Rijeka i treći put ove sezone svladala Istru 1961 (VIDEO)

Rijeci je i treći put ove sezone pripao Derbi della Učka. U susretu 27. kola HT Prve lige golovima Lončara, Čolaka i Murića slavili su pred praznim tribinama Aldo Drosine protiv Istre 1961 rezultatom 1:3 (0:1). Poraz Zeleno-žutih u samom finišu utakmice ublažio je Perić-Komšić. Momčad Simona Rožmana tako se ponovno vratila na drugo mjesto ljestvice koje je nakon pobjede nad Inter-Zaprešićem privremeno preuzeo Hajduk.

Gosti su uoči samog početka utakmice ostali bez Raspopovića koji se ozlijedio na zagrijavanju, a umjesto njega u početnoj postavi našao se mladi Braut.

U 4. minuti Čolak, nakon odličnog dodavanja Tomečaka, bježi obrani Istre, a Galilea ga u dobroj prilici ruši te dobiva žuti karton. Slobodan udarac s oko 18 metara precizno je izveo Lonačar te preko živog zida šalje loptu u rašlje za rano vodstvo gostiju.

Nakon postignutog gola Rijeka je nastavila kontrolirati igru, ali bez izraženijih prilika. Kako ni na ovoj utakmici na tribinama nije bilo gledatelja za zvučnu kulisu pobrinuli su se Demoni koji su navijali izvan stadiona.

U 26. minuti glavni sudac utakmice Dario Bel propustio je pokazati drugi žuti karton za Galileu nakon što je španjolski stoper napravio ružan prekršaj zakasnivši u duel s Andrijaševićem. VAR se u ovoj situaciji nije aktivirao jer sudac Gabrilo nije smatrao da se radi o možebitnom direktnom crvenom kartonu.

Istra 1961 je prvi udarac u okvir gola Pandura uputila u 31. minuti kada nakon ubačaja Blagojevića iz kornera Guzina s desetak metara puca glavom, ali mladi vratar sigurno brani.

U 36. minuti dobrom intervencijom iskazao se Duka koji pravovremenim istrčavanjem u posljednji trenutak hvata loptu ispred Čolaka koju mu je prethodno vrlo dobrim dugim pasom uputio Lončar.

Već u prvoj minuti nastavka iskosa s desetak metara zaprijetio je Delić, no njegov snažan udarac u prvi kut u korner odbija Pandur.

Nakon kornera u prilici se našao Tomašević, ali još jednom dobrom obranom iskazao se vratar Rijeke, no ovaj put je i pomoćni sudac signalizirao zaleđe domaćih igrača.

U 51. minuti nakon ubačaja iz kuta Halilovića udarac je uputio Escoval, ali to nije bio težak zadatak za Duku. Dvije minute kasnije udarac iz daljine je na suprotnoj strani okušao Tomašević, ali obrana gostiju loptu odbija u korner iz kojeg Zeleno-žuti nisu uspjeli zaprijetiti.

Odličnu intervenciju Pandura vidjeli smo i u 56. minuti kada nakon ubačaja Močinića glavom puca Guzina, no vratar Rijeke paradom odbija loptu u korner. Šest minuta kasnije iz slobodnog udarca s oko 25 metara pucao je Blagojević, a loptu lagano obranio Pandur.

U 62. minuti stigla je obavijest da je VAR sustav van funkcije. Iz kojih razloga se sudac Bel u nastavku utakmice nije mogao osloniti na pomoć video tehnologije pri tome nije pojašnjeno.

Galilea je u 68. minuti ponovno trebao dobiti drugi žuti karton nakon što je u šesnaestercu Rijeke grubo startao na gležanj Tomečaka, no sudac Bel je i ovaj put propustio isključiti stopera Istre.

Rijeka do drugog gola dolazi u 70. minuti kada je Tomečak preciznim ubačajem pronašao Čolaka, a on s pet metara trzajem glavom šalje loptu iza leđa Duke. Bio je to njegov 12. ovosezonski prvenstveni zgoditak.

Istra 1961 u igru se vraća u 88. minuti kada je po lijevoj strani probio Gržan, a potom je odlično na četiri metra pronašao Perića-Komšića kojem nije bilo teško poslati loptu u mrežu za prvi ovosezonski pogodak.

U sudačkoj nadoknadi s 18 metara pucao je Murić, ali lopta od živog zida odlazi u korner. Murić je konačni rezultat utakmice postavio u drugoj minuti sudačke nadoknade kada je nakon dodavanja Tomečaka spretno prebacio vratara domaćih. Gol je pregledao i VAR koji je ponovno bio u funkciju u samom finišu susreta te je utvrdio da prilikom dodavanja Tomečaka nije bilo zaleđa.

Sastavi momčadi:

Kolo će od 21:05 u Kranjčevićevoj kompletirati Lokomotiva i Osijek.

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

U sklopu 27. kola HT Prve lige od 18:55 na Aldo Drosini u Puli počinje još jedan Derbi della Učka, regionalni sraz Istre 1961 i Rijeke.

U prethodna dva ovosezonska susreta slavila je Rijeka koja je na Drosini bila bolja 0:3, a na Rujevici s 2:0.

Zeleno-žuti danas ne mogu računati na Bušnju koji nema dozvolu za igru od Rijeke obzirom da je od tamo stigao na posudbu te Munivranu, Paeza i Funtesa koji se još nisu poptuno oporavili nakon ozljeda. Gosti su lišeni usluga Smolčića koji je pocrvenio proteklog vikenda u kup ogledu s Osijekom.

Strateg domaćih Ivan Prelec utakmicu je najavio sljedećim riječima: “Rijeka je favorit, no pričamo o utakmici u kojoj mi kao momčad ne možemo toliko puno izgubiti, koliko možemo dobiti. To je ono na što se fokusiramo. Trebam se postaviti i reagirati na terenu, iskoristiti svaku priliku koja nam se ukaže da napravimo nešto dobro za nas i da njih iznenadimo. Vjerujemo da ćemo u tome uspjeli.”

Trener gostiju Simon Rožman je pak izjavio: “Ispred nas je novi izazov. Čeka nas zanimljiva utakmica protiv Istre 1961, posebice ako pogledamo posljednje utakmice pulske ekipe u HNL na domaćem terenu. Bitno je ne dozvoliti veznom redu da razvije kombinatoriku. S druge strane moramo gledati na sebe.”

Glavni sudac utakmice je Dario Bel iz Osijeka, a pomoćnici su Marjan Tomas (Osijek), Kruno Šarić (Županja) i Ivan Matić (Osijek). O video tehnologiji će brinuti Goran Gabrilo (Split) i Igor Krmar (Zagreb). Kontrolor suđenja je Draženko Kovačić iz Križevaca, a delegat utakmice Lino Roša iz Vodnjana.