Remi Dinama i Rudeša na otvaranju prvenstva (VIDEO)

U prvom kolu Hrvatski Telekom Prve lige Dinamo i Rudeš odigrali su, pred 2687 gledatelja na Maksimiru, neriješenih 1-1 (0-1). Strijelci su bili Moharrami (autogol u 26.) i Perić (93.).

Trener domaćih Bjelica na travnjak je izveo 11 različitih igrača u odnosu na europski okršaj sredinom tjedna, dok su gosti izašli u sastavu od kojeg šira javnost sigurno nije znala što očekivati. Pokazalo se na kraju da zaista velika širina kadra koju Dinamo ima na početku ove sezone, ipak nije baš tolika da se rotira čitava momčad po potrebi. Zasluge svakako idu i vrlo dobrom izdanju Rudeša, koji je susret odradio s četiri prijavljene zamjene.

U prvih deset minuta susreta šarena momčad Rudeša bila je iznenađujuće konkretnija od suparnika. Prve opasnosti po protivnička vrata bilježimo tako od strane gostiju. Mihael Klepač je pokušao udarcem nakon ubačaja iz kuta za Rudeš, no vratar Dinama Adrian Šemper nije imao problema s tom prijetnjom.

U 9. minuti prva velika prilika na susretu. Klepač je ubacio s desne strane Rudešovog napada, na drugoj vratnici ostao je Borna Petrović, no njegov udarac otišao je visoko iznad vrata.

Dinamo se nakon uvodnog traženja posložio, no u ovom periodu susreta vrijedi istaknuti tek pokušaj Hodžića čiji je udarac u 12. minuti u posljednji trenutak blokiran i odbijen u korner za Modre.

U 23. minuti 20-godišnji Klepač ponovno radi probleme lijevoj strani Dinamove obrane. Prošao je (igrač Osijeka II na posudbi u Rudešu) Lecjaksa, prevario i natrčalog Šunjića, te se našao u jedan na jedan situaciji sa Šemperom, no njegov udarac bio je očajan, ravno u vratara Dinama koji mirno hvata loptu.

Još jedan osjetniji period bolje igre Rudeš je uspio kapitalizirati u 28. minuti utakmice. Klepač je ponovno dobro provozao protivničke igrače, odigrao kvalitetnu loptu desno za Tomislava Mrkonjića, a njegovo dodavanje za Bornu Petrovića na drugoj vratnici u vlastitu mrežu pospremio je debitant u dresu Dinama, Iranac Sadegh Moharrami.

Do izjednačenja Dinamo je mogao stići u 30. minuti kada je Lecjaks ostao sam nečuvan na vrhu šesnaesterca, no njegov udarac otišao je iznad Picakovih vrata.

U 35. minuti utakmice je kapetan Dinama Mario Šitum prijavio ozljedu, a travnjak je zbog iste napustio u 39. minuti, kada je umjesto njega u igru ušao Luka Menalo. Kapetansku traku preuzeo je Marko Lešković. Do kraja poluvremena Dinamo ipak nije uspio ozbiljnije ugorziti protivnička vrata, što je i rezultiralo okončanjem prvih 45 minuta bez udarca u okvir (4-0) Picakovih vrata. Nisu ni gosti bili pretjerano raspucani (3-2), no jedan od njihovih opasnijih pokušaja ipak je završio u mreži aktualnog prvaka države.

Prvi udarac u okvir protivničkih vrata Dinamo je uputio u 51. minuti utakmice kada je Menalo pokušao svladati gostujućeg vratara, no neuspješno. Minutu poslije sveprisutni Klepač je pokušao dalekometnim udarcem zaprijetiti Šemperu, no njegov udarac odlazi malo iznad vrata.

U 54. minuti Dinamo pogađa okvir Rudešovih vrata. Nakon ubačaja iz kuta Lešković je prebacio loptu prema naprijed, no Fiolić s nekoliko metara, okrenut leđima, glavom istu proslijeđuje u okvir.

U nastavku utakmice Dinamo je imao inicijativu, nekoliko poluprilika, no igrači Nenada Bjelice nisu uspjevali ozbiljnije ugroziti vrata gostiju do isteka 90. minute. Rudeš je drugo poluvrijeme igrao izraženije povučeno, s njihove strane bilježimo tek vrlo dobru priliku u 87. minuti kada je Šunjić pogrešnim dodavanjem omogućio proboj Miškoviću po desnoj strani napada, on je odigrao vrlo dobru povratnu loptu za Klepača, no njegov udarac s nekih 12-ak metara odlazi visoko iznad vrata Dinama.

Do izjednačenja Dinamo stiže u 93. minuti utakmice kada je Fiolić lijepo probio lijevu stranu Rudešove obrane, odigrao lijepu loptu u sredinu, a pogodak postiže Dino Perić. Bio je to njegov prvi ligaški pogodak u dresu Dinama.

Minutu poslije Menalo je opasno zaprijetio vratima Rudeša, no Picak je uspio ukrotiti udarac. U 95. minuti Menalo je pronašao Gavranovića koji pogađa mrežu gostiju, no pomoćni sudac Vedran Đurak opravdano označava zaleđe.

Aktualni prvak sezonu je tako otvorio remijem protiv iznenađujuće kvalitetnog Rudeša. Naravno, veliku ulogu u ovakvom raspletu prve utakmice prvog kola imala je činjenica da je trener domaćih Bjelica, odlučio promijeniti cijelu momčad u odnosu na sraz s izraelskim prvakom u Europi.

U sljedećem kolu Dinamo dočekuje Istru 1961, a Rudeš gostuje u Osijeku. Sutra su na rasporedu dvije utakmice, prvo Lokomotiva dočekuje zaprešićki Inter na Maksimiru (18:30h), a zatim Rijeka novog prvoligaša Goricu na Rujevici (21h).

Susretom aktualnog prvaka Dinama i Rudeša, s početkom u 20 sati na Maksimiru, počinje 2018/2019 sezona Hrvatski Telekom Prve lige.

U 28. izdanje najvišeg ranga klupskog natjecanja u državi ova dva kluba ulaze potpuno različitim okolnostima. Rudeš je po završetku prošle sezone (premijerne prvoligaške u klupskoj povijesti) raskinuo suradnju s Baskonia-Alavés Grupom i španjolskim klubom Deportivom iz Alavésa.

Ista grupacija u međuvremenu je ušla u vlasničku strukturu devastiranog prvoligaša Istra 1961, a kakvo je stanje u Rudešu od raskida veza sa španjolskim partnerima možda najbolje dočarava činjenica da je posljednja vijest objavljena na klupskoj web stranici upravo ta o raskidu suradnje. Ista je situacija i sa službenim Twitter kanalom, na kojem je svježi prvoligaš prošlu sezonu bio pravo osvježenje u vidu komunikacije na društvenim mrežama, i općenito.

Od igrača koji su branili boje kluba u prethodnoj sezoni ostalo je svega njih nekoliko, a za novog trenera prve momčadi postavljen je donedavni pomoćnik Ivan Matić.

Dinamo je s druge strane svoj igrački kadar uvelike osvježio, što vraćanjem nekih igrača koji u prethodnom razdoblju nisu bili u planovima prve momčadi (Štium), što dovođenjem novih imena. Pred početak HT Prve lige Modri su s visokih 5-0 svladali prvaka Izraela, te u današnji susret definitivno ulaze puni samopouzdanja i sa željom da se pred (gotovo formalan) uzvrat s izraelskim predstavnikom uđe u kvalitetnom raspoloženju.

Glavni sudac ovog susreta je Igor Pajač, a pomoćnici su mu Vedran Đurasek i Nikola Kečkiš. Zanimljivost je svakako da je delegat sraza između Dinama i Rudeša gospodin Ivica Šparavec, inače član skupštine GNK Dinamo.

Treneri Nenad Bjelica i Ivan Matić na travnjak su se odlučili poslati sljedeće sastave: