Slavlje Rijeke nad Varaždinom na Rujevici (VIDEO)

U drugoj utakmici programa 19. kola Hrvatski Telekom Prve lige Rijeka je, pred 3 865 gledatelja na Rujevici, rezultatom 3-1 (1-0) svladala Varaždin i tako se od domaće publike za ovu godinu oprostila desetom ligaškom pobjedom u sezoni. ‘Bijelima’ je ovo bila treća pobjeda u jednako toliko utakmica protiv današnjeg suparnika u aktualnoj sezoni.

Rožmanovu momčad u vodstvo je doveo Maxwell Acosty pogotkom u 11. minuti, a prednost je golom u 47. povisio Antonio Mirko Čolak. Zaostatak gostiju iz kaznenog udarca u 83. smanjuje Dejan Glavica, a konačnih 3-1 u prvoj minuti sudačke nadoknade postavio je svojim drugim pogotkom na susretu Čolak.

Spomena vrijedan trenutak svakako je oproštaj Darija Župarića od riječke publike, 27-godišnji stoper u zimskom će prijelaznom roku karijeru nastaviti u SAD-u i dresu Portland Timbersa.

Prvi pokušaj na utakmici bilježimo u 8. minuti kada je Čolak primio loptu na lijevoj strani napada, izvukao se na desnu nogu u sredinu i s vrha šesnaesterca poslao loptu pristojno iznad okvira gostujućih vrata.

Rijeka do rezultatske prednosti dolazi pogotkom Acostyja u 11. minuti utakmice. Nakon kratkog i lošeg otklanjanja opasnosti gostiju, lopta dolazi do Pavičića na lijevoj strani napada, veznjak domaćih lijepim ubačajem na drugoj vratnici pronalazi Ganca, koji pored neopreznog Milićevića s peterca glavom od grede šalje loptu u mrežu i postiže svoj treći ligaški pogodak u aktualnoj sezoni, ukupno 16. u Prvoj HNL.

U 19. su minuti gosti imali dobru situaciju nakon velike pogreške Acostyja, koji je pogrešno vratio loptu i ista je došla do usamljenog Benka u šesnaestercu domaćih, no obrana ‘Bijelih’ brzo je reagirala i uspjela otkloniti opasnost.

Deset minuta poslije Andrijašević je u brzoj traniziciji odigrao kvalitetnu loptu desno u prostor za Capana, on se sjurio prema rubu terena i pokušao odigrati povratnu u peterac, no Adžić pravoremenom reakcijom odbija loptu u korner.

Domaći vratar Pandur (počeo utakmicu umjesto najavljenog Prskala, vjerojatno zbog ozljede kolege na zagrijavanju) prvi je ozbiljniji posao imao u 37. minuti kada je Tkalčić s ruba šesnaesterca iz voleja uputio loptu prema okviru vrata, no 19-godišnjak je sigurnom reakcijom upisao prvu obranu na utakmici.

Tri minute poslije Rožmanova momčad je odigrala vrlo lijepu akciju u čijoj se završnici na desnoj strani unutar šesnaesterca gostiju našao Acosty, no njegov udarac prema suprotnoj vratnici pravovremeno je blokirao koncenctrirani Adžić.

Do kraja poluvremena (minuta sudačke nadoknade) nije bilo promjene rezultata. Gosti su gotovo cijelo poluvrijeme bili ravnopravan suparnik domaćinu, koji je bio dosta neambiciozan prema naprijed većinu prvog dijela, te svjesno prepustio posjed Varaždinu. Riječki igrači također su nerijetko imali mnogo krivih dodavanja u i prema zadnjoj liniji, no gosti su bili nedovoljno koncentrirani i kvalitetni u reakcijama na te pogreške, te nijednu nisu uspjeli konkretnije iskoristiti.

Već u drugoj minuti nastavka susreta Rijeka stiže do povećanja rezultatske prednosti. Jednu dugu loptu glavom s desne strane napada za Čolaka dodaje Acosty, obrana gostiju očajno reagira i napadač domaćih mirno u bliži kut matira Nevistića za 2-0 Rijeke i svoj sedmi ligaški pogodak u sezoni, ukupno 25. u Prvoj HNL.

U 50. minuti Benko je iz prekida s nekih dvadeset metara natjerao Pandura na vrlo lijepu paradu. Dvije minute poslije Miličević je bio u dobroj situaciji na rubu šesnaesterca domaćih, no njegov slabašan udarac odlazi pored vratnice.

U 64. minuti Čolak se izvukao lijevo van šesnaesterca gostiju i odigrao odličnu loptu na drugu vratnicu za Andrijaševića, no njegov udarac u bliži kut dobrom reakcijom u korner odbija Nevistić.

Gorgon je u 81. minuti uputio nezgodan i snažan udarac s preko dvadeset metara, no Nevistić dobro reagira i upisuje još jednu obranu.

Samo minutu poslije sudac Vučković svira kazneni udarac za goste zbog starta Pavičića nad Mehdikhanijem (ušao u 61. umjesto Milićevića) u šesnaestercu domaćih. Siguran realizator najstrože kazne za Varaždin je bio Glavica (ušao na poluvremenu umjesto Posavca), kojem je to bio četvrti pogodak u sezoni te ukupno 21. u Prvoj HNL.

Konačnih 3-1 svojim drugim pogotkom na utakmici u prvoj minuti sudačke nadoknade postavio je Čolak. Prvo je jednu dugu loptu kartko odložio u prostor za Andrijaševića, čiji udarac Nevistić odbija, a napadač Rijeke mirno s nekoliko metara usamljen trese mrežu za svoj osmi ligaški pogodak u aktualnoj sezoni.

Varaždin je ovim susretom zaključio svoju 2019. godinu te će 2020. dočekati na posljednjem mjestu ljestvice, dok Rijeka još mora odraditi odgođeni susret 6. kola protiv Dinama, koji je na rasporedu 18. prosinca na Maksimiru.

Od 15 sati u sklopu 19. kola Hrvatski Telekom Prve lige Rijeka dočekuje Varaždin.

Domaćini su u prethodne dvije međusobne ovosezonske prvenstvene utakmice upisali dvije pobjede. Na Rujevici su slavili 2:1, a u Varaždinu 0:2. Rijeka je bila bolja i u osmini finala kupa gdje je u gostima slavila s 1:2.

Domaćinima je danas pod upitnikom nastup Kvržića i Halilovića, a god gostiju nema suspendiranog Stolnika dok problema s ozljedama imaju Đurasek, Lisakovich, Djou, Bajandouh i Glavina.

Glavni sudac susreta je Ivan Vučković iz Zagreba kojem će pomagati Bojan Zobenica (Velika Gorica), Vedran Đurak (Stupno) i Igor Pajač (Sv. Ivan Zelina). Delegat utakmice je Martin Šarić iz Vrbovca, a kontrolor suđenja Ante Vučemilović Šimunović iz Osijeka.