Search
Close this search box.

UEFA dopušta vremensku kaznu u utakmicama niže razine nacionalnog prvenstva

IFAB
Foto: IFAB

IFAB, tijelo koje odlučuje o nogometnim pravilima, održalo je svoju 131. godišnju Skupštinu na Wembleyju te je usvojilo novu strategiju. Poštenje i integritet, univerzalnost i uključenost svih te prihvaćanje tehnologije, osnove su nove strategije. Posebna pozornost bit će usmjerena na ponašanje igrača i ulozi kapetana u momčadi, čime se želi poboljšati odnos igrača prema sucima i samoj igri. Naglasak će biti i na onom što navijači najviše zamjeraju igračima, a to je odugovlačenje vremena. Sama strategija je nazvana “What football wants“.

Zanimljivo je i popuštanje, do sada prilično konzervativnog IFAB-a, na modifikacije pravila, a sve iz razloga šire popularizacije nogometa. Tako nacionalni savezi sada mogu donijeti svoja pravila za mlađe kategorije, veterane, nogomet osoba s invaliditetom i najniže kategorije seniorskog nogometa, i to:

  • smanjena veličina terena
  • veličina, težina i materijal lopte
  • dimenzije golova
  • vrijeme trajanja utakmice
  • višestruke izmjene istih igrača bez ograničenja broja puta
  • vremenska kazna za igrača tijekom utakmice

Za sve razine natjecanja osim najvišeg ranga natjecanja dozvoljeno je do 5 izmjena igrača.

IFAB se odlučio i na promjene unutar kategorizacije nogometa:

  • ženski nogomet više nije posebna kategorija i dobiva status kao i muški nogomet (posebno ovo na znanje može biti HNS-u, Damiru Vrbanoviću i Vladi Iveti, koji su se rukama i nogama opirali primjeni Zakona o sportu, pokušavajući izjednačiti sve unutar nogometa pa i nogomet na pijesku).
  • godište veteranskih igrača i mlađih kategorija nije više ograničeno već savezi mogu sami donijeti ograničenja po potrebi
  • savezi će sami odrediti koji će najniži rang zvati “grassroots” kako bi tu razvijali svoja pravila

Nacionalni savezi mogu za svako različito natjecanje primjenjivati različita pravila.

Vremenska kazna za igrače treba biti u trajanju između 10-15% vremena utakmice i ista je za sve prekršaje. Delegat ili četvrti sudac mjeri vrijeme kazne na koje dodaje eventualne produžetke vremena uvjetovane izmjenama igrača ili ozljedama (po istom principu kao i produžetak poluvremena), a glavni sudac odlučuje kada igrač ulazi kao i kod ulaska oporavljenog igrača od ozljede.

Mogu se korisiti dva načina vremenske kazne, A – za sve žute kartone igrača u igri, B – za određene žute kartone igrača u igri (unaprijed definirana lista u propozicijama natjecanja).

Dopuštena je i elektronska komunikacija u tehničkom prostoru na igralištu za ozlijeđene igrače i slučajeve vezane uz sigurnost, kako bi se uz video tehnologiju i korištenje medicinskih podataka pomoglo ozlijeđenima. Potvrđen je i prvi minimalni standard za sigurnost nošenja elektroničkih aparata koji mjere učinak igrača na terenu.

Napredak video tehnologije kod suđenja je očit kod svake nove primjene te se od iduće sezone počinje s eksperimentalnom primjenom uživo u skoro 20 nacionalnih natjecanja širom svijeta. Gianni Infantino je najavio i vrlo moguću potpunu primjenu na Svjetskom prvenstvu 2018. u Rusiji.

Uspješnost pokazanu u zamjeni kazne crvenog kartona dodjelom žutoga, kod slučaja “pokušaja igranja na loptu” u “očitoj prilici za postizanje zgoditka”, IFAB je ponukao da ukine i kaznu dodjele žutog kartona u slučajevima dosuđenog kaznenog udarca u “situaciji obećavajućeg napada”, ukoliko je igrač “pokušao igrati na loptu”.

Sve promjene stupaju na snagu 1. srpnja 2017. godine.

Renato Čupić


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter