pozicije na ljestvici.

Za najveći promašaj sezone pobrinuo se gostujući napadač Roy O’Donovan koji je s nekoliko metara promašio prazna vrata u 52. minuti kada je mogao postaviti i 1:3, ali domaći su ostali zadovoljni sa samo dva primljena pogotka.

U gostujućoj početnoj postavi našli su se i Ivan Vujica i Steven Ugarković koji su odigrali punu minutažu te sudjeluju u sjajnom nizu Jetsa.

Bila je to i dalje odlična pozicija za Melbourne City koji je na svom stadionu dočekao Western Sydney Wandererse pod vodstvom novog trenera – Josepa Gombaua.

Dašak Barcelone u Wanderersima

Nakon početnog pritiska Cityja, do vodstva su u 19. minuti došli gosti preko Jaushue Sotirija koji je prvo uspio promašiti nepromašivo, odnosno pogoditi vratnicu, ali lopta mu se odbila nazad u noge pa to nije mogao promašiti – čak ni on.

Ipak, čovjek koji je zaslužan za izjednačenje, ali i još zaslužniji što je ostalo samo 1:1 bio je Ross McCormack. Škotski napadač u 55. minuti realizirao je kazneni udarac, ali sve osim tog trenutka nije bilo za pamćenje jer, čini se, mogao bi sanjati Vedrana Janjetovića koji je svoja vrata, uglavnom, držao zaključana.