Search
Close this search box.

Švicarska: Reprezentacija na balkanski pogon

Kad se u subotu 11.6. u 15 sati na stadionu Bolleart-Deleis sastanu Švicarska i Albanija, bit će to svojevrsni raritet. Rijedak je slučaj, ako uopće takav u nogometnom svijetu i postoji, da na jednoj reprezentativnoj utakmici 80% igrača na terenu pripada jednom narodu. A tako će biti u susretu Urara i Orlova. Posebno će uzbudljivo biti u obitelji Xhaka, gdje će jedan brat nastupati za Švicarsku, a drugi za Albaniju.

Stabilna država, razvijena ekonomija, mala nezaposlenost – Švicarska je u zadnjih četrdesetak godina meka za imigrante željne boljeg i sigurnijeg života. Gotovo dva od osam milijuna stanovnika Švicarske su stranci, što porijeklom što rođenjem. Tolika demografska masa sa sobom je u Švicarsku, uz brojna druga znanja i vještine, donijela i talent za nogomet. No, ni jedna druga imigrantska zajednica nije toliko pridonijela rastu kvalitete švicarskog nogometa kao što su to učinili Albanci. Spomenuli smo u tekstu o albanskoj reprezentaciji da je u jednoj analizi napravljenoj prije dvije godine pobrojano čak 80 igrača stranog porijekla u raznim reprezentativnim uzrastima Švicarske. Od toga je Albanaca bilo 46! Još bolji statistički primjer utjecaja kojeg stranci imaju na igru Švicarske je podatak da su postigli 17 od 24 gola (uz 2 protivnička autogola) koje su Švicarci zabili u kvalifikacijama za EURO. Od toga su igrači albanskog porijekla zabili 13. Dva više nego cijela Albanija u svojoj kvalifikacijskoj grupi.

Švicarci su prepoznali talent koji im je dopao u ruke i izbrusili ga u svojim nogometnim akademijama. Najbolja od njih svakako je ona u Baselu, koja je među ostalima u svijet vrhunskog nogometa lansirala Xherdana Shaqirija, Granita Xhaku i Breela Emboloa. Dobri nogometaši u Švicarskoj su se počeli stvarati kao na traci, što je okrunjeno naslovom svjetskog prvaka do 19 godina 2009. godine i finalom Eura U-21 dvije godine poslije. No, s vremenom se ta hiperprodukcija nogometaša u mladim uzrastima Švicarcima na neki način pretvorila u dvosjekli mač. Naime, mlade švicarske nogometaše počeli su oblijetati i vrbovati ljudi iz nogometnih saveza njihovih matičnih zemalja. Čitava bi se jedna reprezentacija, i to respektabilna, dala složiti od igrača koje su stvorili Švicarci, a ukrali Hrvatska, Srbija, Bosna i Hercegovina i Albanija. Tako su Vatreni dobili sjajna pojačanja u Ivanu Rakitiću i Mladenu Petriću, Zdravko Kuzmanović odlučio se za Srbiju, Senad Lulić za BiH, a albanske reprezentativce ponikle u švicarskim akademijama teško je i pobrojati. Pravi egzodus Švicarcima potencijalno tek slijedi, jer je ovih dana Kosovo primljeno u UEFA-u i FIFA-u, a većina švicarskih Albanca je porijeklom upravo iz ove bivše jugoslavenske autonomne pokrajine.

Ipak, to je sve budućnost. Švicarska sadašnjost je Euro u kojem imaju dobre šanse proći grupu, nastaviti s dobrim rezultatima, nakon što su preklani tek nakon produžetaka ispali u osmini finala SP, protiv kasnijih finalista Argentine.

PUT KROZ KVALIFIKACIJE
A na Euro su se plasirali dosta neuvjerljivo. 21 osvojen bod u 10 utakmica, 7 pobjeda i ukupna gol razlika 26-8 možda to ne sugeriraju, no Švicarci su kvalifikacije odradili relativno loše i samo su ih lagana skupina i nes(p)retnost Slovenije pogurnuli izravno na Euro. Ždrijeb kvalifikacija Švicarcima je dodijelio Englesku, Sloveniju, Litvu, Estoniju i San Marino. Krenuli su sa dva poraza protiv direktnih konkurenata, prvo kod kuće protiv Engleza, a potom u gostima kod Slovenaca. Potom su zaredali sa 5 pobjeda-dva puta je stradala Litva, a po jednom Estonija, San Marino i Slovenija. Upravo je trijumf nad Slovencima na St. Jakob’s Parku u Baselu bio ključan za plasman Švicarske na Euro. Bila je to sjajna utakmica u kojoj su Slovenci deset minuta prije kraja vodili 2-0 i polako pakirali kovčege za Francusku. No, onda je na scenu stupio naš Josip Drmić i s dva pogotka (drugi u 94. minuti) doveo Švicarsku do potpunog preokreta, odnosno pobjede 3-2 (jedan pogodak dodao je još Valentin Stocker). U preostale tri utakmice očekivano su izgubili na gostovanju u Engleskoj te za konačnu potvrdu plasmana na Euro pobijedili San Marino i Estoniju.

MOMČAD
Švicarska igra u formaciji 4-3-2-1, odnosno 4-3-3, kako je prikazano na donjoj grafici.

KLJUČNI IGRAČI
Cijeli ovaj tekst o Švicarcima bazira se na Albancima. Tako su i dva igrača koje smo odlučili izdvojiti kao pokretače švicarske momčadi rođeni Albanci, Xherdan Shakiri i Granit Xhaka.

Xherdan Shaqiri Foto: football.ch

Xherdan Shaqiri krilni je igrač Stoke Cityja. Omaleni (169 cm) i brzonogi ljevak, Shaqiri je rođen 1991. na Kosovu, u Gnjilanu. Kao dijete je s roditeljima zbog ratnih neprilika doselio u Švicarsku. Prve nogometne korake napravio je u FC August, a glavninu omladinskog staža odradio je u Baselu, s kojim je 2005. osvojio Nike Cup, jedan od najjačih turnira za uzrast do 15 godina. Na tom je natjecanju proglašen i najboljim igračem. S 18 godina prebačen je u prvu momčad, gdje je vrlo brzo postao glavni igrač. Predvodio je Basel do prolaska grupne faze Lige prvaka, kraj dva velikana, Manchester Uniteda i Benfice. Odlične igre u dresu Basela omogućile su mu da u ljeto 2012. za 12 milijuna eura prijeđe u Bayern. U redovima Bavaraca proveo je dvije u pol sezone, skupivši 81 nastup, uz 17 golova i 19 asistencija. Skromnija minutaža, odnosno činjenica da se nije našao u vizijama Pepa Guardiole nagnala ga je da napusti bavarski klub pa je u siječnju 2015. prešao u Inter. Za Nerazzure je odigrao jednu polusezonu, nakon čega je u ljeto prošle godine prešao u Stoke City za 12 milijuna funti (rekordni ulazni transfer ovog Premierligaša). Nacionalni dres Švicarske do sada je oblačio 51 put, zabivši 17 pogodaka.

Granit Xhaka Foto: football.ch

Granit Xhaka rođen je 1992. godine u Baselu. Mlađi je brat albanskog reprezentativca Taulanta. Visok je 185 cm i igra na poziciji centralnog veznog igrača. Kao i Shaqiri, i Xhaka je produkt Baselove nogometne akademije. Nogometni putevi su im dosta slični. Bili su ključni igrači švicarske mlade reprezentacije koja je osvojila U-17 svjetsko prvenstvo 2009. godine. Potom su bili ključni igrači Basela u gore spomenutim uspjesima, da bi obojica u ljeto 2012. ostvarili unosne transfere u Bundesligu. Xhaka je postao članom Borussije iz Monchengladbacha, za koju je u četiri sezone odigrao 140 utakmica, zabivši 9 pogodaka. Ovog ljeta dres momčadi iz Porajnja zamijenit će onim londonskog Arsenala, u transferu vrijednom 35 milijuna funti. Za reprezentaciju je debitirao u srpnju 2011. godine, skupivši do sada 41 nastup, uz 6 zabijenih pogodaka.

IZBORNIK

Vladimir Petkovi Foto: football.ch

Kao i dosta njegovih igrača i švicarski izbornik je s ovih geografskih dužina. Vladimir Petković sarajevski je Hrvat, rođen 1963. godine. Igračku karijeru započeo je u FK Sarajevu, s kojim je 1985. godine (doduše s relativno malom minutažom) osvojio naslov prvaka bivše države. S 24 godine odlazi u Švicarsku, gdje sljedećih 12 godina nastupa za klubove Chur, Martigny, Sion, Locarno i Bellinzonu. U ovom posljednjem 1997. započinje i svoju trenersku karijeru, kao igrač-trener. Potom prelazi u Malcantone, gdje provodi 5 sezona, da bi se 2005. vratio na mjesto trenera Bellinzone. S ovim klubom iz talijanskog dijela Švicarske 2008. godine osvaja promociju u prvoligaško društvo i plasman u finale kupa, koje gubi od prvaka Basela. Dobri rezultati u Bellinzoni donose mu angažman u Young Boysima iz Berna. U redovima kluba iz glavnog grada Švicarske proveo je nepune tri sezone, osvojivši dva druga i jedno treće mjesto u prvenstvu te plasman u drugi krug Europske lige u sezoni 2010./2011. U sezoni 2011./2012. preuzeo je turski Samsunspor, no zbog lošijih rezultata nakon samo par mjeseci podnio je ostavku. Iduće ljeto preuzeo je Lazio, s kojim je osvojio talijanski kup 2013. U prosincu 2013. objavljeno je da Petković preuzima klupu Švicarske nakon SP 2014. u Brazilu. Uskoro je zbog toga dobio otkaz u Laziju, a na švicarskoj klupi debitirao je u rujnu 2014., porazom protiv Engleza. Do sada je Švicarce vodio u 15 utakmica, skupivši 9 pobjeda, 2 remija i 4 poraza.

OČEKIVANJA
Švicarci nemaju u momčadi neke TOP svjetske klase, no definitivno su dobra momčad. Godinama su u TOP 20 FIFA-ine ljestvice. Od 2004. na ovamo jedino veliko natjecanje koje su propustili bio je prošli Euro u Poljskoj i Ukrajini, a prije dvije godine u Brazilu na Mundijalu su zamalo došli do četvrtfinala. I ove godine će proći grupu. Vjerujemo da su bolja momčad od Rumunja i Albanaca (no to im neće biti nimalo lako potvrditi), dok protiv domaćina i prvog favorita turnira nemaju puno šanse. Naša prognoza: osmina finala.

RASPORED

OSNOVNI PODACI

Pavao Vrba


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter