Search
Close this search box.

Švedski navijači u borbi za legalizaciju pirotehnike na stadionima

Kako bi se borili za svoja prava, sudjelovali u donošenju odluka koje se tiču švedskog nogometa te kako bi očuvali demokratsko pravilo Regel 50+1 koje se primjenjuje u Švedskoj, a prema kojem se vodstva tamošnjih klubova biraju prema načelu “1 član, 1 glas” švedski navijači su se udružili u krovnu organizaciju Svenska Fotbollssupporterunionen (SFSU) koja okuplja predstavnike 32 navijačke udruge koje bodre klubove iz prve i druge švedske lige.

Foto: fanseurope.org

SFSU djeluje od 2008. godine, a proteklog vikenda je u Norrkouml;pingu održana godišnja skupština na kojoj je izabrano novo vodstvo udruge, analizirano je izvješće za aktualnu te je prihvaćen financijski i plan rada za iduću godinu. Nova čelnica udruge je Sofia Bohlin koja je članica navijačke udruge IFK Gouml;teborga. U sklopu sastanka organizirane su rasprave o pravima navijačima, potom o legalizaciji pirotehnike na stadionu te o represiji odnosno o odnosu sigurnosnih snaga prema gostujućim navijačima.

SFSU je ovom prilikom predstavio i posebnu brošuru u kojoj na jednostavan način nastoji navijače upoznate sa njihovim pravima. Najavljeno je da će se iduće godine intenzivirati sastanci između navijačkih grupa na regionalnoj osnovi, a boljoj komunikaciji će doprinijeti i pokretanje foruma putem kojeg će navijači moći komunicirati. Uprava SFSU tijekom 2016. godine planirati održati 4 sastanka, a na ljeto će se organizirati okupljanje svih udruga kako bi još jednom prodiskutirali o aktualnim temama.

Kao jedan od glavnih ciljeva novog vodstva istaknuto je legaliziranje pirotehnike na stadionima. Navijači predlažu da se dopuste određene vrste pirotehnike koje bi se mogle koristiti na točno određenim i sigurnim lokacijama unutar tribine te u propisanim okolnostima. Zanimljivo da je u ovom zahtjevu koji je upućen sigurnosnim snagama SFSU podržao švedski nogometni savez kao i udruženje klubova. No policija je ta koja zasad odbija takvu mogućnost. Međutim višegodišnje nastojanje udruge na ovom pitanju ipak je dovelo do senzibliziranja javnosti koja sve više odobra njihovu borbu za ovaj segment navijačke kulture tako da navijači nastavljaju dijalog sa policijom jer samo tako mogu doći do konačnog rješenja.


Organiziranost švedskih navijača može biti putokaz i za hrvatske jer su problemi koji muče navijače uglavnom jednaki bez obzira za koji klub navijali, a zajedničim djelovanjem se može puno više postići.

Pročitajte još:

>> “Regel 50+1” ili prevedeno “1 član=1 glas”
>> Ovako Šveđani kažnjavaju zbog bengalki
>> Kakve su točno bakljade dozvoljene navijačima Rapida iz Beča?


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter