Sudačka nadoknada Hajduk-Split (0-0): Alibi Zebec propustio dijeliti crvene kartone

Sudac: Mario Zebec (Cestica)
1. pomoćni sudac: Goran Perica (Šibenik)
2. pomoćni sudac: Dario Vrabec (Zagreb)
4. sudac: Ivan Vučković (Zagreb)

Delegat: Stipe Doljanin (Hrvace)
Kontrolor: Draženko Kovačić (Križevci)

Hajduk: Kalinić 91, Milović 5, Jefferson 6, Vlašić 8, Caktaš 18, Maloku 19, Nižić 23, Pejić 24, Tudor 32, Roguljić 44, Balić 99
Zamjene: Grbić 13, Radchenko 7, Maglica 9, Bencun 28, J. Bašić 30, Sušić 31, Kiš 33
Trener: Damir Burić

Split: Zagorac 12, Majstorović 4, Bagarić 11, Woon 13, Špehar 17, Rrahmani 18, Vidović 24, Rugašević 25, Obšivač 44, Blagojević 77, Bilbija 99

Zamjene: Duka 1, Roglić 3, Vrgoč 5, Simonovski 9, Tomašević 15, Pervan 22, Mrkonjić 70
Trener: Zoran Vulić

Sezonu na Poljudu, Hajduk je otvorio derbijem protiv Splita. Iako je sezona tek počela i igrači su još uvijek svježi, nije se očekivao jak ritam zbog visoke vrućine koja danima vlada Splitom.

Split je u utakmicu ušao žešće nego to pravila dopuštaju. Zebec je opomenom kaznio Bagarića u 10. minuti zbog starta na Jeffersonu. Iako je Bagariću ovo prvi prekršaj na utakmici, Zebec je donio ispravnu odluku jer je njegov zadatak štititi i igrače i igru. Ukoliko sudac nakon upozorenja ne kazni idući prekršaj, gubi autoritet i lako mu se može dogoditi da do kraja utakmice ne kontrolira događaje na terenu. Nakon što je ranije usmeno upozorio najprije Špehara pa potom i Blagojevića zbog zakašnjelih startova na noge protivnika jednostavno je morao pokazati igračima da neće tolerirati zakašnjele startove. Cijenu je platio Bagarić.

U 17. minuti Zebecigru nastavlja spuštanjem lopte, što je ispravna odluka, ali nažalost ne zna da lopta mora udariti teren prije nego je igrač dodirne. U ovom slučaju Zebec je trebao ponoviti spuštanje lopte. Radi se o detalju koji nije bitan za razvoj utakmice, ali se ne smije dogoditi prvoligaškom sucu. Čak bih rekao ni prvoligaškom igraču.

Slijede tri ispravno dodijeljena žuta kartona zbog startova:
mdash; Vidović u 25. minuti zbog preoštrog starta na Vlašiću.
mdash;Jefferson u 29. minuti zbog prekršaja s leđa na Bilbiji.
mdash;Blagojević u 33. minuti.

Do kraja poluvremena gledali smo dosadnu utakmicu bez ritma čemu je dosta pridonio i Zebec svirajući svaki kontakt na terenu kao prekršaj. Dvadesetdva (22!?) prekršaja samo u prvom dijelu igre previše je i za HNL standarde. Na taj je način usporavao i ono malo igre što su nam Hajduk i Split pokazali.

Zebec je na kraju odlučio nadoknaditi 2 minute izgubljenog vremena iako je sam prekid zbog osvježenja trajao 90 sekundi. Osim predaha ukazivala se pomoć Blagojeviću i Bagariću po minutu. Prekid kad je Nižić osjetio ozljedu trajao je pola minute. Pri izvođenju prekršaja u 18. minuti izgubilo se pola minute, a u 23. minuti još 50 sekundi. Kad se sve zbroji, Zebec je trebao nadoknaditi najmanje 4 minute.

U 49. minuti Woon je bez ikakve potrebe, nogom srušio reklamu kod korner zastavice. Zebec ne kažnjava nesportsko ponašanje Woona opomenom.

Prva krupna greškaZebeca dogodila se u 52. minuti kad nije isključio Majstorovića zbog prekršaja na Vlašiću. Majstorović je prošao samo s opomenom iako se radi o klasičnom startu na nogu bez ikakve mogućnosti da Majstorović ide na loptu i s velikom mogućnošću ozljede.

Igrala se 60. minuta kad Majstorović radi novi prekršaj. Ovaj put na samom rubu kaznenog prostora u obećavajućoj prilici za Caktaša. Zebec nema hrabrosti pokazati drugi žuti karton.

Namještanje živog zida prava je muka za hrvatske suce. Nikako da nauče koristiti crte i mjere kaznenog prostora kao pomoć. Polukrug na vrhu kaznenog prostora udaljen je od točke za kazneni udarac 9,15m. Lopta se nalazi bliže kaznenom prostoru od vrha polukruga a živi zid je ispred točke za kazneni udarac. Ne znam što se dogodilo s obećanjem Davora Šukera dano krajem ožujka da će za novu sezonu nabaviti sprej za označavanje mjesta prekršaja i pozicije živog zida. Ovako se Zebec dodatno bruka jer se, blizu postavljen, živi zid pomakao još korakmdash;dva prema mjestu prekršaja prije nego je lopta udarena.

Bencun je dobio žuti karton zbog preoštrog starta u 70. minuti u obećavajućoj situaciji za Split.

Zebec označava novi predah zbog vrućine u 72. minuti. Sudac koji razumije igru označit će predah kad je prekid bliže klupama, a ne na suprotnoj strani. Prekid traje skoro dvije minute.

U 74. minuti Blagojević starta na Maglicu. Nakon što je Maglica pao Blagojević ga još udara i gura nogom. Maglica reagira prema Zebecu da ga zaštiti, a ovaj ga kažnjava žutim kartonom!? Blagojević prolazi bez kazne iako je trebao dobiti drugi žuti karton.

Na početku 78. minute Bencun radi prekršaj uz aut liniju. U znak protesta rukom snažno udara loptu o teren. Zebec mu mora pokazati drugi žuti karton.

U 80. minuti Milović je zaradio žuti karton zbog povlačenja napadača Splita. Zanimljiva odluka s obzirom na dosadašnji kriterij na utakmici.

Minutu poslije žuti karton dobio je i Obšivač zbog preoštrog starta na Radchenku.

Igrala se druga minuta nadoknade kad je Simonovski, tek što je ušao u igru, preoštro startao na Milovića. Zebec je još jednom propustio opomenuti igrača.

Na samom kraju utakmice, zbog prigovora, žuti karton je dobioRadchenko.

I opet problem s nadoknadom vremena. Ukupno 3 minute iako je sam prekid za osvježenje trajao dvije minute. Zamjena na početku nadoknade još minutu, izvođenje prekršaja iz 61. i 64. minute trajalo je skoro dvije minute te još dvije izmjene. 5 minuta bi bila primjerena nadoknada.

Pomoćnici su svoj posao korektno odradili osim jedne alibi odluke Vrabeca u 26. minuti.

Sporu utakmicu Zebec je “ubio” do kraja svirajući 47 prekršaja. Dodijelio je po 5 žutih kartona svakoj ekipi. Nepisano pravilo struke kaže da sudac ne može dosuditi 10 žutih kartona bez da dodijeli makar jedan crveni. Pokazalo se i ovaj put da je tomu tako jer je Zebec propustio isključiti Blagojevića i Bencuna zbog drugog žutog te čak 2 puta Majstorovića. Jednom direktni crveni karton i jednom drugi žuti. S obzirom na kriterij prestrogo je opomenuo Milovića i propustio je dati žuti karton Woonu te Simovonskom na kraju utakmice.

Zebec kao da je učio od Matea Beusana koji je sredinom 90mdash;tih uveo taktiku sviranja svakog kontakta u HNL na derbiju Hajduka i Dinama u Splitu. Logika kojom se Beusan vodio bila je da je bolje prekršajima i cjepkanjem igre spriječiti ikakvu igru kako bi sveo mogućnost svoje pogreške na minimum, a samim time i mogućnost eventualnog prigovora na suđenje, nego da 35.000 ljudi gleda nogomet. Osim što je skandalozno suditi utakmicu kao da se ista igra zbog suca, a ne gledatelja i na taj način “pilotirati” rezultat na 0:0, Zebecov problem je što ni utakmicu bez ritma sa 47 prekršaja ne može odsuditi bez velikih grešaka.

Zebec nije materijal od kojeg se može napraviti dobar sudac. Igru ne osjeća, a nema ni najmanje hrabrosti donijeti ključne odluke. Niz prekršaja kao da je riječ o košarci sigurno nije put kojim će se povećati gledanost HNLmdash;a.

Onaj osjećaj kad s prijateljima u kafiću svjesno naručite loše pivo jer boljeg nema u ponudi pa vam pivo serviraju toplo.