Tour de Ligue 1: Monaco jednu pobjedu udaljen od osmog naslova prvaka (VIDEO)

Nezaustavljivi Monaco nije posustao niti u novom, 36. kolu Ligue 1 u kojem je savladao Nancy i sada momčad Leonarda Jardima od osvajanja titule dijeli samo jedna jedina pobjeda. PSG se oporavio od poraza prošlog vikenda kojeg mu je nanijela Nica tako što je frustracije izliječio na Bastiji. Na začelju ništa još nije definirano, a sljedeće kolo posljednje četiri momčadi igraju međusobno.

Nema Europske lige St.Etienneu

Susret između St. Etiennea i Bordeauxa je bio značajan za obje ekipe u njihovu lovu na mjesta koja vode u Europsku ligu. Domaćinima, St. Etienneu je jedino pobjeda dolazila u obzir, dok su gosti u boljoj situaciji, ali još ništa nisu osigurali. Na posljednja dva susreta kada su se sastale ove momčadi vidjeli smo po pet pogodaka, pa se nešto slično očekivalo i sada. Do posljednjih pet minuta prvog dijela mreže su mirovale, a onda su se zatresle po jedan put na svakoj strani. Bordeaux je poveo iz kaznenog udarca kojeg je izborio Lewczuk nakon što ga je srušio Maiga. Siguran izvođač je bio Ounas. Tri minute poslije smo ponovno na početku. Sjajno je Hamouma proigrao Beriča kojem nije bilo teško pogoditi. Nedugo nakon povratka s odmora, u 50. minuti gosti dolaze do novog vodstva. Ounas je izveo slobodan udarac, Plašil glavom prebacio loptu na drugu vratnicu gdje ju dočekuje Laborde i šalje u mrežu.

No, nije tu bio kraj, uspio se St. Etienne još jednom vratiti u igru. Nakon jednog kornera u 64. minuti Pajot se uspio nekako snaći i uputiti udarac koji je, kako je izgledalo, blokiran na crti, ali zasvirao je sat suca Schneider, što je značilo da je lopta prešla liniju. Radilo se o samo par centimetara i da nema gol tehnologije vrlo vjerojatno ovaj pogodaka ne bi bio priznat. Pred sam kraj susreta gosti su ostali i s igračem manje kada je Pallois krvnički ušao u Nordina, ali u tih posljednjih par minuta niti to nije pomoglo domaćinima da dođu do toliko željene pobjede.

Ovom podjelom bodova St. Etienne se oprostio od igranja Europske lige sljedeće sezone, a Bordeaux u sljedećem kolu očekuje derbi s Marseilleom, izravnim konkurentom za to 5. mjesto.

PSG se poigrao s Bastijom

Nakon poraza u prošlom kolu kod Nice koji im je vrlo vjerojatno uzeo titulu, PSG je ovog vikenda dočekao kod kuće Bastiju. Iako se momčad s Korzike nalazi na samom začelju još nije matematički ispala, ali nije se očekivalo da će bodove spasa uspjeti pronaći na Parku prinčeva. Igrači PSG-a su se doslovno poigrali sa svojim protivnicima što je rezultiralo i visokom pobjedom 5-0.

U vodstvo ih je doveo u 32. minuti Lucas. Tri minute poslije Verratti povisuje na 2-0, ali nakon jednog nesportskog poteza. Njegov suigrač, Matuidi je ležao u šesnaestercu Bastije, a vratar Leca mu je prišao pomoći nakon što je lopta izašla u aut. Ali, brzo su ju vratili domaći igrači u igru, a Verratti je iskoristio situaciju i iznenadio, ne samo vratara već i sve ostale igrače Bastije. Rezultat 2-0 je na semaforu stajao sve do posljednjih 15 minuta susreta. Prvo je u 76. minuti Cavani pogodio nakon jedne lijepe akcije Draxlera i Guedesa, a tri minute poslije je bio neprecizan s bijele točke. Na 4-0 je povisio u 82. minuti Marquinhos, a konačnih 5-0 u posljednjim minutama postavlja još jednim svojim pogotkom Cavani. Bio mu je to 33. ove sezone, a 86. za PSG u Ligue 1 i trenutno je drugi najbolji strijelac u povijesti svog kluba.

Dobitna kombinacija – Salibur i Briand

Slično kao PSG i Guingamp je na uvjerljiv način došao do sva tri boda. Žrtva je bio Dijon koji se kući vratio s četiri primljena pogotka i na taj način propustio doći do važnih bodova u borbi za ostanak. Susret su obilježili Salibur i Briand s po dva pogotka. Već u 4. minuti su domaćini poveli. Salibur je proigrao Brianda, vratar Reynet je prvo krenuo istrčati, pa stao, a napadač Guingampa to iskoristio i pogodio. Uloge su se zamijenile u 55. minuti kada Briand upošljava Salibura koji povisuje na 2-0. Isti igrač četiri minute poslije sigurno realizira kazneni udarac kojeg je izborio Coco nakon prekršaja Chafika. Konačnih 4-0 postavlja Briand u 64. minuti.

Guingamp si je osigurao sigurno mjesto na sredini ljestvice i posljednja dva kola može odraditi bez ikakvog presinga. S druge strane Dijon u sljedećem kolu dočekuje Nancy, glavnog konkurenta u borbi za ostanak i tri boda su im imperativ.

Neočekivane pobjede Caena i Metza

Caen i Metz su iznenadili s pobjedama na gostovanjima ovog vikenda. Caen je nakon šest poraza i dva remija napokon uspio doći do pobjede. Opasno su se negativnim rezultatima srozali na tablici, pa je ova pobjeda došla u pravo vrijeme. Metz je posljednji put slavio na gostovanju još u studenome, a ovom pobjedom su osigurali ostanak u ligi.

Rijetko tko je očekivao da Caen nakon niza katastrofalnih rezultata može nešto napraviti na gostovanju kod Toulousea. No, Garandeova momčad je pokazala snagu kada je bilo najpotrebnije i uspjela doći do minimalne pobjede. Domaćini su puno bolje ušli u susret i u prvom dijelu imali dvije vrlo ozbiljne prilike, ali Braithwaiteov udarac je zaustavljen na putu do mreže, a Delortov je vratar Vercoutre zaustavio glavom. Nakon povratka s odmora Caen se diže i u 58. minuti dolazi u vodstvo. Bessat je ubacio s lijeve strane, a Santini glavom postiže svoj 15. pogodak i donosi vrlo važna tri boda svojoj momčadi.

Nastavila se Lilleova igra toplo-hladno. Nakon dvije uvjerljive pobjede ovog vikenda ih je kod kuće porazio Metz s 0-2. Velikih problema je imao domaći trener Passi prilikom sastavljanja momčadi jer nije mogao računati na prvog vratara Enyeamu, Benziu, Mendyla, Soumaora, Beriu i Bautheaca. Njegov kolega s druge strane, Hinschberger je imao jedan problem, a to je izostanak Jouffrea, ali je iznenadio i s ostavljanjem najboljeg strijelca Diabatea na klupi. Umjesto njega u vrhu napada je krenuo Vion.

Metz je poveo u 37. minuti nakon slobodnog udarca, a u gužvi koja je nastala najbolje se snašao Mandjeck i savladao Maignana koji je zamijenio ozljeđenog Enyeamu. Konačnih 0-2 postavio je u 55. minuti Cohade sjajnim udarcem. Do kraja se rezultat nije mijenjao i s posljednjim sučevim žviždukom slavlje na klupi Metza je moglo započeti.

Lecomte, Lecomte…

Kao i u prvom dijelu sezone Lorient i Angers su podijelili bodove, samo što je ovog puta rezultat bio 1-1. Angrers je s tim bodom osigurao ostanak, ali Lorienta čeka borba u posljednja dva kola. Prvio dio susreta je završio bez pogodaka uz nekoliko pokušaja domaćina koji su krenuli po pobjedu. I uspjeli su povesti u 63. minuti. Cabot je ubacio s desne strane, vratar Letellier je samo odbio loptu, a ona je došla do Philippoteauxa koji pogađa za 1-0. Deset minuta poslije Angers poravnava, a sve zasluge idu vrataru Lorienta, Lecomteu. On je pokušao uklizavši nogom izbiti loptu, ali ona se odbila od Manceaua i završila u mreži. Uistinu nesretno i nespretno primljen pogodak, a samo koji trenutak prije Lecomte je s dvije sjajne intervencije spasio svoju momčad i šteta je što joj je na ovaj način uskratio sva tri boda. U sljedećem kolu Lorient gostuje na Korzici kod Bastije kojoj samo pobjeda igra.

Još malo i titula je tu

Monaco je na korak do osvajanja titule. Ovog vikenda su uvjerljivo s 0-3 slavili na gostovanju kod Nancyja i nastavili držati 1. mjesto s tri boda više od PSG-a i s utakmicom manje. Očekivalo se da bi Jardim nakon polufinala Lige prvaka mogao odmoriti više igrača, ali on je na klupi ostavio samo Bakayoka i Mbappea, a umjesto njih su se u prvih 11 našli Moutinho i Germain. Ovo gostovanje im je moglo predstavljati problem jer se Nancy nalazi u vrlo lošoj situaciji i svaki bod im je potreban, ali od samog početka susreta se vidjelo tko će voditi igru.

Već u 3. minuti je Germain s desne strane uputio loptu u sredinu, ali ona se odbila od Badile i završila u mreži. Pokušao se Nancy vratiti u igru, ali dva neloša njihova pokušaja je Subašić zaustavio. Pet minuta prije odlaska na odmor Monaco povisuje. Fabinho je sjajno pronašao Lemara koji ubacuje u sredinu odakle Silva loptu glavom šalje u mrežu. Nekoliko minuta prije kraja susreta još jednom se rezultat mijenja. Dirar je proigrao na desnoj strani Mbappea koji na drugoj vratnici pronalazi Lemara, a ovaj namješta nogu i pogađa za 0-3.

Monaco sada prvo čeka današnji uzvrat Lige prvaka i gostovanje kod Juventusa, a onda u sljedećem kolu dočekuju Lille i pobjedom mogu osvojiti titulu. Osmu ukupno, prvu još od 2000. godine.

Tragičar Congre

Rennes je nakon iznenađujućeg poraza od Bastije u prošlom kolu ovog vikenda kod kuće savladao Montpellier s 1-0. Gostima je ovo bila treća utakmica u nizu bez postignutog pogotka i imaju sreće što momčadi s dna ljestvice igraju međusobno u sljedećem kolu, pa možemo reći da ostanak imaju osiguran, iako nije matematički potvrđen. Tragičar ovog susreta je bio gostujući branič Congre. U prvom dijelu je njegovo dodavanje presjekao Mubele, ali vratar Pionnier ga je spasio. No, u 80. minuti nije uspio biti spašen. Ovog puta se poskliznuo, a isti igrač, Mubele krade loptu i postiže jedini pogodak na utakmici.

Golijada Lyona i Nantesa

Oporavio se Lyon od teškog poraza kojeg mu je nanio Ajax prošlog tjedna u Europskoj ligi i u nedjelju je savladao kod kuće Nantes rezultatom 3-2. Kao i kod Monaca, očekivalo se da će Genesio odmoriti neke od važnijih prvotimaca, ali on je na teren poslao najjači sastav. Kada su se prvi put ove sezone sastale ove dvije momčadi Lyon je slavio s visokih 0-6, ali to je bio neki drugi Nantes. Onaj prije Conceicaoa.

Pokazao je to i početak ovog susreta. Rongier je udarcem s 20-ak metara sjajno pogodio „malu mrežicu“ za vodstvo Nantesa. S tim rezultatom se otišlo i na odmor. Lyon se budi u drugom dijelu i dolaze do izjednačenja u 65. minuti. Djidji je u kaznenom prostoru srušio Fekira koji je sam odlučio izvesti najstrožu kaznu i pogodio je. Pet minuta poslije dolazi do preokreta. Depay je izveo korner, a Cornet loptu glavom šalje u mrežu. Nije dugo trebalo čekati odgovor Nantesa. Ovog puta je Gillet postigao pogodak glavom nakon kornera na suprotnoj strani kojeg je izveo Lima. No, niti tu nije bio kraj. Cornet je u 80. minuti svojim drugim pogotkom na utakmici donio tri boda Lyonu.

Važna pobjeda Marseillea

Posljednji susret 36. kola Ligue 1 je bio onaj između Marseillea i Nice na Velodromeu. Nica je u prošlom kolu savladala PSG i krenula je po nova tri boda i ovog vikenda. Sjajno su započeli susret s čak dvije pogođene vratnice. Gađali su ih Pereira i Henrique. Veliki problem za Rudija Garciju se pojavio u 17. minuti kada mu se ozlijedio ponajbolji igrač, Thauvin, a umjesto njega je u igru ušao Cabella. Kako inače biva u nogometu, ako ne zabiješ, primiš, tako se dogodilo i Nici. U 21. minuti je korner izveo Payet, Cardinale je krenuo na tu loptu, ali Gomis je bio brži i glavom ju proslijedio u mrežu. Poravnala je Nica u 50. minuti pogotkom Balotellija, njegovim 15. ove sezone u Ligue 1. Ipak do kraja susreta Marseille je uspio još jednom zatresti mrežu Nice i na kraju doći do sva tri boda, vrlo važna u borbi za mjesta koja vode u Europsku ligu. Lopez je ubacio s desne strane, a skroz na drugoj se našao Evra koji glavom pogađa za 2-1. Bio je to Evri treći pogodak u Ligue 1, a prvi nakon 2003. godine kada je nosio dres Monaca.

Kao što je već rečeno, Marseille u sljedećem kolu gostuje kod Bordeauxa, izravnog konkurenta za to 5. mjesto koje vodi u Europsku ligu.