Rijeka razbila Hajduk i nanijela mu prvi ligaški poraz na Poljudu u aktualnoj sezoni (VIDEO)

U posljednjoj utakmici programa 17. kola Hrvatski Telekom Prve lige Rijeka je, pred 13 605 gledatelja na Poljudu, svladala Hajduk s velikih 0-4 (0-1) i tako momčadi trenera Damira Burića nanijela prvi ligaški poraz na Poljudu u aktualnoj sezoni, ujedno upisavši šesto slavlje u osam gostovanja u ovoj sezoni.

Strijelci u velikoj pobjedi momčadi Simona Rožmana bili su Maxwell Acosty, Momčilo Raspopović, Alexander Gorgon i Tibor Halilović.

U prvih desetak minuta utakmice Hajduk je gotovo u potpunosti kontrolirao događanja na travnjaku, no iz spomenute dominacije Burićeva momčad osim nekoliko ubačaja iz kuta nije uspjela kreirati, odnosno izboriti se za nešto konkretnije pred vratima Prskala.

Prvoj stiuaciji koja je zahtijevala vratarsku intervenciju svjedočili smo u 13. minuti kada je Jradi iz prekida skoro s centra igrališta uputio loptu čudne, visoke putanje te je ista išla pod samu gredu gostujućih vrata, no Prskalo je bio koncentriran i mirno upisao prvu obranu na utakmici.

U 21. minuti Hajduk je bio vrlo blizu rezultatske prednosti. Prvo je Eduok s lijeve strane šesnaesterca s nekih dvanaest metara pogodio suprotnu vratnicu, u nastavku se lopta odbija Jradiju koji snažnim udarcem pogađa istu tu vratnicu.

Dvije minute poslije i Rijeka prvi put prijeti, iz prekida s desne strane napada, s preko dvadeset metara, Halilović je uputio loptu koja je išla prema samom suprotnom kutu vrata, Ljubić uz manje probleme odbija u korner.

U 24. fantastična prilika za goste. Čolak je nakon greške domaće obrane izašao sam pred Ljubića, no splitski vratar pravovremenim izlaskom upisuje veliku obranu.

Rijeka je dobru situaciju imala u 34. minuti kada su nakon ubačaja Halilovića iz prekida s lijeve strane napada čak tri gostujuća igrača ostala nečuvana na suprotnoj vratnici, no nijedan od njih nije uspio zahvatiti loptu.

U 40. minuti je Radić, 19-godišnji debitant u redovima Hajduka, napravio pogrešku nakon koje je Andrijašević zamalo stigao do lopte, no Ljubić je ponovno bio koncentriran i pravovremeno istrčao te s ruba šesnaesterca ispred gostujućeg igrača ispucao loptu daleko od vrata.

Rijeka do rezultatske prednosti dolazi u 43. minuti. Andrijašević je pobjegao po desnoj strani napada i ubacio za Čolaka čiji je snažan prizemni udarac s nekih petnaest metara Ljubić kratko odbio, lopta u nastavku dolazi do Acostyja koji usamljen s četiri metra posprema loptu pored prve vratnice i trese mrežu za 0-1 ‘Bijelih’ i svoj drugi ligaški pogodak u sezoni, ukupno petnaesti u Prvoj HNL. 28-godišnjem Gancu ovo je ujedno bio i prvi pogodak koji je zabio Hajduku.

Do kraja poluvremena (minuta sudačke nadoknade) nismo vidjeli spomena vrijednih situacija pred vratarima, te tako Rijeka, koja je drugi dio poluvremena bila dosta konkrentija od Hajduka, na odmor odlazi s minimalnom rezultatskom prednošću.

Nastavak je otvoren slično kao i početak utakmice. Ovaj put smo svjedočili kratkotrajnom pritisku Hajduka koji (uz nekoliko ubačaja iz kuta) iz dominacije nije uspio ozbiljno ugroziti Prskala. Ubrzo je Rožmanova momčad uspostavila ravnotežu u igri i kreirala nekoliko dobrih situacija u posljednjoj trećini, no i njihovi su pokušaji najčešće završavali ubačajima iz kuta iz kojih nisu uspjeli zaprijetiti domaćim vratima.

U 59. minuti Eduok je s desne strane ruba šesnaesterca uputio snažan, ali neprecizan udarac nakon kojeg lopta odlazi iznad okvira vrata. U istoj minuti ponovno prijeti Hajduk. Jradi puca s nekih osamnaest metara, no Prskalo odličnom intervencijom odbija u korner nakon kojeg Svatok glavom šalje loptu preko gola.

Gorgon je u 62. bio u odličnoj poziciji za pogodak nakon brze kontre gostiju, Andrijašević je s desne strane kvalitetno dodao kapetanu Rijeke koji usamljen nekoliko metara iz prve šalje loptu visoko iznad Ljubićevih vrata.

Hajduk je prvi put konkretnije u nastavku zaprijetio tek u 76. minuti kada je na ubačaj Hamze s lijeve strane napada Jairo glavom s nekih osam metara poslao loptu malo pored suprotne vratnice.

Do povećanja rezultatske prednosti Rijeka dolazi u 83. minuti kada je nakon pogreške Hamze Raspopović (ušao u 72. umjesto Acostyja) udarcem s ruba šesnaesterca matirao Ljubića poslavši loptu u bliži kut za 0-2 gostiju i svoj prvi pogodak u sezoni, ukupno drugi u dresu ‘Bijelih’.

Treći pogodak u mreži Ljubića djelo je kapetana Gorgona koji je poentirao u 87. na dodavanje Čolaka.

Konačnih 0-4, uz veliku pomoć Ljubića, postavio je Halilović pogotkom u trećoj minuti sudačke nadoknade nakon lijepog prodora i tako zaključio potpuni potop Hajduka na Poljudu.

Rijeka je tako sada s utakmicom manje na 28 osvojenih bodova, tri manje od Hajduka, koji pak za vodećim Dinamom zaostaje sedam bodova.

Hajduk u sljedećem kolu gostuje u Zaprešiću kod Intera, dok će Rijeka biti domaćin Istri 1961 na Rujevici.

U posljednjem susretu 17. kola Hrvatski Telekom Prve lige Hajduk od 17:30 u Jadranskom derbiju na Poljudu dočekuje Rijeku. Bili su trenutno na drugom mjestu ljestvice sa šest bodova prednosti pred današnjim konkurentom te su u dosadašnjem tijeku prvenstvene sezone upisali sve pobjede na domaćem terenu.

Prvi ovosezonski međusobni susret ove dvije momčad odigran na Rujevici završio je bez pobjednika. Andrijašević je doveo Rijeku u vodstvo da bi bod Splićanima donio Teklić.

Domaćini u današnjem susretu ne mogu računati na Ismajlija, Simića, Vuškovića i Kalika koji imaju kartone dok problema s ozljedama imaju Posavec i Juranović. Gosti su pak u Splitu doputovali bez Kvržića i Velkovskog koji su ozlijeđeni.

Glavni sudac utakmice je Fran Jović iz Zagreba, a njemu će pomagati Goran Pataki (Đakovo), Vedran Đurak (Stupno) i Goran Loparac (Sladojevci) te dodatni suci Mario Zebec (Cestica) i Ivan Vučković (Zagreb). Delegat derbija je Davor Ivić iz Siska dok je kontrolor suđenja Miroslav Vitković iz Velike Gorice, a za sigurnost ispred HNS-a brinu Miroslav Marković i Marko Svilić.