Upside Down #15: Ostala je još jedna nepoznanica

Upside down
N+

Pred vama je 15. nastavak kolumne Upside Down koji donosi pregled najnovijih nogometnih događaja u australskoj A-ligi. Ovoga vikenda odigrani su susreti pretposljednjeg kola regularnog dijela prvenstva, a svojevrsni derbi vikenda produžio je borbu za posljednje mjesto koje vodi u doigravanje.

Potop u prvom poluvremenu

Najzanimljiviji susret 26. kola odigran je na Pirtek stadionu u Sydneyju gdje je domaći Western Sydney Wanderers ugostio Brisbane Roar. Uoči ove utakmice, gostujuća momčad imala je dva boda prednosti i priliku da osigura završnicu, ali domaći nogometaši odlučili su zakomplicirati prvenstvo do posljednjeg sučevog zvižduka – idućeg vikenda.

Početkom 4. minute, domaća momčad stigla je do vodstva preko Riere koji je, još jednom, potvrdio zašto je najbolji strijelac kluba ove sezone. Isti igrač mrežu je pogodio i u 15. minuti kada je povećao prednost svoje momčad na 2:0. Priča je bila gotova u 39. minuti kada je treći pogodak za Wandererse postigao Ikonomidis te tako osigurao svojoj momčadi sva tri boda.

Do kraja susreta, obje momčadi imale su nekoliko prilika, a VAR je u 81. minuti poništio počasni pogodak gostiju jer se Holman nalazio u nedozvoljenoj poziciji prije nego li je Maccarone pogodio mrežu.

Janjetović je od prve minute bio na vratima domaće momčadi, dok je Luštica zamijenio Baccusa u 73. minuti. S druge strane, Franjić je započeo susret za Roar, ali je napustio teren u 76. minuti.

Iznenađenje koje je zakompliciralo prvenstvo

Druga utakmica koja je bila posebno zanimljiva je ona koja je otvorila kolo – Newcastle Jets ugostio je Perth Glory, a gosti su morali stići do pobjede kod drugoplasirane momčadi prvenstva da bi ostali u borbi za doigravanje.

Putovanje s krajnjeg zapada na istok zemlje nije loše utjecalo na goste koji su do vodstva došli već u 9. minuti kada je Castro realizirao najstrožu kaznu. Isti igrač pogodio je gredu 15-ak minuta kasnije, ali samo minutu poslije toga pokrenuo je napad za povećanje vodstva.

Sjajna dubinska lopta Španjolca za Chianesea koji ju je proslijedio Taggartu pred praznim vratima – rezultat i pobjednik bili su poznati za manje od pola sata igre. S ova tri boda, Glory se bodovno izjednačio s Roarom uoči međusobnog ogleda u posljednjem kolu.

U redovima domaće momčadi, Vujica i Ugarković odigrali su svih 90 minuta.

Sažetak kola

Od preostalih susreta ovog kola, nogometaši Melbourne Cityja s minimalnih 1:0 svladali su Central Coast Marinerse, dok je njihov gradski rival Victory s 2:1 bio bolji od Wellington Phoenixa koji je utakmicu završio s igračem manje. Prvak regularnog dijela prvenstva, Sydney s uvjerljivih 3:0 bio je bolji od Adelaide Uniteda koji je još prošlo kolo osigurao mjesto u završnici prvenstva.

Tri momčadi u borbi su za posljednje mjesto koje vodi u doigravanje, a u najboljoj poziciji su Wanderersi koji imaju 33 boda i domaću utakmicu protiv Adelaide Uniteda koji je već osigurao daljnju fazu natjecanja. S druge strane, Perth Glory ugostit će Brisbane Roar, a obje momčadi imaju po 32 osvojena boda.