Slavlje Lokomotive u Varaždinu, odlično izdanje domaćina u drugom dijelu (VIDEO)

U prvoj utakmici programa 23. kola Hrvatski Telekom Prve lige Lokomotiva je pred 1780 gledatelja rezultatom 0-2 (0-2) svladala Varaždin i tako stigla do jedanaeste pobjede u sezoni i na samo bod zaostatka za Osijekom i Rijekom.

Susret je obilježen potpunom dominacijom Lokomotive u prvom poluvremenu i iznenađujuće jednako potpunom dominacijom Varaždina u drugom. Pobjedu Tomićevoj momčadi i prvi poraz Toplaku na klupi domaćih pogocima u 7. i 38. minuti donijeli su Mytro Uzuni i Fran Karačić.

Prvom poslu za vratare svjedočili smo već u trećoj minuti kada je Uzuni slabašnim udarcem iz dobre situacije ‘zagrijao’ koncentriranog Nevistića.

U šestoj minuti Nevistić brani udarac Jakića s petnaest metara i odbija u korner nakon kojeg gosti stižu do rezultatske prednosti. Loše su domaći braniči otklonili ubačaj na prvu vratnicu, lopta se odbila do Uzunija koji je spretno/sretno posprema u mrežu za 0-1 Lokomotive i svoj šesti ligaški pogodak u sezoni, ukupno trinaesti u 49. Prva HNL nastupu.

Domaći su konačno malo ‘živnuli’ u 18. minuti te nakon nekoliko smislenijih dolazaka prema naprijed zaprijetili Grbiću, Posavec je u suprotni kut uputio pristojan udarac s lijeve strane vrha šesnaesterca no gostujući vratar je ipak siguran u intervenciji.

Veliku priliku za pogodak Lokomotiva je imala u 24. minuti kada je nakon prekida s desne strane napada usamljen na drugoj vratnici ostao Kovačić koji je očajno reagirao i uspio izboriti samo korner iz kojeg gosti nisu zaprijetili domaćem vrataru.

Četiri minute poslije, nakon još jedne loše reakcije domaće obrane, usamljen je na devet metara ostao Tuci koji nije dobro zahvatio loptu i traljavim udarcem poslao istu daleko pored okvira vrata.

Kao i u prethodnom kolu kada je Varaždin slavio nad Interom u gostima, glavni pokretači igre kod Toplakove momčadi bili su Teklić i Posavec, igrači nakon čijih dodira su domaći najčešće dolazili u ozbiljnije situacije pred protivničkim vratima. Tako je bilo i u 33. minuti kada je nakon dobre reakcije gostujuće obrane lopta došla do Djou čiji je snažan udarac s nekih osamnaest metara završio malo pored vratnice.

U trenucima kada je Varaždin počeo češće konkretno kombinirati u protivničkoj trećini Lokomotiva stiže do povećanja rezultatske prednosti. Uzrok su bile ponovne greške, danas zaista lošeg Djoua, koji je dvaput izgubio loptu i omogućio gostima da jednostavno dođu u fazu napada. Karačić se uvukao s desne strane u sredinu, ostavio za Jakića koji nakon duplog pasa s Kastratijem dodaje začetniku akcije Karačiću, a on preciznim udarcem s vrha šesnaesterca u 38. minuti posrpema loptu u mrežu za 0-2 i svoj ovosezonski prvijenac u Prvoj HNL, ukupno šesti pogodak u 106. nastupu.

Na odmor se tako otišlo s apsolutno zasluženom prednošću Tomićeve momčadi.

Na poluvremenu je Toplak u svlačionici odlučio ostaviti (spomenuto) vrlo lošeg Gueru Djoua i zapaženijeg Tonija Teklića, a umjesto njih su ušli Saudijac Jamal Bajandou i Dominik Glavina.

Lokomotiva je u nastavku uspjela zaprijetiti već u 47. minuti kada je Jakić pobjegao obrani gostiju i uz manje smetnje od strane Kolarića uputio udarac u bliži kut, Nevistić brani i odbija u korner iz kojeg nema opasnosti po njegova vrata.

Minutu poslije odlična prilika za Varaždin. Posavec je odigrao za Glavinu, njegov udarac je blokiran no lopta dolazi do Benka, a njegov snažan udarac s nekih deset metara dobrom reakcijom brani Grbić.

Trudio se domaći sastav u otvaranju drugog dijela, Posavec u 57. upućuje udarac s vrha šesnaesterca, ravno u Grbića. Bila je Toplakova momčad bolja u ovom dijelu susreta, imali su dominaciju događanjima na travnjaku, no u završnicama akcija reakcije domaćih igrača bile su vrlo loše.

U 61. ponovno lijepa akcija domaćih koju je na dodavanje Posavca udarcem s nekih petnaestak metara okončao Mamić, ponovno slabašno i ravno u Grbića.

Nastavio se pritisak Varaždina, u 66. minuti prvo su si na ubačaj Mamića iz prekida dvojica suigrača zasmetala u skoku na tri metra od vrata, a u nastavku akcije Stolnik je uputio udarac u okvir, pogađate, ponovno po sredini i ravo u Grbića.

Gosti u 71. minuti prvi put nakon situacije koju je Jakić imao na početku poluvremena konkretnije dolaze pred vrata Nevistića. Kastrati je odlično probio lijevu stranu domaće obrane, odigrao kvalitetnu povratnu za usamljenog Jakića na osamnaest metara, njegov udarac je blokiran i lopta se ponovno od njega odbija prema okviru vrata, no domaći vratar nije imao ni najmanjih problema pri reakciji.

Tri minute poslije Cokaj s gol crte izbija loptu nakon udarca glavom Senića.

I dalje smo gledali jednosmjernu utakmicu u kojoj je dominirao Varaždin, no u 78. Grbić ponovno spašava Lokomotivu kada je fantastičnom reakcijom obranio pokušaj Posavca s tri metra.

U prvoj od dvije minute sudačke nadoknade Stolnik se poigravao u posljednjoj liniji, loptu mu je oduzeo Budimir (ušao u 69. umjesto Tolića) i odlično odigrao za usamljenog Kastratija na sedam metara. Igrač Dinama na posudbi u Lokomotivi neobjašnjivo šalje loptu visoko preko vratnice – ili kako je to opisao TV komentator “Lirim šalje loptu na parking”.

Bila je to ujedno i posljednja spomena vrijedna situacija na utakmici u kojoj je Lokomotivi definitivno pripalo prvo poluvrijema, a gostima drugo.

Lokomotiva je tako uz utakmicu više stigla na bod zaostatka za trećeplasiranim Osijekom i četvrtoplasiranom Rijekom, a Varaždin ostao na petnaest bodova i posljednjem mjestu prvenstvene ljestvice.

Varaždin u sljedećem kolu gostuje u Koprivnici kod Slaven Belupa, dok će Lokomotiva biti gost u Zaprešiću kod Intera. Program 23. kola nastavlja se sutra okršajima Hajduka i Gorice na Poljudu (15 sati) te derbijem kola u kojem se na Rujevici sastaju Rijeka i Osijek (17:30 sati).

U prvoj utakmici programa 23. kola Hrvatski Telekom Prve lige posljednjeplasirani Varaždin je domaćin petoplasiranoj Lokomotivi.

U prošlom kolu na klupi današnjeg domaćina debitirao je Samir Toplak i to slavljem u gostima protiv svog bivšeg kluba Intera, ostvarivši tako za Varaždin tek treću ligašku pobjedu u premijernoj Prva HNL sezoni za klub.

‘Malu pomoć’ Varaždin je dobio i od svog današnjeg suparnika koji u prethodnom kolu protiv Istre 1961 ‘nije zakazao’. Lokomotiva je ‘Zeleno-Žute’ svladala rezultatom 2-0 u Zagrebu i time se približila ne četiri boda zaostatka za Rijekom i Osijekom koji drže četvrto, odnosno treće mjesto na prvenstvenoj ljestvici.

U dvije međusobno odigrane utakmice do sada Lokomotiva ima domaću 2-1 pobjedu iz Zagreba, dok je susret odigran u Varaždinu okončan bez pobjednika (1-1).

Glavni sudac današnje utakmice je Dario Bel iz Osijeka, a pomoćnici će mu biti Marjan Tomas iz Vladislavaca i Kruno Šarić iz Županje. VAR i AVAR suci su Marko Matoc iz Zaprešića i Borut Križarić iz Čakovca.

Susret počinje u 18 sati, a treneri Samir Toplak i Goran Tomić na travnjak su se odlučili poslati sljedeće sastave: