Upside Down #18: Preokretima do finala

Upside down
N+

Pred vama je 18. nastavak kolumne Upside Down koji donosi pregled najnovijih nogometnih događaja u australskoj A-ligi. Ovoga vikenda odigrani su susreti polufinala doigravanja, a pobjednici su svoj prolazak osigurali poslije velikih preokreta.

Majstorija koja je pokrenula Jetse

Prva polufinalna utakmica odigrana je u petak između Newcastle Jetsa i Melbourne Cityja. Iako su ove sezone završili na iznenađujućem drugom mjestu, domaći nogometaši nisu bili (izraziti) favoriti u ovom dvoboju.

Već u 8. minuti, domaći nogometaši imali su sjajnu priliku za vodstvo, ali Hoffmanov pokušaj glavom završio je iznad gostujućih vratiju. Ipak, igrala se 14. minuta kad su gostujući nogometaši uspjeli stići do vodstva. Vidošić je ubacio loptu s lijeve strane, slabo ju je zahvatio Fornaroli, ali stoper domaće momčadi Topor-Stanley nekako ju je ugurao u vlastitu mrežu.

Na odgovor domaće momčadi trebalo je čekati gotovo 45 minuta, a tada se ukazao Riley McGree. Igrač belgijskog Club Bruggea na posudbi je u Australiji, a za vjerovati je da će ga njegov klub po završetku sezone brzo vratiti u svoje redove.

Za konačni preokret domaće momčadi pobrinuo se Hoffman koji je od tragičara postao heroj. Naime, desetak minuta poslije izjednačujućeg pogotka, uspio je promašiti vrlo dobru priliku, ali u 75. minuti bio je precizan te je, tako, svojoj momčadi izborio prvo veliko finale poslije deset godina čekanja.

Prvaci su napokon pali

Par drugog polufinala činili su Sydney i Melbourne Victory. Domaća momčad ove sezone uspjela je porušiti sve rekorde regularnog dijela, a u ovaj susret ušla je kao jedini očekivani pobjednik. Ipak, nešto se moralo pitati i goste.

Goste se, barem prvih pola sata, nije pitalo apsolutno ništa, osim što je Nigro uspio postići i autogol poslije ubačaja Mierzejewskog u 24. minuti. Izjednačenje za Victory stiglo je upravo u 31. minuti kada je Barbarouses pobjegao domaćoj obrani i pogodio prvi kut za 1:1. S tim rezultatom otišlo se i na odmor.

Drugi dio započeo je katastrofalnom pogreškom Brillantea koji je počastio goste asistencijom za brz protunapad. Njegovu grešku iskoristili su asistent Berisha i strijelac Troisi koji goste dovode u neočekivano vodstvo.

Kada su se već i navijači Sydneyja prestali nadati, njihova momčad uspjela je stići do nevjerojatno izjednačenja u posljednjim trenucima utakmice. Nakon što se lopta odbijala po gostujućem šesnaestercu, na nju je s desne trane naletio Mierzejewski, a u vlastitu mrežu poslao ju je Antonis.

Konačni trijumf Victoryju donio je tragičar – igrala se 116. minuta kada je upravo Antonis uzeo loptu na svojoj polovici, prošetao se desnom stranom terena i, uz malu pomoć Wilkinsona, postigao pogodak vrijedan velikog finala.

Veliko finale između Newcastle Jetsa i Melbourne Victoryja na rasporedu je iduće subote s početkom od 11.50 sati.