U19 reprezentacija bez plasmana na EURO

Izvor: Screenshot HNTV

U Sinju je danas odigran posljednji susret grupe 3 Elitne skupine kvalifikacija za odlazak na U19 Europsko prvenstvo u kojem je Hrvatska rezultatom 2-3 (0-1) poražena od Norveške.

Za odlazak na završni turnir, koji se održava u Armeniji, izabranicima Ivana Gudelja uz pobjedu nad norvšekim vršnjacima za odlazak na EURO trebao je i remi ili pobjeda Mađarske nad Njemačkom. U konačnici ni taj susret nije okončan prema željama jer je Njemačka svladala Mađarsku rezultatom 0-3 (0-1). Ovakvim raspletom iz grupe 3 završni turnir za nogometaše do 19 godina osigurali su Norvežani.

Hrvatska je u prvom dijelu gotovo u potpunosti dominirala događajima na travnjaku, no pravih konkretnih situacija pred protivničkim vratima bilo je vrlo malo. Većinom su izabranici Ivana Gudelja, po burovitom vremenu, pokušavali dalekometnim udarcima.

Norvežani su do vodstva stigli pogotkom u 42. minuti kada je Larsen pogodio za 0-1. Već u petoj minuti drugog dijela Norvežani imaju 0-2, ponovno je pobjegao domaćoj obrani napadač Sarpsborga Larsen i pogodio Vuškovića od kojeg se lopta odbija u mrežu za povećanje rezultatske prednosti gostiju.

Lošu igru Hrvatske u drugom dijelu Norvežani su u potpunosti kapitalizirali još jednim pogotkom Larsena, ovaj put je bio precizan u 61. minuti glavom s nekih šest metara za 0-3.

Do kraja susreta hrvatski reprezentativci golovima Osijekovog Boška Šutala u 76. i Ante Palaverse iz kaznenog udarca u 88. stižu to konačnih 2-3.

Sastav Hrvatske: Kotarski – Čolina, Smolčić, Vušković, B. Šutalo – Palaversa, Bulat, Blagaić (od 46. Pršir) – Marin, Baturina (od 77. Šipoš), Dolček (od 62. Bušnja)

Hrvatske U19 selekcije tako su ostale na tri plasmana na Europsko prvenstvo (2010., 2012. i 2016.), a najveći kontinentalni uspjeh hrvatskih nogometaša do 19 godina ostaje polufinale turnira održanog 2010. godine u Njemačkoj, kada su izabranici Ivana Grnje (generacija Delača, Vrsaljka, Andrijaševića, Ademija, Ozobića, Maglice, Kramarića…) poraženi od kasnijeg osvajača Francuske, čije je boje branila generacija predvođena Lacazetteom i Griezmannom.

Na završni turnir 18. izdanja EURO U19 turnira osim Norveške, uz domaćina Armeniju, plasirale su se i reprezentacije Irske, Češke, Italije, Francuske, Portugala i Španjolska, koja je pogotkom Alejandra Marquésa u 90. minuti svladala izravnog konkurenta Nizozemsku. Branitelj naslova je Portugal.