Stopostotni učinak Zagreba 041

Počela je druga povijesna sezona za NK Zagreb 041. Nakon prošlogodišnjeg izvrsnog rezultata i osvajanja četvrtog mjesta trener, igrači, a i navijači podigli su letvicu puno, puno više. Cilj je osvajanje prvog mjesta i prelazak u viši rang natjecanja za što nam osim rezultata treba i omladinski pogon na kojem se od ovog ljeta ozbiljno radi. Za osvajanje prvenstva trener je detektirao pozicije na kojima su mu potrebna pojačanja i podignut je intenzitet treninga kako bi igrači novu sezonu dočekali što spremniji.

Pojačanja

Dovedena su pojačanja na skoro svim pozicijama, na golmanskoj poziciji Kristijan Jakuš koji je stigao iz NK Travnog, on je trebao biti sigurno rješenje na golu, ali je u svojem debiju teško ozlijedio koljeno i upitan je datum njegova povratka. Iz Vinkovaca je stigao Matija Zupković sa dugogodišnjim niželigaškim iskustvom koji još nema debi u službenim utakmicama, ali čini se kao dobro rješenje za obje krilne pozicije. Veznu liniju pojačao je Dino Džanić koji se dobro uklopio uz iskusne Pačka i Anića, a napad je pojačao Filip Gaćeša s bogatim iskustvom iz treće HNL. Uz njih na probi je još nekoliko igrača koji će ako pokažu kvalitete koje trener traži biti registrirani za sezonu pošto su trenutačno slobodni.

Pripremne utakmice

Pripreme su počele teškim porazom od kluba koji je ipak igra rang više od Zagreba, na gostovanju u Dragonošcu Zagrebaši su poraženi s visokih 5-0. Djeluje kao težak poraz, ali ako se uzme u obzir da je ekipa istrčala u šarenom sastavu bez čak sedmorice prvotimaca i s nekoliko novih igrača rezultat i nije tako strašan.

Druga pripremna utakmica je pokazala da su igrači ipak ozbiljno shvatili pripreme i na domaćem terenu je pao NK Zelengaj s rezultatom 5-3, ovu utakmicu su obilježila čak tri jedanaesterca, dva za Zagreb i jedan za Zelengaj. Strijelci za Zagreb su bili Arbutina četri puta i jednom Blažević.

Sljedeća utakmica i još jedan poraz, ovoga puta od prošlogodišnjih osvajača lige NK Čeha iz istoimenog mjesta pored Zagreba. Iako poraženi 2-1 igrači su pokazali visoku fizičku spremnost i u možda najbolje odigranoj utakmici do tada pokazali da lov na prvo mjesto ne bi trebao biti problem ako se svakoj utakmici pristupi ozbiljno, strijelac za Zagreb je iz opravdano pokazanog kaznenog udarca bio kapetan Skendrović.

Četvrta i zadnja pripremna utakmica bila je protiv NK Mladosti iz Kloštra Podravskog koji se natječe u 1. županijskog ligi Koprivničko-Križevačke županije. Iako Mladost igra u višem rangu natjecanja od Zagreba i došli su potpuno spremni jer su iza sebe već imali dvije prvenstvene utakmice Zagreb je upisao pobjedu za kraj priprema i pokazao da je i više nego spreman za početak prvenstva. Strijelac oba gola za Zagreb bio je Filip Gaćeša i time je pokazao da je pravo pojačanje u napadu.

Četiri utakmice, četiri pobjede

Zagreb preskače prvo kolo tako da svoju natjecateljsku sezonu otvara u pretkolu kupa protiv starih znanaca NK Zelengaja. Prošla sezona je također bila otvorena protiv istog protivnika koji je bez pretjeranih poteškoća pobijedio sa visokih 0-7, ali ove godine stvari su malo drugačije. Zagreb je u jednoj teškoj utakmici pobijedio s minimalnih 1-0 pogotkom još jednom odličnog Gaćeše. Utakmica je bila čvrsta i bez puno prilika, ali ipak treba istaknuti da je Zagreb bio bolji baš za taj jedan gol i zasluženo upisao svoju prvu povijesnu pobjedu u kupu ZNS-a. Valja istaknuti da se je u 17. minuti prilikom nezgodnog pada ozlijedio golman Jakuš pa je na gol opet stao sigurni Blažević koji je svojim vrhunskim obranama prošle sezone sačuvao Zagrebu puno bodova i zasluženo osvojio Purgerski ponos.

Prvenstvo je otvoreno domaćom utakmicom 10.09. protiv Male Mlake. Iako Zagreb dominira od početka nakon jedne greške obrane Mlaka zabija za 0-1. Nakon gola gosti se zatvaraju i nakon velikog pritiska u 40. minuti euro golom sa 20 metara Pačak vraća stvari na početak i to je rezultat s kojim se odlazi na odmor. Nakon odmora sve se nastavlja po starom, Zagreb promašuje priliku za prilikom i nikako da zabije za važna 3 boda na početku prvenstva. Pritisak se napokon isplatio u 72. minuti kada mladi Ćosić zabija za 2-1 i na terenu i na tribinama se lakše diše. Fizički spremniji Zagrebaši ne dopuštaju Mlaki da do kraja utakmice stvori opasnu priliku, a pred kraj utakmice Gaćeša na asistenciju Ilića povećava na 3-1 i još jednom pokazuje zašto je doveden. U ovoj utakmici treba pohvaliti igru mladog Ćosića od kojeg se u ovoj sezone očekuje iskorak i puno više pogodaka.

14.09. Zagreb nastavlja u ritmu srijeda-subota i odlazi na gostovanje novacima u ligi NK Savi Jakuševec. Opet Zagreb otvara bolje, ali nakon jednog kornera Save obrana ne čisti loptu kako treba i ona završava iz leđa Blaževića. Nakon toga gledamo jednosmjernu utakmicu, nižu se prilike, ali Arbutina i Gaćeša ne pronalaze put do gola protivnika. Ali napokon u 32. minuti Klarić prekrasnim udarcem s vrha kaznenog prostora svladava domaćeg golmana i osigurava nešto mirniji odlazak na odmor. Na poluvremenu trener radi nekoliko izmjena koje su se pokazale kao pun pogodak, ulaze Ćosić, Tomašinec i Jergović koji svojom svježinom i trkom donose svježinu u vezni red. Jergović opet pokazuje da je jedan od najboljih igrača u ligi i nakon samo 7 minuta postiže prvi, a tri minute nakon toga i drugi pogodak, asistenti su bili Gaćeša i Arbutina. Do kraja utakmice dva pogotka zabija i drugi Filip, Gaćeša koji s tim dolazi do brojke od 4 gola u 3 službene utakmice.

17.09. Zagreb još jednom odlazi u goste, ovoga puta starim znancima Zelengaju, ali ovoga puta do punog plijena dolazi puno lakše, pobjeda 0-3 i dokaz da je ekipa spreman za vrh tablice. Zagreb od početka pokazuje da će ove sezone igrati izrazito napadački i domaćine je ovoga puta u 22. minuti načeo Klarić. S istim rezultatom se odlazi na poluvrijeme i drugi dio se nastavlja kako je i prvi završio. Zagreb pritišće i dolazi do zasluženog drugog pogotka, opet je strijelac Klarić koji svoje dobre igre u prve četiri utakmice okrunjuje još jednim lijepim golom. U 81. minuti jedanaesterac za Zagreb ne realizira Skendrović, ali na odbijenu loptu natrčava Anić koji postavlja konačan rezultat i osigurava mirnu završnicu.

Ovim pobjedama Zagreb se nalazi na triobi prvog mjesta sa 9 bodova i potvrđuje da je s igrom kojom pokazuje i ozbiljnim pristupom s razlogom glavni favorit za prvo mjesto. Spoj mladih igrača željnih dokazivanja (Ćosić, Krešić, Arbutina…) i iskusnih Skendrovića, Anića i Pačka pokazao se kao idealna kombinacija za dobar rezultat i kvalitetnu igru.

I ovaj tjedan nastavlja se u ritmu srijeda subota, u srijedu je Zagreb domaćin NK Kustošiji u prvom kolu kupa ZNL-a a u subotu u goste im stiže NK Kašina koja također ima 9 bodova iz 3 utakmice. Kustošija koja igra u 3. HNL je možda malo prevelik zalogaj za dečke iz navijačkog Zagreba, ali vjerujemo u njihovu dobru igru i otpor koji će pružiti da ostvare najbolji mogući rezultat. A što se tiče Kašine, tu navijači koji dolaze u velikom broju očekuju dobru igru i najmanje 3 boda.