Torcida transparentima prosvjedovala protiv novog Zakona

U 17. kolu Hrvatski Telekom Prve lige stadione je pohodilo ukupno 18.703 posjetitelja odnosno 3.741 po utakmici, a po očekivanju više od dvije trećine je bilo na Poljudu gdje je igran Jadranski derbi.

Torcida je utakmicu iskoristila kako bi poslala poruke protiv izmjena Zakona o sprječavanju nereda na sportskim terenima te je istaknula niz transparenata na kojima je između ostalog pisalo: “Dabog da vam dica bili navijači”, “Smimo li marame ne požare nosti?”, “Mi smo jedno, a vi sklopite koaliciju”, “Kriminalce kapuljačama skrivate, navijačima šalove skidate”, “A šta ćemo gospodo sa vašom zlatnom dicon”…

U derbiju kola Rijeka je na Poljudu pred 13.605 gledatelja deklasirala Hajduk rezultatom 0:4, a delegat Davor Ivić je u svom izvještaju naveo:

Organizacija utakmice sukaldna propozicijama natjecanja HT Prve lige, nazočan dovoljan broj zaštitara i policije. Sportske iskaznice predane na vrijeme svi igrači s pravom nastupa. Temeljem čl.15 Propozicija prve HNL kao nacionalno trenirani igrači kod HNK Hajduk su brojevi; 1, 3, 4, 8, 9 i 10, a kod HNK Rijeke igrači broj; 8, 13, 19, 27, 31 i 36. Prije početka utakmice predsjednik HNK Hajduka gosp. Marin Brbić uručio dres igraču Miji Caktašu povodom 200 – og nastupa za HNK Hajduk. Sukladno DP HNS- a prijavljujem ekipu HNK Hajduk radi dobivenih pet opomena. Gledateljstvo (13.605) cjelo vrijeme bodrilo svoje ekipe. Na sjevernom dijelu gdje su bili smješteni domaći navijači u 16. minuti zapaljena jedna baklja od 26. – 31. minute zapaljeno preko 40 baklji, jedan topovski udar 7 bljeskalica od čega su 5 baklje bačene na stazu oko terena, 38. minute jedna dimna, 41. minuta jedna baklja, 45. minuta jedna dimna naprava, 46. minuta jedna bljeskalica i u istoj minuti izvješen veliki transparent na kojem je pisalo ” Nijedan sistem nije ugasio sjevera glas botit će se protiv novog Zakona svaki od nas”, također je izvješeno 10 manjih transparenata sličnog sadržaja usmjereno protiv novog Zakona o sprčavanju nereda na športskim natjecanjima, ali bez protupravnih sadržaja. U 49. minutio dvioje baklje, jedna dimna naprava, a sa istočne tribine čuli su se uzvici “cigane cigane” upučeni glavnom sucu. Od 61.-65. minute bakljada na sjeveru gdje je zapaljeno više od 50 baklji od čega je 23 bačeno na starzu oko terena za igru, kao i 5 topovskig udara i dvije bljeskalice. Zbog navedenih aktivnosti sudac zaustavlja igru dvije i pol minute. U 67. jedna baklja, 87. jedna baklja i 90+5 sa sjevernog dijela tribine uzvikivalo se “ubi ubi srbina”. Navijači gostiju (223) smješteni na južnom djelu stadiona 234. 27. 89. 90. uzvikuju “tovarske pičke” u 64. minuti “jebali smo tovara”, 71. “HNS pederi nogomet ste sjebali”, 82. 86. minuta gazi gazi tovara i 90+4 “ubi bubi tovara.Nadoknada vremena 1+5 opravdana.

Kolo je otvoreno u Koprivnici gdje je Slaven Belupo pred 783 znatiželjnika nadigrao Inter-Zaprešić. Delegat Lino Roša je ovom prilikom napisao:

Organizacija utakmice vrlo dobra sukladno Propozcijama natjecanja, uz poduzete sve mjere i obveze prema sponzoru natjecanja. Priložena potvrda o javnom okupljanju uz privitak i ostale dokumentacije (hitna, vatrogasci, redarska služba). Sportrske iskaznice predane na vrijeme, a provjerom istih utvrđena obostrana korektna prijava, a što je utvrđeno identifikacijom igrača i službenog osoblja. Liječnički pregledi igrača uredni obavljeni u specijalističkim ordinacijama medicine rada i sporta. Domaćin prijavio nacionalno trenirane igrače s brojevima: 1, 7, 10, 15, 26, 29, 30, 99, 25, 2, 13, 14, 16, 18, a gosti igrače s brojevima 7, 8, 13, 25, 35, 11 i 18. Po završetku utakmice obavljena konferencija za tisak dok je domaćin predao video zapise sa utakmice. Ponašanje obiju ekipa korektno i u duhu fair playa.

Lokomotiva je pak pred 583 gledatelja u Kranjčevićevoj uvjerljivo s 4:0 slavila protiv Gorice, a delegat Jakov Juretić je o utakmici zabilježio:

Organizacija utakmice sukladna Propozicijama za ovaj rang natjecanja, vrlo dobra. Iskaznice igrača obiju momčadi uredne, kao i licence obaju trenera i svih službenih osoba. Na utakmici nazočno 583 gledatelja od kojih je bilo tridesetak gostujućih navijača. Navijanje fer i korektno. Klubovi prijavljuju igrače po čl. 15. Propozicija: Gosti br. 1., 14., 18., 19., 20., 25., 30., 32., 33., 40., 44., i 77. Kod domaćih broj 6., 12., 13., 15., 19., 20., 21., 23., 24. Igrana nadoknada vremena dvije minute u prvom poluvremenu i dvije minute u drugom poluvremenu. Ponašanje svih aktera ove utakmice fer i korektno.

Subotnji program je otvoren remijem Varaždina i Osijeka (1:1) pred 1.270 gledatelja, a u zapisniku kojeg je pisao Robert Balen se navodi:

Organizacija utakmice sprovedena prema Propozicijama HT Prve lige. Zaštitara i sakupljača lopti dovoljan broj. Iskaznice i licence ispravne i s pravom nastupa. Licencirani treneri vodili svoje momčadi. Domaćin osigurao na svim službenim ulazima brojače, te posjeduje odobrenje za točenje alkohola. Domaćin prijavljuje nacionalno trenirane igrače pod br. 24,21,99,2,18, a gosti igrače pod br. 1,13,6,7,8,9. Utakmica puna tempa, neizvjesna do samog kraja. Publika navijala fer i korektno tokom cijele utakmice.

Dinamo je pak na Aldo Drosini pred 2.462 gledatelja pobijedio Istru 1961 rezultatom 1:2, a Ivan Smokrović je o utakmici zapisao:

Utakmica organizirana u skladu s Propozicijama natjecanja za prvenstvo HT Prve lige za natj. sezonu 2019/20. 90 minuta prije početka utakmice održan sastanak pred utakmicu kojem su nazočili Povjerenik za sigurnost NK Istra 1961 Jereb Slavko, Povjerenik za sigurnost GNK Dinamo Hodak Tomislav, časnik za sigurnost HNS-a Dominić Vlado te kontrolor suđenja Vučemilović Šimunović Ante. Kao nacionalno trenirane igrače NK Istra 1961 prijavila br. 12, 6, 7, 22, 25, 27, a GNK Dinamo igrače br. 1, 10, 16, 27, 55, 99. U 29-oj minuti na sjevernoj tribini navijačka skupina domaće ekipe Demoni zapalila 4 baklje koje su sve izgorile na tribini. Sustav brojača ulaznica i sustav personaliziranih ulaznica u funkciji. Sve obaveze prema medijima ispoštovane u smislu čl.18 st. 7 te čl. 30 Propozicija.