Schalke i Gladbach zasluženo u top 4

Nakon reprezentativne stanke njemačke momčadi nastavile su svoj bundesligaški pohod u 12. kolu. Bavarci su nastavili pobjednički niz i protiv Augsburga, dok je Dortmund bez suspendiranog Aubameyanga, porazom kod Stuttgarta, produbio krizu na pet susreta bez pobjede. Rudari za poraz ne znaju već dva mjeseca, a posljednjom pobjedom nad Hamburgom došli su do drugog mjesta tablice. Prvoj četvorci pridružio se i Gladbach, pobjedom u Berlinu, preskočivši tako Hoffenheim – koji je u posjednjim minutama spašavao bod protiv Orlova. Dok je Leipzig, s dva jedanaesterca, zaradio bod u Leverkusenu, domaće pobjede upisali su Mainz i Wolfsburg. Mainz je i s igračem manje došao do pobjede protiv posljednjeg Kolna, dok su Vukovi upisali prvu pobjedu nakon sedam uzastopnih remija. 12. kolo zaključio je Werder, visokom pobjedom nad Hannoverom, upisavši tako prva tri boda ove sezone.

Prva pobjeda Bremena u šest mjeseci

U svom drugom susretu na klupi Werdera, nakon što je posljednjeg dana listopada zamijenio Alexander Nourija, 35-godišnji Florian Kohfeldt prekinuo je niz dug šest mjeseci – čak 14 prvenstvenih susreta Werdera bez pobjede. Bivši trener U-23 momčadi, nakon minimalnog poraza od Frankfurta u prošlom kolu, dobio je zeleno svjetlo od uprave za ostanak na klupi Zelenih do kraja ove godine – opravdavši povjerenje već u drugom susretu, visokom pobjedom nad Hannoverom. Na krilima raspoloženih Max Krusea i Fin Bartelsa momčad Bremena ostvarila je visoku pobjedu s čak četiri zgoditka u mreži gostiju, uz hattrick Krusea i pogodak Bartelsa – koji je tome pridodao i dvije asistencije.

Bremen – Hannover 4:0 (Bartels 39, Kruse 55, 59, 78)

Probuđeni Rudari

Po prvi put u posljednjih pet godina momčad Schalkea dosegla je vrh Bundeslige, zauzevši drugo mjesto – šest bodova iza vodećeg Bayerna. Izabranici Domenica Tedesca, još jednog mladog trenera u Njemačkoj, u posljednjih šest susreta upisali su četiri pobjede i dva remija – dodavši tome i prolazak u osminu finala DFB Pokala. Iako bez ponajboljeg igrača, ozlijeđenog Leona Goretzke, Rudari su u vodstvo došli već  u 17. minuti, nakon realiziranog jedanaesterca Di Santa – njegovog prvog zgoditka od ožujka 2016. i nakon 25 odigranih susreta. Sat vremena nakon pobjedu nad Hamburgom potvrdio je Guido Burgstaller, svojim četvrtim ovosezonskim pogotkom, čime je ostavio goste na rubu zone ispadanja.

Schalke – Hamburg 2:0 (Di Santo (pk) 17, Burgstaller 17)

Golijada u Berlinu

21 primljenih i 21 zabijenih pogodaka, za 21 bod Gladbacha, doveli su momčad Dietera Heckinga na četvrto mjesto lige. Domaćin Hertha kapitulirao je već u prvih dvadeset minuta susreta, kada gosti postižu tri zgoditka. Redom su se u strijelce upisivali Lars Stindl, Thorgen Hazard iz jedanaesterca i Raffael nezaustavljivim udarcem iz daljine. Iako je do 77. minute i drugog zgoditka Raffaela, Hertha uspjela smanjiti zaostatak, pogocima Ibiševića i Weisera, sva tri boda zasluženo su otišla u Gladbach.

Hertha – Gladbach 2:4 (Ibišević 28, Weiser 71 / Stindl 5, Hazard (pk) 14, Raffael 20, 77)

Ostali rezultati:

Bayern – Augsburg 3:0 (Vidal 31, Lewandowski 38, 49)

Wolfsburg – Freiburg 3:1 (Gerhardt 3, Malli 29, 70 / Kapustka 68)

Stuttgart – Dortmund 2:1 (Akolo 5, Brekalo 51 / Philipp 45+3)

Mainz – Koln 1:0 (Brosinski (pk) 43)

Leverkusen – Leipzig 2:2 (Bailey 44, Volland 74 / Werner (pk) 13, Forsberg (pk) 54)

Hoffenheim – Frankfurt 1:1 (Uth 90+1 / Boateng 13)