Remi Hajduka i ‘Farmaceuta’ na Poljudu, Diamantakos strijelac u debiju za ‘Bile’ (VIDEO)

U posljednjoj utakmici drugog dana programa 3. kola Hrvatski Telekom Prve lige Hajduk i Slaven Belupo su na Poljudu odigrali neriješenih 2-2 (0-1).

Goste je u vodstvo doveo Ivan Krstanović iz kaznenog udarca u 38., a Hajduk do preokreta dolazi prvijencem Dimitrisa Diamantakosa u 51. te drugim pogotkom Adama Gyurcsa u sezoni (62.). Konačnih 2-2 postavio je Stipe Bačelić Grgić nakon ubačaja iz kuta u 71. minuti utakmice.

Prvi su na susretu zaprijetili gosti. Nakon ubačaja Bogojevića s desne strane napada u sredini je na skoku najviši bio Boakye koji glavom sa šest metara u drugoj minuti šalje loptu u okvir, no Posavec je siguran i upisuje prvu obranu.

Tijekom prvih petnaest minuta susreta Stipićeva je momčad gotovo u potpunosti kontrolirala događanja na travnjaku, te se Hajduk nije nikako uspijevao nametnuti protivniku. Nisu ni gosti iz svoje dominacije uspijevali opasnije doći u posljednju trećinu, no definitivno su bili kompaktnija i konkretnija momčad na terenu.

Uskoro je i Hajduk malo podigao linije i tako dodatno skratio prostor za igru, pa smo gledali period tijekom kojeg su ‘Bili’ imali još izraženiji posjed, ali i bili konkretniji od protivnika na ‘drugoj lopti’. Iz takve igre ipak nismo vidjeli nijednu spomena vrijednu priliku ni na jednoj strani.

Hajduk je prvu priliku i to odličnu imao u 25. minuti kada je veliku pogrešku napravio Paracki, loptu otima Diamantakos i gura u sredinu prema Jairu, koji atraktivno kroz noge Solde produžuje loptu do natrčalog Caktaša čiji udarac s dvanaest metara brani Filipović, a u nastavku Paracki u pokušaju da otkloni opasnost zamalo šalje loptu u vlastitu mrežu.

U 32. ponovno je Hajduk blizu pogotka. Lijepu akciju odigrali su domaći po desnoj strani, Jairo u završnici gura desno za Caktaša koji snažnim udarcem iskosa s deset metara cilja suprotni kut, no lopta odlazi malo, malo pored vratnice.

Damir Batinić u 37. svira kazneni udarac za Belupo nakon što je lopta poslije udarca Bogojevića pogodila Vuškovića u ruku. Nakon tihe VAR provjere odluka je potvrđena, a Stipić se odlučuje na izmjenu, te umjesto Boakyjea na travnjak šalje Ivana Krstanovića kako bi izveo najstrožu kaznu. 37-godišnjak je bio siguran s bijele točke i dovodi svoju momčad u vodstvo te postiže svoj 101. pogodak u Prvoj HNL.

Diamantakos je bio u dobroj situaciji nakon ubačaja s desne strane u 43. minuti, no njegov pokušaj blokiran je i odbijen u korner iz kojeg nije bilo prijetnje za Filipovića.

Do kraja dinamičnog, ali prilikama siromašnog poluvremena (samo minuta sudačke nadkonade) nismo vidjeli uzbuđenja pred vratarima te se na odmor otišlo s po jednim udarcem u okvir iz igre i prednošću gostiju.

U nastavak susreta strateg domaćih Hari Vukas odlučio je ući s Kristijanom Dimitrovom umjesto Marija Vuškovića, koji je na odmor otišao s kartonom zarađenim u 45. minuti.

Bolje je Hajduk otvorio drugi dio, dominirao događanjima na travnjaka, a kao nagrada za takav pristup stiže pogodak za izjednačenje već u 51. minuti. Poslije duge akcije u završnici loptu na rubu šesnaesterca okrenut leđima prima Diamantakos, lijepo s riješava čuvara Parackog, te preciznim prizemnim udarcem pospremio loptu u suprotni kut za 1-1 i svoj prvijenac u debiju za ‘Bile’.

Tri minute nakon pogotka Hajduk je imao odličnu situaciju za preokret, no nakon dobre akcije Catkaša i Jradija, Jairo u šesnaestercu lošom reakcijom ne koristi priliku.

Domaći su nastavili dominirati, no nedostajalo je konkretnosti u posljednjoj trećini, dok se Slaven dosta mučio s dolaskom prema naprijed. Baš nakon prvog ozbiljnijeg dolaska gostiju pred vrata Posavca u drugom dijelu, Hajduk stiže do preokreta. Ispucao je domaći vratar loptu, u skoku s Diamantakosom je Božić koji loptu samo proslijeđuje u noge usamljenom Gyurcsu, Mađar zaobilazi Filipovića i sa šest metara trese mrežu za 2-1 i svoj drugi pogodak u sezoni.

Belupo se u rezultatski egal vraća u 71. minuti. Ubačaj iz kuta izveo je Glavčić, a u skoku je pored ‘usnulog’ Čoline najviši bio Bačelić Grgić, koji preciznim udarcem glavom s pet metara šalje loptu u suprotni kut za 2-2 i svoj prvijenac u ovoj sezoni, ukupno 36. gol u 170. Prva HNL nastupu.

Vrlo blizu trećeg pogotka ‘Bili’ su bili u 81. minuti kada je dalekometni udarac Caktaša glavom skrenuo Božić i poslao loptu malo iznad grede.

Pritiskao je Hajduk, dvije minute poslije Nejašmić iz daljine puca snažno, Filipović loše reagira, ali uspješno brani, Božić odbijenu loptu ispucava u korner.

U 85. minuti domaći ostaju s igračem manje jer je Jairo zbog duela s Glavčićem zaradio drugi žuti i isključujući crveni karton. Prvu opomenu Brazilac je dobio već u 5. minuti utakmice zbog neopreznog i grubog starta na Božiću.

Do kraja susreta (tri minute sudačke nadkonade) nije bilo konkretnih prijetnji i posla za vratare te su se Hajduk i Slaven morali zadovoljiti sa po bodom.

Hajduk u sljedećem kolu, nakon reprezentativne pauze, igra najveći derbi hrvatskog sporta protiv Dinama na Poljudu, dok će Slaven Belupo u Koprivnici biti domaćin Šibeniku. Program ovog kola zaključuje se sutra okršajima Varaždina i Lokomotive u Varaždinu (17:55) te derbijem kola između Dinama i Osijeka na Maksimiru (20:05).

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

U trećoj utakmici programa 3. kola Hrvatski Telekom Prve lige Hajduk na Poljudu s početko u 20:05 dočekuje Slaven Belupo.

‘Bili’ su u novu sezonu ušli s dvije pobjede, u prvom kolu na domaćem su travnjaku svladali Istru (2-0) dok su u prethodnom kolu rezultatom 1-2 slavili u Gradskom vrtu protiv Osijeka.

‘Farmaceuti’ su svoju sezonu otvorili remijem bez pogodaka na gostovanju u Osijeku, te 1-2 domaćim porazom od Gorice, koja je do preokreta došla u posljednjim minutama utakmice.

Bit će ovo 70. međusobni HNL okršaj Hajduka i Slaven Belupa, a treneri su sraz najavili sljedećim riječima.

“Čeka nas momčad koja ima stabilnost u igri još od prošle sezone. Analizirali smo njihove dobre i loše strane. Znamo da nam je ova utakmica bitna, ali spremni smo za sve izazove koji nas čekaju u ovom ogledu. Nakon ove pobjede u Osijeku i dobre atmosfere u momčadi, siguran san da će sve dobro izgledati na terenu”. – Hari Vukas.

“Analizirali smo utakmicu protiv Gorice i izvukli pouke. Bili smo istovremeno ljuti i razočarani jer smo prosuli sva tri boda. Što se tiče utakmice protiv Hajduka, imamo jako pozitivan osjećaj. Veselimo se susretu koji će imati posebnu priču u kojoj se nadamo pozitivnom ishodu za moju momčad, stožer i moj klub. Mislim da smo u prve dvije prvenstvene utakmice jako dobro izgledali i da smo mogli imati svih šest bodova, a ne samo jedan kao što je sada slučaj. Ipak, nećemo se vraćati na te utakmice već me čini optimističnim to što znam da možemo igrati sa svakim i svakoga pobijediti. Mi u Split idemo autobusom, no ne želimo taj autobus parkirati u naših 16 metara već idemo igrat nogomet i idemo pobijedit utakmicu. Svi momci koji su krenuli na put to znaju i u to vjeruju” – Tomislav Stipić.

Hajduk od danas može računati na svoje napadačko pojačanje, 27-godišnjeg Grka Dimitrosa Diamantakosa, koji je prve dvije utakmice propustio zbog suspenzije iz utakmice njemačkog kupa. Sat vremena prije početka susreta splitski je prvoligaš objavio da je jedan igrač pozitivan na COVID-19, a s obzirom na kadar, za pretpostaviti je da je riječ o Darku Todoroviću.