Monaco remijem na Parku prinčeva zadržao lidersku poziciju (VIDEO)

Okončano je još jedno kolo u Francuskoj nakon kojeg je najviše profitirala Nica radi pobjede i podjele bodova između PSG-a i Monaca. Marseille je potukao Montpellier, Mateo Pavlović nastavio igrati u napadu, a padali su i lijepi golovi, posebno iz slobodnih udaraca. Pa ajmo vidjeti što su nam Francuzi prikazali ovaj vikend.

Pet komada Marseillea

Nije moglo bolje započeti 22. kolo francuske Ligue 1 nego što je. U petak je Marseille razmontirao kod kuće Montpellier s čak 5-1 te je tako produbio krizu momčadi Frederica Hantza. Glavni lik susreta je bio Bafetimbi Gomis koji je upisao hattrick i na taj način postao najbolji strijelac Liguea 1 od aktivnih nogometaša sa 115 pogodaka. Praktički je sve bilo gotovo do odlaska na odmor kada je na semaforu pisalo 3-0, ali kakvu takvu nadu je u 49. minuti dao gostima Boudebouz s prekrasnim pogotkom iz slobodnog udarca, prvim od nekoliko ovog kola. No, do kraja su domaćini postigli još dva i nakon dva uzastopna poraza vratili se pobjedama. Osim Gomisa u strijelce su se upisali još Rolando i Thauvin koji je dvije minute prije kraja sigurno realizirao jedanaesterac. Ono što sigurno veseli Rudija Garciju je i povratak Payeta koji će od sljedećeg kola konkurirati za mjesto u prvih 11. Klub je na račun West Hama uplatio 29 milijuna eura što ga čini najskupljim pojačanjem u povijesti momčadi sa Velodromea. No, za razliku od njega Patrice Evra nije trebao čekati, pa je on već upisao prve minute za Marseille i tako se nakon 11 godina vratio u francuski nogomet.

Marseille 5 – 1 Montpellier (Ligue 1… by telesport16

Tko će kome ako ne svoj svome

Lyon je kolo prije slavio u derbiju protiv Marseillea, ali sve je pokvario ovaj vikend porazom kod kuće od inače neuvjerljivog Lillea. Gosti su došli kao autsajderi, a kući su otišli s pobjedom 1-2, iako njihov trener Collot nije mogao računati na mnoge igrače (uglavnom se ne radi o prvotimcima, osim Edera) radi Afričkog kupa nacija ili ozljeda. Lyon je inače jako dobar kod kuće i nije poražen od 11. mjeseca kada je puni plijen odnio PSG. No, ovog puta su prikazali katastrofalnu igru kakvom teško da se mogu približiti vodećem dvojcu. Nije im pomogao niti Depay koji je krenuo od prve minute, što mu je bio prvi start nakon svibnja prošle godine, pa ni gotovo nikakvi problemi s važnim izostancima.

Prvo ime susreta je bio napadač gostiju Yassine Benzia s dva postignuta pogotka. Kod prvoga mu je pomogao branič domaćina Yanga-Mbiwa od kojega se lopta odbila i prevarila vratara Lopesa, a drugi je postigao iz jedanaesterca nakon prekršaja Valbuene nad Corchiom na samom rubu kaznenog prostora što je sudac okarakterizirao prekršajem unutar istoga. Da stvar bude tragičnija za Lyon, Benzia je njihov bivši igrač, a u Lille je prešao u ljeto 2015. godine. Počasni pogodak za domaćine je postigao Lacazette u 86. minuti, također iz jedanaesterca. Svakako u redovima gostiju treba spomenuti i vratara Enyeamu koji bi sigurno sačuvao svoju mrežu čistom da nije bilo tog kaznenog udarca. Inače, ovo je prva pobjeda Lillea u ovoj godini.

Napokon pobjeda Angersa, podjela bodova na Korzici, Bordeaux proigrao

Trener Angersa, Moulin je u prošlom kolu stavio Matea Pavlovića u napad, o čemu smo već pisali, a kako mu se eksperiment svidio odlučio ga je ponoviti i ovo kolo. Za razliku od prošloga, ovog puta je došao do sva tri boda. Iako stasiti stoper domaćina ovaj put nije pronašao put do mreže, umjesto njega to su učinili njegovi suigrači. Tait sjajno izvedenim slobodnim udarcem i Pepe nakon asistencije strijelca prvog pogotka kojem je loptu petom ostavio upravo Pavlović, iako to sigurno nije želio napraviti. I pogodak za Metz postigao je igrač Angersa,Traore koji je prvo loptu izgubio da bi se zatim od njega odbila u mrežu. Kod gostiju su do kraja susreta čak dvojica igrača dobila crvene kartone, Cohade u 39. i Diagne u 66. minuti.

Bastia i Caen su u ovaj susret ušli bodovno poravnati u grčevitoj borbi za izlazak iz zone koja vodi u niži rang i obje ekipe su znale da se na ovakvim susretima spašava sezona. No, rezultat 1-1 i podjela bodova ne odgovara ni jednima ni drugima. Domaćini s Korzike su poveli pogotkom Saint Maximina. Primio je loptu na svojoj polovici i sjurio se skroz do protivničkih vrata, te pritom pobacao dvojicu i za kraj kako i priliči velikim potezima matirao vratara. Gosti su poravnali pred sam kraj prvog dijela iz kaznenog udarca čiji je sigurni realizator bio Rodelin. Veliki hendikep za Caen u ovom susretu je bio izostanak radi žutih kartona njihovog najboljeg strijelca Ivana Santinija.

Novogodišnja čarolija još traje u Bordeauxu koji je čudesno proigrao i nakon dugo vremena upisao dvije povezane prvenstvene pobjede. Ovog puta su do tri boda došli na neugodnom gostovanju kod Nancyja, pobjedom 0-2, odakle je posljednji puni plijen odnio PSG još tamo u listopadu. Moguće je da bi potpuno drugačije ovaj susret završio da nije Cuffaut mrtav-hladan glavom pogodio vlastitu mrežu. Točku na i je stavio dvije minute prije kraja Malcolm sjajno izvedenim slobodnim udarcem.

Golijada u Lorientu i podjela bodova i najvećem derbiju Bretanje

Utakmica između Lorienta i Dijona je bila prava mala revija golova, preokreta, sumnjivih jedanaesteraca, ma svega što može ponuditi nogomet. Gosti su poveli preko Dionya u 10. minuti i to je bilo to za prvi dio. Ništa nije upućivalo na to da će igrači nakon povratka s odmora prirediti pravi šou. Nakon pet minuta drugog dijela Marveaux poravnava, a deset minuta poslije Waris pogađa iz kaznenog udarca za prvi preokret na susretu. Problem je samo što se čini da se prekršaj koji je prethodio najstrožoj kazni dogodio malo van kaznenog prostora. Gosti uspijevaju poravnati spretnim i sretnim pogotkom Lotiesa u 70. minuti, a pet minuta poslije novi jedanaesterac za domaćine. Ovog puta glavni razlog je bilo igranje rukom strijelca prethodnog pogotka, ali ako ga je i bilo onda je ruka bila uz tijelo na prsima i to je još jedna pogreška suca Thuala. Waris je ponovno preuzeo odgovornost na sebe, ali ovog puta ga je pročitao vratar Reynet. Za pravi šok zaslužan je Lees Melou koji je u 92. minuti postigao pogodak za 2-3.

Najveći derbi Bretanje, onaj između Rennesa i Nantesa završio je podjelom bodova. Gosti su uz malo sreće poveli pred sam kraj prvog dijela pogotkom Ilokija. Dugo je 0-1 stajalo na semaforu i kada se činilo da će Conceicaova momčad doći do sva tri boda ukazao se Joris Gnagnon u 87. minuti i vrlo lijepim pogotkom glavom nakon slobodnog udarca, kojeg je sa svoje polovice izveo vratar Costil, poravnao na 1-1 i postavio konačan rezultat.

Nicino buđenje i Toulouseova agonija

Napokon pobjeda Nice, prva prvenstvena ove godine. Vratio se Seri s prvenstva Afrike i odmah se sve posložilo. U pobjedi 3-1 nad Guingampom u strijelce se upisao trojac koji čini kostur ekipe. Plea, nakon odigravanja petom Eysserica, Seri i tri minute prije kraja Balotelli. Jedini pogodak gostiju djelo je njihova najboljeg strijelca Jimmya Brianda.

St. Etienne je u gostima kod Toulousea slavio rezultatom 0-3 i Duprazovoj momčadi nanio četvrti uzastopni poraz. Dva pogotka je postigao Roux s 11 metara, iako su oba prekršaja napravljena na samom rubu kaznenog prostora i vrlo je diskutabilno da li se radi o najstrožim kaznama, posebno se to odnosi na prvi iz 9. minute. Između ta dva njegova jednom je mrežu pogodio i Monnet-Paquet.

Derbi bez pobjednika

Susret dviju najboljih momčadi Ligue 1, PSG-a i Monaca puno je značio za obje ekipe, ali na kraju rezultat 1-1 i podjela bodova najviše je išla u prilog Nici koja se sada ponovno nalazi na vrhu zajedno sa klubom iz kneževine. Kako je u najavi za ovaj susret već bilo navedeno veliki problem za stratega domaćina Emeryja je bio izostanak Verrattija umjesto kojeg je krenuo Rabiot, a kod gostiju je Fabinho ipak bio spreman i odradio je svih 90 minuta. Tijekom prvog dijela su domaćini imali inicijativu i nekoliko puta zaprijetili Subašiću, ali promjene rezultata nije bilo.

U drugom dijelu se bude i gosti, no u 81. minuti Sidibe dosta nepotrebno ruši Draxlera u vlastitom šesnaestercu, a kazneni udarac u vodstvo pretvara sigurni Cavani. Ovo mu je bio već 21. prvenstveni pogodak ove sezone. I kada su se domaćini već približili toliko željenoj pobjedi, trenutak inspiracije Bernarda Silve ih je uništio. Primio je loptu na desnoj strani i sjurio se put sredine. Jedan igrač mu je bio na leđima, trojica su ušla u blok, ali lopta je prošlu kroz tu šumu nogu i završila u mreži Areole koji je u 54. minuti zamijenio do tada sigurnog Trappa. Da je cijeli susret bio poput posljednjih desetak minuta dobili bi vjerojatno ono što smo priželjkivali, pravu golijadu, ali niti jedan od trenera nije bio spreman riskirati u ovako važnom dvoboju. Nažalost.

All Goals HD – PSG 1-1 AS Monaco – 29.01.2017 HD by nammakudla