Slobodna procjena: Analiza suđenja 23. kola HT Prve lige (VIDEO)

Hipotetska situacija. Dijete vam ima brdo jedinica u školi i onda jednog dana dođe kući i slavodobitno vam pokaže trojku iz glazbenog. A vi sretni. Možda metafora i nije najbolja, ali tako bismo otprilike opisali komentare sudačkih „stručnjaka“ nakon 23. kola jedine nam i neponovljive Prve HNL. Jer, istini za volju, ovaj put nije bilo (previše) grubih i velikih pogrešaka što je odmah bio znak za hvalospjeve na račun ljudi u crnom.

„Jedno lijepo ležerno kolo.“

„Pokazali su da mogu, neka tako nastave.“

„Morali smo se potruditi da pronađemo posla.“

„I ovo što smo izvadili je više edukativno.“

Pa evo, valjda bismo se trebali radovati zbog toga što su suci prosječno obavili posao za koji su jako dobro plaćeni i koji bi MORALI obavljati dobro. Iz utakmice u utakmicu. Iz kola u kolo.

No, kako je vrag u detaljima, je li zaista bilo baš tako kako sugeriraju „vrsni“ analitičari suđenja.

Utakmicu između Rijeke i Istre sudio je Duje Strukan, a pomagali su mu Hrvoje Radić i Alen Jakšić. Četvrti sudac bio je Marko Cestarić.

U 10. minuti igrač Istre (Perić-Komšić) namjerno radi prekršaj na igraču Rijeke (Punčec) i ozlijeđuje ga, a za to ne dobiva opomenu.

U 58. minuti nije dosuđen prekršaj za Istru u zoni udarca.

U 85. minuti igrač Istre (Obeng) u klizećem startu odnosi loptu, a sudac dosuđuje prekršaj i dodjeljuje mu žuti karton.

Utakmicu između Gorice i Rudeša sudio je Igor Križarić, a pomagali su mu Borut Križarić i Robi Kezele. Četvrti sudac bio je Marko Linić.

U 2. minuti simuliranje igrača Gorice (Ndiaye) prolazi bez opomene.

U 20. minuti igrač Gorice (Zwolinski) laktom u glavu udara igrača Rudeša i ne dobiva opomenu.

U 37. minuti Gorica postiže pogodak za 2:0 iz potencijalnog zaleđa koje nije mogao dobro procijeniti loše postavljeni pomoćni sudac Robi Kezele. A ovu su sumnjivu situaciju u „stručnoj“ analizi ujedno iskoristili i kao topničku pripremu za umanjivanje buduće uloge VAR-a. Uefin kontrolor Draženko Kovačić istaknuo je, naime, da tu ne bi pomogla ni video tehnologija. Pa eto, kod nas će i VAR, čini se, biti pretežno u famoznoj sivoj zoni slobodnog sudačkog uvjerenja. Zašto nas to ne čudi…

U 41. minuti jasno se vidi i čuje udarac po nozi igrača Rudeša, ali glavnom i pomoćnom sucu to nije dovoljno za prekršaj.

Prvo poluvrijeme produženo je samo jednu minutu iako su bila dva jednominutna prekida.

U 54. minuti nije dosuđen prekršaj za Goricu.

U 61. minuti pomoćni sudac je dobro procijenio da nema zaleđa ni gola u nastavku akcije.

Utakmica je produžena tri minute iako je bilo šest zamjena i jedan jednominutni prekid.

Utakmicu koje, osim na treningu, ne bi smjelo biti sudio je Damir Batinić, a pomagali su mu Tomislav Petrović i Miro Grgić. Četvrti sudac bio je Ivan Matić.

U 8. minuti ispravno je dosuđen prekršaj koji je Radonjić ipak pretjerano naglasio.

U 16. minuti glavni sudac je lijepo pustio prednost Lokomotivi, ali nije naknadno dodijelio karton igraču Dinama (Leovac).

U 27. minuti dosuđen je prekršaj za Dinamo u duelu bez intenziteta.

U drugoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela dosuđeno je diskutabilno zaleđe momčadi Dinama.

U 54. minuti dopušteno je izvođenje udarca iz kuta iako lopta nije mirovala.

U 64. minuti nije dosuđen prekršaj za Dinamo.

U 79. minuti nije dosuđeno ništa iako je izgledalo kao opasna igra igrača Lokomotive.

U 89. minuti igrač Lokomotive (Radonjić) napucava loptu nakon prekida i ne dobiva opomenu.

Utakmicu između Intera i Hajduka sudio je Ivan Bebek, a pomagali su mu Ivica Modrić i Igor Krmar. Četvrti sudac bio je Marin Vidulin.

U 33. minuti umjesto ubačaja iz kuta za Hajduk glavni sudac pokazuje na gol-aut.

U 41. minuti pomoćni sudac nije signalizirao očito zaleđe napadača Intera, pa je njegov posao odradio glavni sudac.

U 42. minuti Interov igrač (Kaluđerović) otvorenim đonom opasno starta na Hajdukovog vratara i dobiva samo žuti karton.

Prvo poluvrijeme produženo je samo dvije minute iako je prekid zbog ozljede vratara Hajduka trajao četiri minute.

U 82. minuti igraču Hajduka (Tahiraj) dodijeljen je žuti karton zbog prenaglašavanja kontakta.

Drugo poluvrijeme produženo je samo tri minute iako je prekid zbog ozljede Tatomirovića trajao tri minute, prekid zbog Vučurove ozljede trajao minutu, a obavljene su i sve zamjene.

Utakmicu između Osijeka i Slavena sudio je Igor Pajač, a pomagali su mu Bojan Zobenica i Krunoslav Ambrinac. Četvrti sudac bio je Goran Pečarić.

U 8. minuti oštar prekršaj igrača Slavena (Goda) i opravdano dodijeljen karton.

U 28. minuti isti igrač radi još jedan prekršaj za karton i dobiva drugu javnu opomenu te posljedično biva isključen.

Prvo poluvrijeme produženo je samo jednu minutu iako su bila dva duža prekida i jedna zamjena.

U 64. minuti igrač Osijeka (Škorić) gleda gdje je protivnik, namjerno ga udara u glavu, a sudac ne sudi ni prekršaj.

U 81. minuti označeno je igranje rukom Osijekovog igrača.

U 86. minuti pomoćni sudac je ispravno procijenio situaciju kod Slavenovog pogotka.

Sastavni dio svake utakmice su i delegati. Tako je delegat na utakmici Intera i Hajduka, Antun Valić, revno pobrojao sve nepodopštine Hajdukovih navijača. Čak je satom mjerio koliko dugo se neki transparent nalazi na ogradi.

Zanimljivo je kako nije čuo skandiranje Interovih navijača.

Zanimljiv je i izvještaj delegata s trening utakmice u Kranjčevićevoj.

Piše tamo da je Dinamov Lovro Majer dobio žuti karton u 48. iako se to dogodilo u 43. minuti.

Da su se u obje emisije koje se bave HNL-om i suđenjem potrudili secirati utakmice i izvaditi sve ove situacije i sami, bi li i dalje pričali o ležernom kolu, o tome da su jedva našli nešto sporno, o tome da su suci pokazali da mogu… Jedino što su pokazali jest da mogu i dalje – griješiti. Kažemo, ovaj put možda ne tako grubo, ali svejedno smo svjedočili dosuđenim prekršajima nakon starta na – loptu. Zatim, da možeš naočigled svih ozlijediti protivničkog igrača i proći bez opomene. Ili uletjeti vrataru đonom u rebra, ali eto, nisi ga zveknuo u glavu ili nije puklo rebaro pa si se izvukao sa žutim. Vidjeli smo i da možeš izvesti udarac iz kuta dok se lopta kreće, te da je na hrvatskim stadionima sve učestalija nova disciplina u igri – udarci laktom u glavu. Naravno, bez kazne.

VAR je i dalje tek misaona imenica što se HNL-a tiče, ali su već krenula opravdavanja da nekad ni on neće moći pomoći jer eto… kamere, kut, položaj Marsa u odnosu na Veneru…

A suci i njihovi apologeti su nas poučili i da je vrijeme relativna kategorija. Pa se utakmice produljuju odokativno, ali zato nekim delegatima štoperice rade bez greške pa se mjeri koliko se koji transparent nalazi na tribini. Drugima pak ne. Pa se u zapisniku upiše kriva minuta žutog kartona, ali tko će paziti na takve sitnice. Ne’š ti pet minuta. Joj da, bilo je i poluvrijeme u međuvremenu… Ali nema veze, to je ionako bila trening utakmica.