Sudačka analiza Rijeka – Dinamo (1:1): Zebec “za pet”

Možda će vas zbuniti sam naslov, ali Zebec je derbi sezone stvarno odsudio ”za pet”. Naime, jedan bizaran detalje iz sedme minute riječkog derbija otkriva sve i pokazuje sve, i zašto se Dinamovi protivnici u HNL-u često bune osjećajući da protiv sebe nemaju 11 igrača, nego 14, 15 ili 16, ovisno jesu li na toj utakmici dodatni suci ili nisu.

Ovaj detalj gdje si Zebec i Pivarić međusobno ”daju pet” zaista pokazuje ”who is who” u hrvatskom nogometu, pokazuje zašto hrvatskih sudaca nema na velikim natjecanjima, a pokazuje bome i zašto se Dinamovi nogometaši čudom čude kad prijeđu granice Lijepe naše, gdje im se sudi po pravilima nogometne igre.

Derbi sezone , ako ćemo biti naivni, kuglice ždrijeba dodijelili su Mariju Zebecu, Jerku Crnčiću i Borutu Križariću kao njegovim pomoćnicima sa strane, te Duji Strukanu i Tihomiru Pejinu koji su Zebecu asistirali kao dodatni suci iza gola.

Teška utakmica za suđenje koja u svoji 90 minuta nosi gotovo odluku o prvaku, jer da je Rijeka pobijedila, šampanjac se mogao početi lagano hladiti.

Rijeka je bila je ta koja je bolje otvorila susret, puno agresivnije i okomitije prema golu Dinama.

U takvoj igri, punoj agresije i presinga, nerijetko su zaustavljali protivničke igrače i prekršajima, koje je Zebec korektno prosuđivao.

Utakmicu je na vrhunskom nivou ‘odmahao’ drugi pomoćni Jerko Crnčić, koji je već u 3. minuti imao odličnu procjenu koja je Rijeku gurnula u gol šansu, ali je Livaković na vratima Dinama izvrsno reagirao.

Isti sudac, ponovo odlično procjenjuje da nema gola Andrijaševića u 14. minuti radi zaleđa. Naime, iako je plavi igrač igrao loptom, on ju nije imao pod kontrolom, pa se isto ne može smatrati ‘namjernom obranom’.

Pa iako smo ga u jednoj analizi kudili, kad je kao četvrti sudac na utakmici ovih istih protivnika prije koju godinu na Rujevici, Zoranu Mamiću dopustio show ispred zapadne tribine, gdje je Braco, minutu i pol šetao van svog tehničkog prostora izazivajući bijes i negodovanje publiike, a Crnčić se pravio  slijep, ovoga puta ga treba pohvaliti za odličnu prezentaciju.

U 24. minuti Matel zaustavlja Vešovića prekršajem u obećavajućoj prilici i to je prva opomena na utakmici. Opravdano.

Kako se ključan detalj derbija dogodio na samom kraju utakmice u sudačkoj nadoknadi, gdje je Lešković rukama odgurnuo Anrijaševića, izdvojili smo par sličnih situacija u tijeku utakmice gdje je Zebec bez razmišljanja svirao prekršaj.

Prvi detalj je iz 33. minute kad Crnčić opravdano pokazuje prekršaj nad Šitumom, drugi pred kraj prvog pluvremena kad onemoćali Sammir pada na blagi dodir koji je osjetio na leđima.

U 52. minuti Zebec sudi prekršaj za Rijeku nakon udarca iz kuta, gdje se stoper Dinama poslužio rukama kako bi zauzeo bolju poziciju. Da bi nedugo potom radi guranja Hodžića u leđa vratio prekršaj za Dinamo na kojih 22-23 metra od gola Rijeke.

Zanimljivu odluku je donio Zebec i na samom početku drugog poluvremena kad je dvoboj istih igrača, Leškovića i Andrijaševića okarakterizirao kao prekršaj, iako je bilo obično remplanje u duelu.

U 38. minuti Zebec je svojom odlukom darovao Dinamu gol šansu, kad je dopustio da se nedvojbeni prekršaj izvede pet metara unaprijed na nepostavljenu Rijekinu obranu. Uslijedila je kontra, u čijoj se završnici Hodžić poskliznuo, pa nema govora ni o prekršaju ni o simuliranju. Inače, kad je prekšaj daleko od protivničkog gola, ne treba inzistirati na mjestu prekrašja, ali ako iz toga bude opasna kontra, ovo svakako možemo podcrtati kao veliku grešku, slučajnu ili namjernu, hmmm.

Da Pivarića suci iznmno vole pokazao nam je detalj iz 47. minute, kad je ‘repkin’ lijevi bek nonšalatno ukrao 6-7 metara kod izvođenja ubacivanja, dok to prvi pomoćni Križarić nijemo promatra.

U 48. minuti izdvojili smo trenutak za edukaciju sudaca, kad Zebec odlično vraća prekršaj nad Matelom od strane Gavranovića, Matel je predao loptu pod prekršajem, prednost nije ostvarena, vraćen je prekršaj, a Gavranović dobio zasluženu opomenu.

Sredinom drugog poluvremena opravdano je požutio Matei, koristeći neoprezno lakat u duelu, kao i dva pijetlića Bradarić i Sammir u 77. minuti.

Sad dolazimo do ključnog detalja utakmice i sudačke nadoknade, i duela Leškovića i Andrijaševića, gdje Osječanin s dvije ruke gura u leđa najboljeg igrača Rijeke. Lešković si je tako izborio dobru poziciju za nesmetano odigravanje lopte glavom i time spriječio moguću opasnost po svoj gol.

Da ta lopta nije išla na njih obojicu, nego možda daleko iznad njih gdje nijedan od njih nema mogućnost igranja loptom, takve se stvari u praksi ne sviraju.

Kako smo vidjeli iz priloženih prmjera na utakmici slične je duele Zebec kažnjavao prekršajima, stoga nije bio dosljedan kriteriju kojeg je imao na utakmici.

Zašto? Pa možda je i razlog u onoj ‘petici’ s početka utakmice jer ”Sve je super i sve sve je za pet kad si ..” (sudac i voliš Dinamo).

U konačnici da je bilo hrabrosti , a o poštenju nećemo jer ne sumnjamo u poštene namjere hrvatskih sudaca, Rijeka bi već sad mogla lagano slaviti svoj prvi naslov prvaka. Ovako, ostaje knjiga otvorena čije će posljednje riječi ,sigurni smo, upisati hrvatski suci.