Rijeka svladala Dinamo i stigla do petog trofeja osvajača Hrvatskog nogometnog kupa u klupskoj povijesti (VIDEO)

U finalu 28. izdanja Hrvatskog nogometnog kupa odigranog u Puli na stadionu Aldo Drosina Rijeka je, pred 6 740 gledatelja, rezultatom 1-3 (0-2) svladala Dinamo.

Strijelci za formalne goste bili su Čolak, Halilović i Kvržić, dok je za Dinamo protivničku mrežu zatresao Oršić. Vrijedi istaknuti da je Olmo u 73. minuti pri rezultatu 1-2 propustio realizirati kazneni udarac koji mu je obranio Sluga.

Prvi je ozbiljnu situaciju pred protivničkim vratima kreirao Dinamo u 3. minuti. Petković je pod prekršajem odigrao za Oršića koji je pobjegao Escovalu, no otišao previše u lijevo i iz teške situacije pokušao ugroziti vrata, no istrčali Sluga krati kut i upisuje vrijednu obranu. U nastavku akcije Plavi nisu uspjeli konkretnije iskoristiti gužvu u šesnaestercu formalnih gostiju.

Nedugo nakon ove situacije Batinić je sudio prekršaj u napadu Theopilu, iako je njegova borba za poziciju s Capanom u najmanju ruku bila ravnopravna.

Rijeka je prvi put centar igrališta prešla u 12. minuti i izborila udarac iz kuta nakon kojeg je Tomečak s nekih dvadeset i pet metara uputio odličan udarac u okvir vrata, no Livaković vrlo dobrom reakcijom brani i odbija u ubačaj iz kuta.

Nakon ovog kornera Rijeka stiže do rezultatske prednosti. Loše je reagirala obrana Dinama na ubačaj Halilovića, lopta se od Petkovića odbila do Čolaka koji s nekoliko metara u 13. minuti šalje loptu u mrežu za 0-1 Bišćanove momčadi. Bio je to njegov sedmi pogodak u ovosezonskom izdanju kupa, od čega je pet zabio Radniku iz Križevaca i jedan Varaždinu.

Na isteku 16. minute Halilović je iskosa s lijeve strane s ruba šesnaesterca uputio udarac u suprotni kut Dinamovih vrata, no Livaković odbijanjem u korner upisuje još jednu obranu.

U 26. minuti Rrahmani je odigrao lošu povratnu loptu prema Livakoviću koji do iste stiže u posljednji trenutak ispred Čolaka.

Iako ni tijekom potpune dominacije u prvih desetak minuta Dinamo praktički nije uspio konkretnije ugroziti vrata Rijeke, s odmakom vremena Bijeli su se dosta kvalitetnije branili te opasnije iskorištavali greške Bjeličine momčadi tijekom visokog pritiska.

U 31. minuti bilježimo vrlo dobru situaciju za Dinamo nakon jedne duge lopte iz sredine desno za Ademija koji igra povratno za Oršića na nekih osam metara, no njegov udarac odlazi visoko iznad okvira vrata.

Dvije minute poslije Tibor Halilović upućuje udarac s 18 metara, no lopta odlazi ravno u dobro postavljenog Livakovića koji s tim pokušajem nema ni najmanjih problema.

Na drugoj strani Petković u 37. minuti upućuje udarac s nekih dvadesetak metara, pristojno iznad okvira Sluginih vrata.

Rijeka do povećanja rezultatske prednosti stiže u 39. minuti nakon što je većinu posla na desnoj strani napada odradio Kvržić, koji je prošao pored Rrahmanija i odigrao kvalitetno u sredinu za Halilovića koji ispred braniča Dinama stiže do lopte i postiže svoj kup prvijenac za 0-2 Rijeke.

Službenu statistiku prvog poluvremena (1 minuta sudačke nadoknade) nismo vidjeli jer nas je javna TV kuća, umjesto minimuma profesionalizma pri prijenosu sportskog događaja, odlučila brže bolje počastiti oglasima za nadolazeće EU izbore.

Na poluvremenu je Bjelica odlučio na klupi ostaviti Atiemwena, umjesto kojeg je ušao Gavranović, te Rrahmanija kojeg je zamijenio Leovac.

Prvi u nastavku prijeti Dinamo, Oršić je ubacio s lijeve strane napada, Petković spustio za Gavranovića, čiji snažan udarac u 50. minuti s nekih 8 metara odlazi visoko iznad okvira vrata.

Dvije minute poslije Slugi je iz ruku ispala jedna duga lopta no Župarić je uspio očistiti ispred Gavranovića.

U prvih deset minuta drugog dijela utakmice gledali smo sličnu razinu dominacije Dinama kao i tijekom istog perioda prvog poluvremena, no ovaj put je Bjeličina momčad bila dosta konkretnija.

U 59. minuti pokušaj Ademija glavom nakon ubačaja Olma iz kuta odlazi visoko iznad okvira Sluginih vrata.

Dinamo do smanjenja rezultatskog zaostatka stiže prelijepim pogotkom Mislava Oršića u 63. minuti. Oršiću je ovo bio drugi pogodak u Hrvatskom nogometnom kupu.

U 69. minuti Oršić ponovno prijeti. Ovaj put je njegov udarac sa 17 metara po sredini šesnaesterca otišao malo pored vratnice.

Dinamo je do izjednačenja mogao stići iz kaznenog udarca u 73. minuti, no Sluga je obranio udarac Olma.

U 74. Bišćan radi prvu promjenu, umjesto Lepinjice u igru je ušao Stjepan Lončar.

Dvije minute poslije Sluga upisuje još jednu dobru obranu. Ademi je pucao iz okreta s nekih šest metara u bliži kut, no vratar Rijeke odbija u korner.

Bjelica je posljednju promjenu u svojim redovima napravio u 78. minuti, umjesto Theophila je ušao Hajrović.

Dvije minute poslije u redovima Rijeke Gorgon je ušao u igru, a travnjak napustio Halilović. Posljednja promjena Bišćana bilo je povlačenje Čolaka s travnjaka, umjesto kojeg je u igru u 83. ušao Jakov Puljić.

Do novog povećanja rezultatske prednosti Rijeka stiže u 85. minuti. Dugu je loptu nakon prekida na desnoj strani napada primio Kvržić i prekrasno s nekih 13 metara pogodio suprotni kut za 1-3 Rijeke i svoj prvi kup pogodak u aktualnoj sezoni, osmi ukupno.

Do kraja utakmice (tri minute sudačke nadoknade) Dinamo nije uspio konkretnije ugroziti vrata Rijeke, koja se tako slavljem nad Plavima okitila petom titulom osvajača domaćeg kupa u klupskoj povijesti.

Od 18 sati na stadionu Aldo Drosina u Puli počinje finalni susret Hrvatskog nogometnog kupa u kojem će Dinamo odmjeriti snage s Rijekom.

Radi se o vodećim momčadima na čelu prvenstvene ljestvice, a Plavi će drugu sezonu u nizu pokušati doći do dvostruke krune. Rijeka je pa u borbi za svoje peto Rabuzinovo sunce.

U četiri međusobna ovosezonska susreta skor je izjednačen. Dvije utakmice su završile bez pobjednika (1:1; 0:0), Dinamo je na Maksimiru slavio 3:1 dok je Rijeka na Rujevici bila bolja s 1:0.

Na putu do finala Dinamo je svladao Slogu Mravince (0:1), Zelinu (0:4), Slaven Belupo (1:0) i Osijek (2:0) dok je Rijeka završni susret izborila preko Radnika iz Križevaca (0:9), Varaždina (1:2), Lokomotive (1:2) i Inter-Zaprešića (1:2).

Dinamo danas ne može računati na ozlijeđenog Musu dok je Rijeka iz istog razloga bez Vuka, Raspopovića i Pavelića.