Sudačka nadoknada Hajduk – Dinamo (0:1): Ne želimo ovakvo suđenje gledati na derbiju

Poljud je ove subote bio domaćin najvećeg hrvatskog derbija, utakmice koja se nekad očekivala s velikim iščekivanjem i koja je znala podijeliti Lijepu našu na dva tabora, bijeli i plavi. No, zbog poznatih razloga ova utakmica to više odavno nije, gotovo da je postala borba dobra i zla, svjetla i mraka.

Glavni sudac utakmice bio je Mario Zebec iz Cestice pokraj Varaždina.

Zebecu su asistirali pomoćnici sa FIFA znakom, Petrović i Grgić, kao četvrti sudac Conjar, te dodatni suci iza gola Pajač i Matoc.

Najveća utakmica hrvatskog nogometa zahtijeva od suca kompletnu usredotočenost i maksimalnu koncetraciju, a kako je pak Dinamu nasušno trebala pobjeda da ostane u utrci s Rijekom, Zebec nije imao nimalo lagan zadatak.

Kako je to prošlo vidjet ćemo u analizi koju donosimo u nastavku, stoga počnimo.

Već na samom startu utakmice, drugi pomoćni sudac Grgić ne označava prekršaj na Ercegu kojeg zbog neprimjerene reakcije upozorava Zebec. Treba napomenuti da se tu posve nepotrebno upleo Dinamov kapetan Antolić, koji kao da je otpočetka želio pokazati tko je glavni na terenu.

Naravno, Erceg, iziritiran nesviranim prekršajem maloprije, odmah radi prekršaj koji je potpuno opravdano označen.

U 5. minuti griješi prvi pomoćni Petrović koji ne označava zaleđe Soudanija, velika greška iskusnog internacionalca u ne baš teškoj situaciji za procjenu.

Kolega sa suprotne strane nedugo potom označava zaleđe Saida. Dojma smo da je bio u pravu, iako je imao vrlo težak zadatak.

Gdje je Petrović gledao u 22. minuti ne znamo. Sunce mu nije smetalo, a možda je ugledao koju zgodnu Splićanku na tribini pa nije označio zaleđe Soudanija nakon odbijene lopte, gdje se Dinamov Alžirac našao u gol šansi. Ogroman propust.

Za to vrijeme na terenu Jonas je već skupio 3 prekršaja, valjda je shvatio da takav stil u HNL-u prolazi iz prostog razloga što igra u pravom dresu.

Hajduk se prvo poluvrijeme uglavnom branio, stajao iza lopte, a stidljive pokušaje napadačkih akcija znao je na vrijeme presjeći Zebec čudnim kriterijama prekršaja kao primjerice u 23. i 26. minuti, oba Vlašiću.

Ne sporimo da tu ima elemenata za prekšaj, no nogomet nije balet, ali jednako tako takav kriterij mora vrijediti i za suparničku momčad pa ćemo se na ovo vratiti kod pobjedničkog zgoditka gostiju.

U 28. minuti zapitali smo se tko sudi derbi na Poljudu, Antolić ili Zebec. Naime, nakon jednog oštrijeg starta Bašića na Dinamovom kapetanu, Antolić se propisno izderao na Zebeca, da bi nakon toga gotovo pokunjeno Zebec trčao 20-tak metara prema Bašiću i usmeno ga upozorio.

Nedvojbeno je da je Bašić zaslužio da ga se usmeno opomene, ali sudac koji drži do sebe bi to odradio na drukčiji način, u tijeku igre, upozorivši ga u prolazu.

Zašto pas liže jaja? Zato jer može.

Upravo tako se ponašaju i igrači Dinama prema sucima u HNL, zato jer mogu! Kad prijeđu granice Hrvatske, često smo svjedoci njihovih tupih pogleda punih čuđenja prema sucima.

Benković je od samog starta vodio bitku sa Saidom i zaustavljao ga kako je jedino mogao – prekršajima, pa je tako nakon 3 starta u 36. minuti od Zebeca zaslužio samo – usmenu opomenu.

Kožulj je očito mislio da će i on jednako proći kao Benković, samo sa usmenom opomenom, kada je srušio Henriqeza, no dobio je zasluženu opomenu. Valjda je on shvatio nakon ovog da nosi krivi dres.

Gojaku se u 40. minuti zasluženo zažutilo ispred očiju nakon povlačenja Vlašića za dres, ali je zato Jonas opet ostao bez opomene nakon prekršaja na Bašiću u Hajdukovoj opasnoj kontri u 41. minuti.

Mnogi će reći da je u ovoj situaciji Zebec pustio prednost jer je lopta ostala u Hajdukovom posjedu, no nije tako. Zebec ne pokazuje znak za prednost u ovoj situaciji, i to s razlogom. Da je ovo označio kao prekršaj, morao bi Jonasa opomenuti, a to znači da bi jedan od nositelja agresije u Dinamovj igri u nastavak susreta ušao sa hipotekom opomene, što znači bitno smanjenu agresiju na protivničke igrače. Koliko je to bitno, zna i bivši trener Dinama Zoran Mamić koji je jedan poraz u Ligi prvaka opravdao upravo time što je sudac kaznio, zasluženo, nosioce agresije u Dinamovoj igri. Zna to očito i Zebec pa su, uz Jonasa, bez opomene na derbiju ostali i Benković i Sigali. Treba napomenuti da su nakon ovog starta na Bašiću, Hajdukovi igrači potpuno opravdano tražili opomenu za Jonasa, no Zebec nije izvadio ni jedan karton radi prigovora?!

No, zato ga je pokazao Fernandesu pred kraj poluvremena kad se se ovaj nije složio s odlukom prvog pomoćnog suca Petrovića da se nalazi u zaleđu pa mu je mimikom ruku pokazao da si nabavi dalekozor. Potpuno zaslužena opomena, ali i jeftin sudački trik za ljepši dojam kako bi se prikrilo činjenicu da igrači koji su zaista daleko prije zaslužili opomenu i puno su korisniji Dinamu u razgradnji igre, prošli nekažnjeno.

Na samom početku drugog poluvremena, Zebec izbacuje Dinamo u gol šansu ne svirajući prekršaj na Saidu, no Sigali se nalazi u zaleđu i puca daleko nakon sudačkog zvižduka. Pogodili ste, za Sigalija nema opomene.

Naravno, u sljedećem napadu Said radi prekršaj, koji će Zebec svirati, opravdano.

U 57. minuti Benković doslovno tjera Zebeca da izvadi žuti karton nakon još jednog prekšaja na Saidu, no …opomene NEMA, iako ga je, sjetite se, već usmeno upozorio.

Erceg je u 63. minuti pretpio još jedan prekršaj uz malo dodatnog udaranja po nogama nakon zvižduka od strane Sigalija. Ako ste pomislili da je Argentinac konačno požutio, prevarili ste se.

Nezgodno je za Zebeca bilo što je Hajduk u drugom poluvremnu sramežljivo krenuo naprijed pa su bile moguće sporne situacije u Dinamovom kaznenom prostoru, što se i dogodilo u 65. minuti. Erceg prima loptu na prsa, potom ga u desnu nogu udara Sigali (koliko smo puta spomenuli njegovo prezime!?), a netom kasnije ga po lijevoj gazi i Stojanović. Zlobnici će se prisjetiti Zebecovog kolege Batinića koji je prije koju godinu sudio kazneni udarac za modre kontra RNK Splita jer je po vlastitom priznanju čuo, a nije vidio udaranje?! Što drugo reći, osim da ni dva prekršaja na istom igraču ponekad nisu dovoljna za kazneni udarac ako nosite krivi dres.

Benković je mogao uskoro odahnuti, jer je Hajdukov trener Carrillo odlučio Saida zamjeniti Ohandzom. No, zato je tu Zebec, koji jedan potpuno normalan duel Ohandze i Benkovića procjenjuje kao prekršaj Hajdukovog Kamerunca. Ovo će biti zanimljivo usporediti sa duelom prije Dinamovog pobjedničkog gola.

Koliku je zaštitu Dinamo imao od strane suca, govori da je Zebec počeo griješiti i u tehničkim detaljima suđenja. Naime, u 73. minuti pušta prednost nakon prekršaja za plave (ovaj put je to pokazao rukama), no lopta napušta granice terena, što mu drugi pomoćni sudac Grgić i pokazuje. Nakon što je lopta izašla van granica terena, prednost se više ne može vratiti, što bi jedan FIFA sudac trebao znati.

U 80. minuti Kvesić je nakon opasnog starta na Antoliću mogao i pocrveniti. Klizeći start s podignutom nogom nije dozvoljen. Cilj klizećeg starta mora biti lopta. Sva je sreća što Antolićeva noga nije bila na zemlji jer bi posljedice bile daleko teže. Dojma sam da bi i za eventualnu Antolićevu ozljedu bio kriv upravo Zebec koji je dopustio Dinamovom kapetanu da bude glavni šerif na terenu. Ponekad igrači, ako to sudac ne spriječi, požele sami dijeliti pravdu.

Pretkraj utakmice, Bašić je zasluženo dobio opomenu, imao je usmeno upozorenje prije, no iako mu prezime počinje na B, on nije Benković pa Zebec nije imao milosti.

I sad kraj..ili nije?

Sudačka nadoknada od 7 minuta, možda koju minutu predugo. U trećoj minuti nadoknade ponovo duel Ohandze i Benkovića, ako su ono Vlašiću u prvom poluvremenu suđeni prekršaji, ako je suđen prekršaj Ohandzi u napadu čim je ušao u igru, onda je i ovaj duel morao biti presuđen kao prekršaj. Osobno ne bih sudio ni jedan, ali bitan je Zebecov kriterij koji u ovim slučajevima nije isti!

Nakon vodećeg zagoditka dolazi do gužve koju je zakuhao Ćorić, a koju je mogao pravovremenom reakcijom spriječiti Zebec, i u kojoj Šimić rukom odnosi Stojanovića na zemlju. Prestrogo isključenje za mladog Hajdukovog stopera jer udaranja nije bilo, a Ćorić koji je sve zakuhao prošao je samo s opomenom.

Prekid u toj gužvi trajao je gotovo dvije minute, a Zebec je naoknadio 22 sekunde. Pametnom dosta!

Ako postoji termin ”domaćinsko suđenje”, kako bismo nazvali takvo suđenje u korist gosta?