Slobodna procjena: Analiza suđenja 19. kola HT Prve lige (VIDEO)

Photo credit: martin.rodvand via Visualhunt.com / CC BY

Španjolski pisac i mislilac Gracian jednom je rekao: „Svaku istinu ne možemo kazati, neku zbog samih sebe, neku zbog drugoga.“ Koliko ste puta čuli u analizama suđenja da je neki djelitelj (ne)pravde posao odradio, baš ono, loše? Mi se, uza svu dobru volju, teško možemo sjetiti takvih primjera. A ako ih i ima, dovoljan je tu i tamo pokoji prst za nabrojati ih. Što i ne čudi. Suđenje u HNL-u analiziraju ljudi koji su do jučer bili suci i kreću se u tim krugovima. Pa kako ćeš svom prijatelju po zviždaljci pogledati u oči ako dan, dva ranije javno opleteš po njegovoj predstavi.

I tako mi već neko vrijeme imamo “zadovoljstvo” gledati analize suđenja u dvije emisije. Jasno nam je da na televiziji nema vremena kako bi se prikazale sve sporne situacije, ali srećom, mi vremena imamo! A i ne možemo se pohvaliti prijateljstvima s ljudima u crnom pa možemo pisati bez ustezanja, okolišanja i uljepšavanja istine.

Analizirali smo tako sve utakmice proteklog kola (ispričavamo se što je malo potrajalo, ali za istinu nikad nije kasno) i izdvojili sve sporne situacije. Velika većina njih nije spomenuta u „službenim“ analizama u TV emisijama. Iz samo njima znanih razloga. A svakako je zanimljivo usporediti njihove odabrane situacije, kao i načine komentiranja tih situacija. Vežite se, polijećemo!

Utakmicu između Lokomotive i Intera sudio je Mario Zebec, a pomagali su mu Borut Križarić i Goran Loparac. Četvrti sudac bio je Igor Križarić.

U obje emisije prikazan je ispravno dosuđeni kazneni udarac za Lokomotivu u 91. minuti.

Na HNTV-u dodatno i situacija iz 80. minute kada je igrač Lokomotive simulirao i prošao bez opomene.

Opći je zaključak kako su suci dobro sudili na toj utakmici. Bi li dojam bio drugačiji da su prikazane i sljedeće situacije?

U 21. minuti Borut Križarić neispravno je označio zaleđe igrača Intera.

U 36. minuti Goran Loparac neispravno je označio zaleđe igrača Lokomotive.

U 37. je minuti dvojbeno je li igrač Intera bio u zaleđu. Nemamo snimku bočne kamere, a u nastavku akcije Inter je pogodio gredu.

Ne znamo zašto je Mario Zebec dosudio prekršaje u 53.

i 60. minuti,

a prvi prekršaj je bio na 20 metara od gola čime je momčad Intera dobila veliku priliku za postizanje pogotka.

Utakmica je produžena tri minute iako bi prikladnije bilo četiri zbog pet obavljenih zamjena i dva prekida u 60:12 (trajanje oko jedne minute) i u 73:35 (trajanje oko 30 sekundi).

Utakmicu između Dinama i Rudeša sudio je Fran Jović, a pomagali su mu Ivica Modrić i Igor Krmar. Četvrti sudac bio je Ivan Vučković.

U 3. minuti pogriješili su prvi pomoćnik Ivica Modrić koji je signalizirao da je cijela lopta van terena i Fran Jović koji je bio dovoljno blizu i mogao je sam vidjeti situaciju. Dosuđen je gol-aut i Dinamo je ostao bez obećavajuće prilike.

U obje emisije objašnjena je pogreška iz 19. minute kada Ivica Modrić nije označio zaleđe igrača Dinama nakon čega je Dinamo postigao treći gol. Posebno je lijepo objasnio Mario Strahonja koliko je važno biti ispravno pozicioniran prilikom procjenjivanja zaleđa.

Na HNTV-u su istaknuli još i 56. minutu kada je Igor Krmar imao tri ispravne procjene zaleđa nakon čega je Dinamo postigao gol za 5:1.

Utakmica je produžena dvije minute, a trebala je biti najmanje četiri zbog šest zamjena i prekida od jedne minute zbog baklji u terenu, ali je odluka suca razumljiva imajući u vidu rezultat utakmice.

Utakmicu između Istre i Slavena sudio je Duje Strukan, a pomagali su mu Goran Perica i Hrvoje Radić. Četvrti sudac bio je Dario Kulušić.

U 20. minuti Strukan je usmeno opomenuo igrača Istre iako je zbog oštrog starta mogao pokazati i žuti karton.

U 23. minuti prvi pomoćnik Goran Perica i glavni sudac Duje Strukan nisu dosudili očigledan korner za Istru.

Zanimljiva je situacija u 53. minuti kada je igrač Istre nesportski reagirao i za reakciju dobio samo žuti karton. Sudački stručnjaci dali su različita objašnjenja pa je po Anti Vučemilović Šimunoviću dovoljan žuti karton jer reakcija igrača nije nasilan čin već nesportsko ponašanje, dok je Marijo Strahonja objasnio da i pokušaj udaranja i udaranje spada u kategoriju nasilnog ponašanja.

S obzirom na to da su u ovom slučaju pravila jasna, bilo bi bolje za suce i igrače, a i publiku, dosljedno provoditi pravila nogometne igre.

Kad već Strukan nije, onda je Ante Vučemilović Šimunović lijepo primijetio i neodgovarajuću sportsku opremu igrača Istre.

I u 75. minuti imamo zanimljivu situaciju. Strukan je dosudio prekršaj i umjesto kaznenog udarca pokazao da je prekršaj nastao na rubu kaznenog prostora.  Situaciju je trebao vidjeti i pomoćni sudac Goran Perica. Dodatno, gledajući snimku događaja, upitno je radi li se uopće o prekršaju.

Derbi kola između Osijeka i Hajduka sudio je Ivan Bebek, a pomagali su mu Bojan Zobenica i Vedran Đurak. Četvrti sudac bio je Nikola Kečkiš.

Iz ove utakmice na HTV-u nisu izdvojili niti jednu situaciju, a na HNTV-u samo one u 10.

(nije jasan razlog) i 33. minuti.

kada Bebek ispravno procjenjuje da igrač Osijeka nije namjerno igrao rukom.

Na taj način se opet pokušava javnost uvjeriti kako je Bebek s pomoćnicima odradio utakmicu bez greške što i nije baš istina.

U prvoj minuti imamo jednu procjenu zaleđa Bojana Zobenice koju ne možemo provjeriti jer nemamo usporeni snimak, a nemamo ni pregled situacije u trenutku upućivanja lopte već pola sekunde kasnije.

U 26. minuti Bočkaj simulira, a Bebek ga samo upozorava.

U 27. minuti jedan udarac Caktaša otišao je visoko iznad gola. Caktaš je protestirao tražeći korner, a dobio je žuti karton.

U 36. minuti oštar zakasnjeli start Bočkaja koji je opet prošao bez žutog kartona.

U 52. minuti neoprezan start Caktaša koji već ima žuti karton, a Bebek dosuđuje samo prekršaj. Mile Škorić oštro protestira, kao i Caktaš u 27. minuti, ali za razliku od Caktaša ne dobiva žuti karton.

U 75. minuti Bebek nije poštovao prednost za Hajduk i zaustavio je izgledan protunapad.

U 91. minuti Bebek i Zobenica i Kečkiš dopuštaju izvođenje auta igraču Osijeka nekih 15 metara od mjesta gdje je lopta izašla van terena.

U 93. minuti još jedna procjena zaleđa Bojana Zobenice koju ne možemo provjeriti iz istog razloga kao i u prvoj minuti. Iz te situacije Jairo je imao veliku šansu za 2:0.

Utakmica je ispravno produžena pet minuta zbog šest zamjena i dvije minute zbog ukazivanja pomoći igračima. Nejasno je zašto je dodatno produžena još 55 sekundi.

Utakmicu između Rijeke i Gorice sudio je Dario Bel, a pomagali su mu Goran Pataki i Marjan Tomas. Četvrti sudac bio je Andrej Burilo.

U emisiji Stadion izdvojili su nedosuđen kazneni udarac za Rijeku u 94. minuti, a to u emisiji Treće poluvrijeme nije uopće spomenuto iako je situacija neispravno dosuđena, a i edukativna je.

Zato su nam, iz samo njima jasnih razloga, pokazali dvije uobičajene i ni po čemu sporne ili edukativne situacije u 18. minuti kada je igrač Rijeke izbio loptu s gol-linije

i iz 29. minute

kada je opravdano dosuđena najstroža kazna za Goricu.

U 3. minuti Zwolinski prilično neoprezno velikom silinom udara rukom u glavu igrača Rijeke i za to ne dobiva žuti karton, pa čak ni upozorenje.

U 86. minuti svjedočili smo rekordno dugoj zamjeni igrača. Zwolinskom je za udaljenost od 40-ak metara trebalo 45 sekundi. Čestitamo rekorderu i sucu koji mu je to omogućio bez dodjeljivanja žutog kartona.

U 94. minuti na loptu idu igrač Gorice, igrač Rijeke i vratar Gorice. Igrač Gorice prvi odnosi loptu, a vratar u nastavku akcije ruši igrača Rijeke i radi prekršaj za kazneni udarac koji nije dosuđen.

Kad podvučemo crtu pod izvedbe naših djelitelja pravde u 19. kolu, vidjeli smo simuliranja bez javnih opomena, neispravno označena zaleđa, beskontaktne prekršaje, označavanje gol-auta iako je lopta bila u terenu, pogodak postignut nakon zaleđa, nedosuđene kornere, pokušaj udaranja bez crvenog kartona, igrače u neadekvatnoj sportskoj opremi, dvojbeni prekršaj u kaznenom prostoru postavljen van kaznenog prostora, nedosljedno dodjeljivanje kartona zbog prigovora, nepoštivanje prednosti, nekoliko oštrih prekršaja bez kartona, nedosuđen kazneni udarac i zamjenu igrača koja je trajala 45 sekundi. Kako bi na HNTV-u uobičajeno rekli još jedno odlično odsuđeno kolo…