Search
Close this search box.

Suvlasništvo nad igračima nije moralno?

Nakon incestuoznog odnosa Dinama i Lokomotive, maksimirski klub se našao u još jednoj čudnovatoj kombinaciji s drugim prvoligašem, Rijekom. Dodatne informacije otkrivene su ovog vikenda, kada su počele špekulacije o tome da će momčad s Kvarnera raskinuti ugovor sa svojim igračem Ivan Krstanovićem, koji je teško podnio poraz u Zadru i svojim navijačima uputio neprimjerenu gestu. Na vidjelo je izišlo kako službeno registriranom igraču NK Rijeka pola mjesečne plaće osigurava klub s Kvarnera, a pola Dinamo.

Takav financijski scenarij uobičajen je pri posudbi igrača, ali da ovdje nije riječ o tome, vidljivo je iz registra nogometnog saveza u kojemu je navedeno kako je Ivan Krstanović potpisao ugovor s Rijekom 15.7.2013.( ugovor traje do 15. lipnja 2016).

Koliko je ovaj model legalan, pokušali smo iščitati iz pravilnika Hrvatskog nogometnog saveza (HNS), ali u njima nije definirano je li to zabranjeno ili nije, pogotovo što se točno i ne zna na koji je način Ivan Krstanović (i drugi igrači koji su ovog ljeta Dinamo i Lokomotivu zamijenili Rijekom), povezan s Dinamom, Rijekom ili, možda, Zdravkom Mamićem?

Kod susjeda Talijana to nije slučaj, oni su klubovima omogućili suvlasništvo nad igračima i taj model definirali pravilnikom. Dakle, dva talijanska kluba potpisuju ugovor o suvlasništvu/sufinanciranju istog igrača na godinu dana, a uvjet je da taj nogometaš ima najmanje dvije godine do isteka ugovora (bivši igrač Hajduka Marko Livaja je 50% u vlasništvu Intera, a drugih 50% Atalante). Po isteku jednogodišnjeg ugovora, klubovi se ponovo dogovaraju o nastavku ili raskidu suradnje. Ukoliko ne postignu dogovor,igrač ide na aukciju. Ako niti jedan klub ne ponudi ništa, igrač ostaje klubu za kojeg je igrao aktualnu sezonu. Dopušteno je i to da igrač, kojeg posjeduju dva kluba, bude poslan u treći klub na posudbu. Osim toga, klub za kojeg igrač ne igra može prodati svoja prava nekom drugom klubu, uz uvjet da se s tim slože igrač i klub s drugom polovicom vlasništva. Najpoznatiji primjer je Adriano,u suvlasništvu Intera i Parme. Inter je za 6 milijuna eura prodao 50% Adriana Parmi , a onda ga otkupio u cijelosti za 16 milijuna eura. Razlog postojanja ovog pravila u Italiji je da bi slabiji klubovi imali jeftiniji način kupnje igrača, a bogatiji klubovi ovim najčešće znaju “zakapariti” mladog nogometaša kojeg onda ostavljaju na posudbi u suvlasničkom klubu. Kasnije ukoliko igraču vrijednost poraste jeftinije ga je kupiti. Čak s ovim znaju skupo osigurati igrača od odlaska u konkurentni klub.

U Latinskoj Americi postoji model po kojemu igrača posjeduje investitor, zapravo menadžer ili agencija. Sličan model imali smo i u Hrvatskoj kod Eduarda da Silve kojeg je Zdravko Mamić otkupio od njegovog brazilskog menadžera.

I dok jedni igraju po ovakvim, a drugi po onakvim pravilima, Europska nogometna asocijacija UEFA pritišće svjetsku nogometnu federaciju FIFAmdash;u da uvede reda u vlasništvo igrača, točnije da zabrane suvlasništvo trećih osoba nad nogometašima. UEFA je još u prosincu 2012. godine donijela preporuku FIFAmdash;i da se to trajno zabrani, najavivši da će kroz svoja tijela za razvoj strategije profesionalnog nogometa raditi upravo na tome. Predsjednik UEFAmdash;e Michale Platini bio je tada vrlo rezolutan: “Nije dobro da igrači nekoliko timova pripadaju investicijskoj tvrtki ili osobi. To nije etički, ni moralno! To, jednostavno, nije dobro! Razmišljali smo o tome i smatramo da se FIFA treba pozabaviti tim problemom.Gianni Infantino, generalni tajnik UEFAmdash;e, istaknuo je da 30% novaca od transfera ide menadžerima i agentima, od otprilike 900 milijuna eura godišnje, te je pojasnio: “Naš cilj je da klubovi imaju igračev ugovor u svojim rukama, a ne da im netko drugi upravlja s njim. I igrači trebaju upravljati svojom sudbinom, a ne da ih vode pojedinci čiji je poslovni model napraviti što više transfera i zaraditi što je više moguće novaca, a onda te novce maknuti iz nogometa i nogometnih klubova kao profit.

BI

Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter