Rusija, stižemo! Curacao ide dalje…

Prije tri mjeseca smo vam predstavili jedan maleni otok u Karipskom moru koji zasad živi onaj najljepši san, nastup na Svjetskom prvenstvu u nogometu, sve je bliže…

Curacao se od potpunih anonimaca pretvorio u najugodnije iznenađenje kvalifikacija CONCACAF zone, glavni “underdog”, reprezentacija koju nitko ne želi izvući u trećoj rundi, Curacao je najlošije rangirana ekipa koja je prošla u treću rundu kvalifikacija, no FIFA koeficijent je ovdje samo optička varka, reprezentacija Curacaoa na papiru izgleda zastrašujuće (u odnosu na mnoge koji su još uvijek u igri), naime momčad Patricka Kluiverta sastavljena redom od nogometaša koji igraju u prvoj i drugoj Nizozemskoj diviziji vrijedi nešto više od osam milijuna eura, (za usporedbu, toliko skupa ne vrijede Belize, Sv. Vincent i Grenadini, Barbados, Antigva i Barbuda, Portoriko, Grenada…).

Nakon što su u prvoj rundi izbacili Montserrat, u drugoj ih je čekala “strašna” Kuba, predvođena svojim vremešnim kapetanom Yenierom Marquezom. Svjetske kladionice su u tom dvomeču dale ogromnu šansu Kubancima za prolaz, no momci sa Curacaoa su već u prvoj utakmici pokazali da s njima treba računati ozbiljno, pregršt prilika, no realizacija je izostala, glavna špica Meulens je bio indisponiran, ostalo je početnih 0:0 . Za tri dana je slijedio uzvrat u Havani, Kluivert izvodi sastav bez glavnog napadača Meulensa, i gura još jednog veznog u sredinu, Curacao je želio nametnuti svoju igru. No šok, nakon jednog kornera u petoj minuti Kuba je povela, Marquez je bio najviši u skoku, domaćini su bili u transu, na klupi Curacaoa nevjerica. No Curacao je odlično reagirao, odmah su pritisnuli i 10ak minuta nakon primljenog gola Papito Merencia s(p)retno šalje loptu u mrežu za 1:1. Valja istaknuti da je vratar Kube isključen potkraj prvog poluvremena što je samo olakšalo posao gostima. Početkom drugog poluvremena uslijedio je prekid zbog olujnog vremena i kiše koji je trajao više od sat vremena, nakon čega su reprezentativci Curacaoa mirno priveli utakmicu kraju i plasirali se u treću rundu kvalifikacija za SP zone CONCACAF što je već sad povijesni uspjeh. Uz malo sreće u ždrijebu Curacao može i do prve grupne faze, idealan protivnik bi bio Haiti ili Trinidad i Tobago, pod svaku cijenu se žele izbjeći Jamajka, Panama i Gvatemala…

Patrik Kluivert, izbornik Curacaa

Uostalim susretima druge runde Gvatemala je uspjela pobijediti Bermudu u gostima 1:0 nakon što su u prvoj utakmici (0:0) bili katastrofalno pokradeni, dva poništena gola i tri nedosuđena jedanaesterca su okarakterizirani kao krađa stoljeća. Barbados je rutinski prošao Arubu s ukupnih 3:0, momčad Barbadosa slovi za jednu od fizički najjačih reprezentacija svijeta.Gvajana je jedno od razočarenja, ispali su od sv. Vincenta i Grenadina, ukupni rezultat je bio 6:6 , no u Georgetownu je bilo 4:4 te su se otočani plasirali zahvaljujući golovima u gostima.Belize je uz Curacao pokazao najveći napredak, Jaguari su demolirali velikog favorita Dominikansku Republiku na krilima sjajnog McCauleya koji je ujedno i najveća zvijezda te srednjoameričke države.

Antigva i Barbuda protiv sv. Lucije je obje utakmice igrala na svom terenu iako je u prvoj bila formalno domaćin i kako to često biva, splet okolnosti je donio pobjedu gostima 1:3, za opće zaprepaštenje prisutnih, naime Antigva je bila apsolutni favorit. Tri dana poslije Antigva je bila “gost”, do 70mdash;te minute bili su u velikom zaostatku a onda blitzmdash;krieg, četiri gola u dvadeset minuta i ukupna pobjeda 5:4. Noćas po srednjeeuropskom vremenu imaju se odigrati još četiri utakmice, Kanadamdash;Dominika gdje Kanađani imaju prednost iz prvog susreta te bi trebali rutinski odraditi uzvrat, Grenadamdash;Portoriko možda i najneizvjesniji susret u koji gosti ulaze s golom prednosti. Surinammdash;Nikaragva tvrda utakmica gdje gosti također imaju prednost od jednog gola, no Surinam ima moć i kapacitet za preokret. Salvadormdash;sv. Kristofor i Nevis, 2:2 iz prvog susreta daju veliku šansu Salvadorcima koji bi status favorita trebali potvrditi na prepunom stadionu u San Salvadoru gdje je atmosfera uzavrela dolazila Argentina ili sv.Kristofor i Nevis, svejedno je, u CONCACAFmdash;u je nogomet na razini religije, Rusija stižemo!