U registaturi #19 – Remi na White Harte Laneu

Visoki tempo, mala zarada Bez obzira na sjajnu prošlu sezonu, atraktivne nogometne predstave i titulu najozbiljnijeg pratitelja Leicester Citya, Tottenham još jednom ulazi u sezonu iz prikrajka i operirat će iz sjene Uniteda, Cityja, Arsenala, Chelsea i Liverpoola. Trenerskim i igračkim pojačanjima i rošadama preuzeli su svjetla reflektora i opet potisnuli projekt Mauricia Pochettina iza u kolonu, projekt koji ulazi u svoju treću godinu. Svrgavanje otočkih velikana i domaći naslov nakon pedeset i pet godina pokušat će ostvarit na okrhnutom White Hart Laneu, a za početak, jedan važan korak je već ostvaren, utakmice s Tottenhamom se shvaćaju ko derbi. Naravno, taj kompliment neće imati prevelikog značaja ukoliko se te utakmice u većoj mjeri i ne pobjede. Liverpool i ove sezone nastavlja biti konstantan u svojoj nekonstantnosti, na dobar dan sposobni su pregazit Barcelonu, na loš će biti bezidejni protiv Burnleya. Juuml;rgen Klopp još nije uspio riješiti problem gotovo manične nepredvidljivosti, pa je tako bilo kakvo predviđanje na koju nogu se probudio Liverpool bila čista lutrija. Michel Vorm je zbog ozljede Huga Llorisa nastavio čuvati mrežu Spursa, dok je ostatak ekipe ostao nepromijenjen. Belgijski stoperski par uz veznjake Erica Diera i Victora Wanyamu čini kralježnicu ove ekipe i ovogodišnja pozicija na ljestvici će uvelike ovisiti o razini njihovih predstava. Ispred njih, uz stalne rotacije pozicija, smjestili su se Eric Lamela, Christian Eriksen i Dele Alli dok je napad, očekivano, predvodio Harry Kane. U sastav Redsa upao je Joeuml;l Matip, novopridošli kamerunski reprezentativac kojemu je Klopp mjesto pronašao u zadnjoj liniji u paru sa Dejanom Lovrenom. James Milner drugo kolo zaredom krpao je lijevi bok, elementarna nepogoda zvana Moreno je za dobrobit svih smještena na klupu. Ostatak ekipe je bez obzira na vijesti koje su pristizale tokom tjedna o ozljedi Coutinha ostao nepromijenjen. Tokom prethodnog tjedna Daniel Sturridge se javno izjasnio o nepreferiranju igranja na desnom krilu na što je Klopp velikodušno reagirao i drage volje ga smjestio na klupu. Nije se trebalo dugo čekati do prve velike prilike, u petoj minuti vrlo nonšalantno iznošenje lopte iz zadnje linije Tottenhama prekida Jordan Henderson, Firmino na drugoj vratnici pronalazi usamljenog Coutinha kojem zicer sa šest metara refleksnom reakcijom brani Vorm. Već u idućem napadu iz slobodnog udarca Eriksen provjerava budnost Simona Mignoleta. Visok tempo i intenzitet igre obilježili su idući period igre, kao i visok broj grešaka. Nakon dvadeset minuta igre Vorm još jednom odličnom intervencijom drži nulu na semaforu, a Liverpool visokim presingom na loptu čini sve više problema Spursima. Odlične prilike Liverpoola se nastavljaju, Vorm u tri navrata mora paradama spašavati svoju momčad. Nastavak tmurnog popodneva dolazi u dvadeset i sedmoj minuti kada zbog ozljede mora izaći Kyle Walker, a kulminacija dominacije gostiju dolazi u zadnjim minutama poluvremena kada Lamela ruši Firmina na samoj liniji šesnaesterca. Milner je siguran sa bijele točke i Liverpool zasluženo odlazi na odmor sa prednošću, koja je po viđenom trebala biti i veća. Na početku drugog poluvremena, već požutjeli Sadio Mane se nastavio igrati sa živcima svojeg trenera i svojih navijača, nakon još jednog zakašnjelog starta zahvaljujući blagonaklonosti glavnog suca ostaje na terenu. U pedeset i trećoj minuti Matip nakon kornera trese gredu, a Liverpool nastavlja svoju odličnu igru iz prvog dijela. Ubrzo imamo novu granično dobru/lošu odluku, lijepu akciju Liverpoola Mane završava pogotkom, ali neblagonakloni pomoćni sudac diže zastavicu i signalizira zaleđe. I kao da je ta akcija prelomila susret, jer nakon dugo vremena domaćini uspijevaju doći do daha, prvo Eriksen šalje loptu preko gola nakon lijepe akcije Tobya Alderweirelda i centaršuta Diera, da bi nakon toga uslijedila serija prilika za Spurse, ali Lamela i Alderweireld nisu precizni. Tottenham tu nije stao i pritisak se isplatio u sedamdeset i drugoj minuti kada nakon centaršuta Diera Danny Rose, uz bližu vratnicu, pronalazi put do mreže. Bio je to još jedan udarac za Kloppa koji se samo mogao čuditi kako njegova momčad u tom trenutku nije bila na nedostižnoj prednosti. U samoj završnici utakmice konačno se ukazao Georginio Wijnaldum, igrač koji bi uvjerljivo odnio trofej u igri skrivača, kojemu Vorm uspijeva obraniti udarac. Zadnja izgledna prilika pripada gostima, ali nisu dobro završili izglednu kontru i rezultat je ostao nepromijenjen. Podjela bodova nakon utakmice visokog tempa, ali i velikog broja pogrešaka, više će zadovoljiti domaćeg stratega. Liverpool je uspio produžiti izvrsnih dvadeset minuta iz prvog kola na sat vremena, ali čak ni to nije bilo dovoljno za pobjedu uz i dalje nedovoljno sigurnu obranu i nekocentriranu završnicu. Klopp se nada da će vraćanje na dograđeni Anfield preokrenut sreću i sudačke odluke na njegovu stranu. Pregled ostatka kola Everton je dugo lomio Stoke City, da bi ga na kraju iz jedanaesterca sretno slomio Leighton Baines. Ronald Koeman je odlično krenuo u svoju pustolovinu u plavom Liverpoolu, uspio je zadržati Romelu Lukakua i apetiti su narasli. Ukoliko se uspije približiti prošlogodišnjoj konstanti koju je držao sa Southamptonom ovo bi mogla biti vrlo uspješna sezona za Everton. Chelsea je dominantno i uvjerljivo preskočio Burnley, a u stopu ga je slijedio Arsenal pobjedom protiv Watforda. Dvije rutinske pobjede za nagovještaj forme otočkih velikana. Branitelj naslova je došao do prve pobjede, bilo je to sedamdeset minuta prošlogodišnje rapsodije i dvadeset minuta panike koju su uspjeli preživjeti. Važna tri boda za ostvarenje glavnog cilja, ostanka u ligi. Crystal Palace protiv Bournemoutha i Southampton protiv Sunderlanda su gotovo identično došli do boda u posljednjim minutama, dok su WBA i Middlesborough svoje bodove podijelili u utakmici koja će neutralnim pratiteljima u najboljem slučaju nestati iz sjećanja do srijede, a u najgorem će ih proganjati u snovima godinama. Manchester City se u prvom poluvremenu poigravao West Hamom, kojemu ni svi izostanci ne mogu biti izgovor za dosadašnje prikazane partije. Slavena Bilića čeka mukotrpan posao u narednom razdoblju i u ovom trenutku nema managera kojemu je pauza zbog reprezentativnih obaveza došla u boljem trenutku. Ako ništa drugo, stigne posjetiti Međugorsku Gospu, navodno je efikasna. I za kraj, mančesterski derbi, ponovni susret Pepa Guardiole i Jose Mourinha, susret dvojice najtrofejnijih trenera u posljednjih deset godina, fantastično je najavio Marcus Rashford pogotkom u Fergie timeu i stavljanjem novih bodova na konto Manchester Uniteda. United je dugo tražio prolaz do mreže po teškom vremenu u Hullu, da bi tek dvadeset i deveti udarac na gol uspio proći pokraj sjajnog Eldina Jakupovića. Zasluženom pobjedom Crveni Vragovi su se pridružili na prvom mjestu Chelseau i Manchester Cityu i postavili pozornicu za najočekivaniji gradski derbi u povijesti ovih klubova. Subota 10. rujna u 13:30 sati po srednjeuropskom vremenu mora biti rezervirana u kalendaru svih nogometnih ljubitelja. Nikola Slonja
Pobjeda Reala protiv neugodne Celte U subotu navečer, Real je na domaćem terenu slavio protiv Celte rezultatom 2:1. Koliko su se trebali namučiti za tri boda dovoljno govori podatak da su pobjednički pogodak postigli u 81. minuti utakmice (iako se ne može reći da nisu imali šanse i ranije riješiti utakmicu). Alvaro Morata stvarao je puno problema obrani Celte svojim okomitim kretnjama i brzinom, pa je u uvodnih petnaestak minuta već dvaput opasno priprijetio vratima gostiju. Na drugoj strani, John Guidetti je prijetio golu Reala, a u tome mu je pomagao uvijek opasni Orellana sa krila. On je već godinama među najboljim igračima Celte (prošle sezone zajedno sa Aspasom i Nolitom činio je sjajan ofenzivni trojac) Neobično za Real, ostatak poluvremena najveća direktna prijetnja za protivnički gol bio je naš Luka Modrić, koji je inače skolniji započeti i graditi napad. Modrić je nekoliko puta vrlo dobro zapucao sa distance ali su ga u postizanju pogotka spriječili vratar Alvarez i okvir gola (tom prilikom se u svom stilu oslobodio Hernandeza i oslobodio prazan prostor). Navijače Reala posebno treba veseliti povratak u formu Tonija Kroosa, koji je ranije znao biti slabo primjetan na terenu (izuzev rutinske distribucije lopte), ali dolaskom Zidanea na trenersko mjesto uhvatio je konstantu u svojim nastupima. Casemiro je odigrao dosta lošije nego protiv Real Sociedada, te je imao puno problema sa zaustavljanjem brzih igrača Celte. Ipak, njegovo prisustvo kao “osigurač” puno znači u igri madridske momčadi budući da ima support ulogu ukoliko druga dva vezna igrača izađu previsoko u presing. Asensio je bio gotovo neprimjetan na lijevome krilu gdje ga je zatvorio ponajbolji desni bek Primere – Hugo Mallo. Stoga se Asensio često ubacivao u sredinu kako bi se ponudio kao dodatna opcija za dodavanje. Upravo je iz takve situacije Real prvi puta zaprijetio u 51. minuti susreta, kada se nakon kratkog dodavanja Casemira, Asensio sjajno okrenuo oslobodivši se čuvara na dvadesetak metara od gola. Ipak rezultat je i dalje ostao 0:0. Celta je uspješno odoljevala napadima Reala koji nije stvarao izgledne prilike izuzev dalekometnih pokušaja Garetha Balea. Tako je bilo sve do 60. minute kada Celta prima klasični “pacerski” gol. Nakon lošeg ispucavanja vratara Alvareza do lopte dolazi Modrić koji između nekoliko igrača pronalazi usamljenog Asensija. Njegov pokušaj loba ne uspjeva, ali odbijanac u mrežu posprema Morata. Nakon toga činilo se da je samo pitanje vremena kada će domaći riješiti utakmicu. Ipak, situacija se zakomplicirala kada je Guidetti sjajno ostavio loptu Orellani koji pogađa za 1:1. Naravno, treba istaknuti i sjajan udarac Orellane koji je utišao ne pretjerano glasni Santiago Bernabeu. Modrić očito nije bio spreman za svih 90 minuta pa ga mijenja James Rodriguez u završnici. S njim igra Reala dobiva na konkretnosti i okomitosti, kao uostalom i ulazak Lucasa Vasqueza na desno krilo. Baš su njih dvojica “kumovali” pobjedničkom golu Reala. Pritisak na lijevu stranu Celtine obrane donio im je loptu koju je Lucas V. nakon malo oklijevanja dodao za Kroosa koji pogađa za pobjedu. Podsjetilo nas je to na prvi Kroosov pogodak u dresu Reala, kada je na gotovo identičan način zabio Rayu Vallecanu – samo je tom prilikom asistent bio Ronaldo. Igor Žuraj]]>