Tour de Ligue 1: A sad ostaju samo PSG i Monaco (VIDEO)

Postalo je definitivno jasno nakon 30. kola Ligue 1 da će se u Francuskoj voditi bitka za prvaka između dvije ekipe, PSG-a i Monaca. Nica koja je dugo vremena odolijevala kiksevima upisala je drugi remi u nizu, ovog puta kod Nantesa i treće mjesto postaje njena realnost. Zaostatak za Monacom od sedam bodova je jednostavno nedostižan.

Kada obraniš sve, a izgubite radi autogola

Kako se ide dalje kroz sezonu Bastia tone sve dublje. U petak je otvorila 30. kolo Ligue 1 utakmicom u gostima protiv Metza i upisala novi poraz. Uspijevao je vratar Leca spašavati svoju momčad od mnogih napada domaćina, ali protiv vlastitih suigrača nije mogao. Presudni trenutak se dogodio u 47. minuti kada je Cioni nesretno matirao svog vratara. Metz je ovim rezultatom prekinuo niz od pet utakmica bez pobjede i sve se više približava sredini ljestvice. Jedina stvar koja eventualno može veseliti Bastiju i njenog trenera Almeidu je ta što su kraj ovog susreta dočekali sa svih 11 igrača. Pravo malo čudo. Imaju i sreće što njihovi glavni konkurenti u borbi za opstanak nisu briljirali ovaj vikend.

Zanimljiv susret bez pogodaka

Iako su Lille i Marseille podijelili bodove u utakmici na kojoj nismo vidjeli niti jedan pogodak daleko od toga da nije bilo zanimljivo. Obje ekipe su imale nekoliko vrlo dobrih prilika, ali treba pohvaliti oba vratara, i Enyeamu i Pelea, koji su odradili posao bez greške. Možda bi treneru gostiju, Rudiju Garciji u ovoj utakmici dobro došao Gomis, ali kako on i dalje nije spreman na teren je poslao momčad bez klasičnog napadača. Udarni trio su činili Payet, Cabella i Thauvin, a oni su ujedno bili i najopasniji igrači Marseillea. Ovakav ishod ne odgovara niti jednoj momčadi. Lilleu su bodovi potrebni za opstanak, a Marseilleu za ulazak u europska natjecanja.

Oproštaj Nice od titule

Mislim da možemo poprilično sigurno tvrditi da se Nica remijem kod Nantesa oprostila od borbe za titulu. Donedavni hit prvenstva je taj termin prepustio nekim klincima iz kneževine koji bi ga mogli držati do samog kraja. Ozljede i manjak kvalitetnih zamjena su učinili svoje za Favreovu momčad. Plee već neko vrijeme nema, a Cyprien se u prošlom kolu ozlijedio pa je i on izgubljen za ovu sezonu. Još su sada išli u goste Nantesu gdje Sergio Conceicao radi vrlo dobar posao. To se i pokazalo u 22. minuti kada su domaćini poveli pogotkom Sale. Argentincu je to bio deveti ove sezone. No, sami početak susreta je obilježio tko drugi nego Balotelli. Napadač Nice je imao problema s vezicama, pa je prvih nekoliko minuta proveo van teren dok to nije riješio. Vodstvo Nantesa nije dugo trajalo jer je nakon svega šest minuta Seri sjajno pogodio same rašlje. Na kraju susreta, u sudačkoj nadoknadi, domaćini su pobjesnili na suca Millota kada je ovaj ostao hladan na rušenje Nakoulme od strane Eysserica u kaznenom prostoru. Ali ovaj je samo Nakoulmi radi prigovora pokazao žuti karton.

Angersov povratak pobjedama

Prošlo kolo je Marseille prekinuo Angersovu seriju pobjeda, ali nije im dugo trebalo da dođu do nove. Ovog vikenda je žrtva bio Guingamp koji se kući vratio s porazom od 3-0. Ali moglo je sve završiti potpuno drugačije. Gosti su u prvom dijelu, koji je završio bez golova, bili puno opasniji. Briand je promašio pa gotovo stopostotnu šansu, a Deaux je nakon kornera udarcem glavom zatresao gredu. Nakon povratka s odmora kao da smo drugu utakmicu gledali. Od 63. do 83. minute su igrači Angersa tri puta savladali vratara Johnssona. U vodstvo ih je doveo Bamba nakon asistencije Manganija. Isti dvojac je bio zaslužan za povećanje vodstva u 69. minuti, ali ovog puta su zamijenili uloge. Konačni rezultat je postavio Diedhiou nakon solo akcije. Mogla je pobjeda biti i uvjerljivija, ali Pepe je u 89. minuti pogodio vratnicu.

Najlošija predstava Montpelliera u Gassetovoj eri

Nastavlja Bordeaux lov za Lyonom, a ovo kolo je žrtva bio Montpellier. Gourvennecova momčad je pokazala svoju kvalitetu i prošli vikend kada su dobrano namučili Monaco, ali malo je nedostajalo da dođu do kojeg boda. Ovaj put su svoje goste otpratili s pet komada. Prvi puta se dogodilo da je Montpellier od dolaska Gasseta na klupu ovako nadigran. Najviše je manjak koncentracije u obrani rezultirao potopom. Do odlaska na odmor već je bilo 3-0, a sva tri pogotka su postignuta u rasponu od 7 minuta. Prvo je Rolan doveo Bordeaux u vodstvo, a prednost je povećao Sankhare nakon što je presjekao dodavanje Sessegnona. Posljednji pogodak u prvom dijelu postigao je Vada iz kaznenog udarca kojeg je skrivio Hilton igranjem rukom. Dvije minute nakon povratka s odmora novi jedanaesterac, ali na drugoj strani radi istog razloga. Ovog puta je rukom igrao Sankhare, a siguran izvođač je bio Boudebouz. Do kraja susreta domaćini su preko Rolana i Malcolma postavili konačnih 5-1, a spomenimo još i da je Montpellier u 81. minuti ostao s igračem manje kada je Congre zaradio izravan crveni karton radi prekršaja nad Ounasom. Ono što može dodatno veseliti trenera domaćina je sjajna partija Diega Rolana koji se polako počeo gubiti u želji za ostvarivanjem svega što mu se nekoć predviđalo kao velikom talentu.

Uzbudljiv derbi začelja

Vrlo zanimljiv derbi začelja su nam priuštili Nancy i Lorient. Sjajno su domaćini ušli u susret i do odlaska na odmor vodili s dva pogotka prednosti. Prvo ih je u vodstvo doveo Maouassa u 28. minuti, a prednost je povećao Sia udarcem s jedanaest metara u 42. Sve je izgledalo da će Lorient upisati svoj sedmi poraz u nizu i zadržati se na samom dnu ljestvice. Očito je Casoni probudio svoju momčad na poluvremenu, pa je u drugi dio ušla puno bolje. Smanjili su u 66. minuti pogotkom Moukandjoa, a na 2-2 su poravnali četiri minute prije kraja nakon kornera i udarca glavom Lautoa. Zanimljivo je to što pogotka vrlo vjerojatno ne bi bilo da gol tehnologija nije obavijestila suca. Za pravo iznenađenje zaslužan je bio Mvuemba koji je Lorientu donio pobjedu u trećoj minuti sudačke nadoknade.

Ništa, ali baš ništa

Još jedna utakmica 30. kola Ligue 1 na kojoj nismo vidjeli pogotke je bila ona između Toulousea i Rennesa. Osim njih nismo vidjeli niti kakvu dobru igru. Gosti su uglavnom bili bolja momčad na terenu, a tome je kumovalo i isključenje Blina koji je u razmaku od sedam minuta zaradio dva žuta kartona, pa je u 62. minuti morao napustiti teren. Tih par dobrih prilika Rennesa je uspio zaustaviti vratar domaćina Goicoechea koji je zamijenio suspendiranog mladog Lafonta. S druge strane vratar gostiju Costil nije imao težak posao jer Toulousovi nogometaši nisu uputili niti jedan udarac u okvir njegovih vrata. Posljednji put im se to dogodilo 2012. godine. Ovim remijem Toulouse pet utakmica u nizu ne zna za pobjedu, a one u zadnje vrijeme nisu česte niti kod Rennesa.

Čudo od djeteta

Nakon izbacivanja Manchester Cityja u Ligi prvakaMonaco je čekalo gostovanje kod Caena. Domaćini su se nadali da će iskoristiti umor svojih protivnika i probati ih možda iznenaditi, ali Jardimov stroj ne staje. Cijeli susret je na kraju bio u znaku jednog igrača. Sjajnog mladog Kyliana Mbappéa. Doveo je svoju momčad u vodstvo u 13. minuti kada je prvo izbacio dvojicu Caenovih igrača, a onda udarcem lijevom nogom poslao loptu ispod Vercoutrea u mrežu. Zaslužan je bio i za drugi pogodak izborivši kazneni udarac koji je sigurno izveo, a tko drugi nego Fabinho. A devet minuta prije kraja mladi Mbappé pokazuje da zna i glavom pogoditi, te postavlja konačnih 0-3. Ovom uvjerljivom pobjedom Monaco pokazuje da im uz Ligue 1 igranje Lige prvaka ne predstavlja dodatni problem. Eventualne ozljede i potrebe igrača za odmorom nadomjeste zamjene koje gore od želje za dokazivanjem. U ovom susretu je Jardim na klupi ostavio svog ponajboljeg igrača Silvu i veznjaka Bakayoka, a njihov izostanak se gotovo i nije osjetio.

Minimalna pobjeda St. Etiennea

Očekivalo se da će St. Etienne ovo kolo izaći iz mini krize u koju je upao, ali uz puno bolju igru i uvjerljiviju pobjedu protiv Dijona, iako se radilo o gostovanju na kojem su se lomile i puno bolje momčadi (Monaco). U posljednje vrijeme Dijon reda s lošim rezultatima i pada sve niže na ljestvici. Gosti su do sva tri boda došli zahvaljujući Veretoutu koji je postigao pogodak u 77. minuti. To je bila 1000. pobjeda St. Etiennea u Ligue 1, te su se priključili Marseilleu i Bordeauxu koji su već ranije prešli tu brojku.

Derbi kola pripao PSG-u

Posljednji susret 30. kola Ligue 1 odigrali su na Parku prinčeva PSG i Lyon. Gosti u posljednjih osam međusobnih susreta nisu uspjeli doći do pobjede, ali ovog puta je krenulo sjajno za njih. Nakon svega šest minuta Lacazette je doveo svoju momčad u vodstvo. Valbuena je izveo korner, Rafael prebacio loptu na drugu vratnicu, a tamo ju je dočekao najbolji strijelac Lyona i bez većih problema poslao u mrežu. Bio je to najbrže primljeni prvenstveni pogodak PSG-a ove sezone. Trebao je bolje u toj situaciji reagirati Maxwell kojem je iza leđa pobjegao Lacazette. Ali ispravio je svoju grešku tri minute poslije kada je nakon udarca glavom Diakhabya loptu zaustavio na gol liniji. PSG uspijeva poravnati u 34. minuti pogotkom Rabiota kojeg je uposlio Pastore. Nedugo nakon toga je vratar Trapp srušio Lacazettea, ali sudac Turpin je odlučio ne pokazati na bijelu točku. Igrači Lyona nisu stigli ni raspraviti sa sucem, a već su primili pogodak. Odmah sljedeći napad je PSG došao u vodstvo nakon još jedne asistencije Pastorea, ali ovog puta za Draxlera. Očekivalo se da će gosti nakon odmora pokušati napasti i doći do barem tog jednog boda, no oni u tih 45 minuta nisu uputili niti jedan udarac.

Pogodak kola: Kylian Mbappé