Hajduk: Kalinić 91, Šimić 5,Vlašić 8, Futacs 9, Juranović 17, Kožulj 18, Barry 19,Said 22, Nižić 23, Memolla 27, Gkentsoglou 90

Zamjene: Stipica 1, Maganto 15, Mastelić 16, Pejić 24, T. Bašić 26, Tudor 32, Vojković 88

Trener: Marijan Pušnik

Split: Duka 1, Vitus 3, Jakić 4, Mikulić 5, Dupovac 6, Ugrina 11, Jurendić 13, Pavlovski 16, Špehar 17, Pešić 21, Boljat 22

Zamjene: Kukić 12, Maglica 2, Chvedukas 8, Bojić 9, Roglić 14, Grubišić 20, Fuštar 55

Trener: Vjekoslav Lokica

Utakmicu Hajduka i Splita sudio je Andrej Burilo, sin Antuna Burila kojega navijači Varteksa pamte po zlu. Radilo se o sezoni 1993/94 i uzvratnoj utakmici 1/4 finala kupa Varteks Dinamo kad je Burilo jedini vidio i dosudio kazneni udarac za Dinamo pred kraj utakmice. Trenutni rezultat bio je 2:0 za Varteks, a prvu utakmicu dobio je Dinamo 1:0. Osim toga tata i sin punili su novinske stupce razuzdanim zabavama, ali HNS-u kao organizaciji koja drži do svog ugleda to ne smeta.

Prva sporna situacija na utakmici dogodila se u 17. minuti nakon duela Duke i Saida. Nakon što je Duka nespretno intervenirao i odbio loptu, laktom je udario Saida, sapleo ga i tako spriječio da Said dođe do lopte prije njega. Burilo nije bio idealno postavljen, skoro 20 metara udaljen od mjesta događaja pa vjerojatno udarac laktom nije vidio. Stoga je logična njegova reakcija kad je Saida opomenuo zbog simuliranja. To što je reakcija logična ne znači i da je ispravna pa mu evidentiramo ozbiljan propust.

Protagonisti iduće zanimljive situacije opet su bili Said i Burilo. U jednom duelu za loptu na isteku 29. minute Said je pao na rubu kaznenog prostora Splita. Burilo je ispravno procijenio da nema kaznenog udarca kao i da nema simuliranja. Problem je što je Said iz protesta napucao loptu u reklame i tako je vratio Duki. Burilo se odlučio za usmenu upozorenje iako je mogao Saidu pokazati drugu opomenu i poslati ga pod tuš na hlađenje.

Zadržat ćemo se malo na ovoj situaciji gdje se vidi kvaliteta suca. Burilo za ispravnu odluku očito nije imao hrabrosti. S druge strane nije pokazao ni mudrost u vođenju utakmice. Ako već nije htio isključiti Saida da ne dolijeva ulje na vatru onda je jednostavno trebao okrenuti glavu i praviti se da nije vidio reakciju. U narednih nekoliko minuta prošao bi kraj Saida i upozorio ga na ponašanje. To bi bilo mudro vođenje utakmice.

Prvu opomenu kod gostiju opravdano je dobio Pavlovski zbog povlačenja Vlašića u 30. minuti.

Minutu kasnije još jedna sporna situacija u kaznenom prostoru Splita. Futacsa je Jurendić odgurnuo s obje ruke što za Burila nije bilo dovoljno za kazneni udarac. Prekršaj je očit i zaista nepotreban, ali to ne bi trebalo imati veze s odlukom suca. Burilo je sigurno vidio što se dogodilo jer je u prvom prekidu igre pozvao Futasca i Jurendića i popričao s njima o toj situaciji. S obzirom na kretanje akcije i da se očekivao ubačaj u kazneni prostor, i Zobenica je trebao vidjeti guranje jer prati položaj pretposljednjeg igrača obrane. Suci imaju uređaje za komunikaciju i Zobenica je trebao upozoriti Burila na prekršaj.

Kod pogotka Splita treba pohvaliti dobru procjenu Patakija kako nema zaleđa.

42. min – 0:1 Pešić

Drugo poluvrijeme otvorio je Ugrina opomenom zbog povlačenja Šimića u 51. minuti.

Novu ozbiljnu grešku Burilo je napravio nakon duela Boljata i Saida u 55. minuti. Jedan sasvim običan kontakt okarakterizirao je kao kazneni udarac za Hajduk. Ovakvih duela ima kod svakog udarca iz kuta i prema ovom kriteriju imali bi poplavu kaznenih udaraca. Situacija je dobra i za usporedbu kriterija kad je Jurendić gurnuo Futacsa i sad kad je Boljat “gurnuo” Saida. Zašto je baš za ovaj “prekršaj” odlučio dosuditi kazneni udarac samo Burilo zna.

56. min – 1:1 Futacs (11m)

Burilo je u 70. minuti propustio opomenuti Futacsa zbog toga što je nastavio igru iako je (opravdano) označeno zaleđe.

Do kraja utakmice opravdano su zbog preoštrih startova opomenuti Pešić u 74. i Vitus u 85. minuti.

81. min – 2:1 T. Bašić

Burilo je u suđenjem u ovoj utakmici pokazao da jabuka ne pada daleko od stabla. Od četiri sporne situacije u kaznenom prostoru tri je pogrešno procijenio. Tijekom utakmice prekršaje je pravilno prosuđivao što znači da nema problema s tim aspektom suđenja dok igra ne dođe u kazneni prostor. Tada se već radi i o hrabrosti koje Burilu očito nedostaje. Dosta je bilo priče oko toga koliko sudac može kvalitetno obaviti svoj posao u kontekstu fizičkog napada na Bruna Marića. Sigurno određeni pritisak postoji, ali ništa što prvoligaški sudac ne bi mogao podnijeti. Da je Burilo bio u strahu za svoju sigurnost sigurno bi za prvi prekršaj na Saidu svirao kazneni udarac i usmjerio utakmicu u “željenom” smjeru. Ovako smo bili svjedoci samo još jednom lošem suđenju i utakmici u kojoj suci svojim odlukama odlučuju pobjednika.