Proljetna premijera u znaku (raspoloženih) strijelaca i (loših) sudaca (VIDEO)

PLTS, slovenska liga

Nakon duge zimske pauze slovenski prvoligaši u subotu i nedjelju odigrali su susrete 20. kola Prve lige Telekom Slovenije. Ljubljanska Olimpija uspjela je smanjiti zaostatak za vodećim Mariborom, dok su Domžale zasjele na treće mjesto.

U skoro šest tjedana priprema napadači slovenskih klubova uhvatili su odličnu formu i u pet proljetnih susreta zabili čak 25 pogodaka, dok je pauza očito naštetila sucima, koji su skupili nekoliko ozbiljnih pogrešaka.

Više od 10 tisuća ljubitelja nogometa uživo je pogledalo susjedski derbi između Maribora i Mure u Ljudskom vrtu. Motivirani gosti namučili su vodeću momčad prvenstva i na početku drugog poluvremena nakon pravog flipera u domaćem kaznenom prostoru čak došli do vodstva pogotkom Amadeja Maroša. Maribor je uzvratio u 62. minuti kada je sudačka šestorka “ignorirala” metarsko zaleđe Marcosa Tavaresa, koji je hladnokrvno realizirao poklon i postavio konačnih 1:1. U 73. minuti Mura je ostala kratka i za očigledan jedanaesterac. Unatoč tome gostujući trener Ante Šimundža nakon susreta nije htio previše pažnje pokloniti lošim sucima: “Ne bih želio pričati o suđenju. Fantastična nogometna kulisa i brojne prilike na obje strane. Mogli smo do pobjede ali mogli smo i ostati bez svega, tako da je remi najrealniji ishod.”

Kiks Maribora iskoristila je Olimpija i s pobjedom smanjila zaostatak na sedam bodova. U prvih sedam minuta gledatelji u Krškom mogli su vidjeti po jedan pogodak sa svake strane – nakon realiziranog jedanaesterca Gorana Brkića, pogrešku Olimpijine obrane iskoristio je snalažljivi Ante Vukušić. Nastavak prvog poluvremena protekao je u daleko mirnijim tonovima. Zmajčeki, koje kao peti trener u aktualnoj sezoni vodi Robert Pevnik, su put do pobjede trasirali nakon nešto više od sata igre, kada je prvo Goran Brkić eurogolom donio radost gostujućem taboru, a 70 sekundi kasnije Jucie Lupeta nakon (nedosuđenog) kontakta s domaćim vratarom Markom Zalokarom došao je do lopte i povisio na 1:3, dok je Asmir Suljić u sudačkoj nadoknadi zabio za poker u mreži Krškog.

Za duplo bolji golgeterski učinak u prvih sedam minuta od onog na stadionu Matija Gubec u Krškom pobrinuli su se nogometaši Celja i Gorice, koji su u prvih 420 sekundi mrežu zatresli čak četiri puta. Već u četvrtoj minuti Gorica je sretno i spretno došla do dva pogotka prednosti, a samo tri minute kasnije na semaforu je nakon uspješne akcije Daria Vizingera zasvijetlilo 2:2. Domaćini su i u nastavku iskorištavali propuh u obrani Gorice te na odmor otišli s vodstvom 4:2, dok je povratnik Etien Velikonja u 54. minuti s bijele točke tek uspio ublažiti poraz Gorice. Najefikasnija utakmica odigrana je u Domžalama, odakle su domaćini Rudar kući ispratili s teniskih 6:2. Rudar je dvaput uspio izjednačiti, a nakon pogotka Shamara Nicholsona u 69. minuti za 3:2 više nije bilo povratka za momčad iz Velenja, koju izgleda čeka borba za ostanak u prvoj ligi. Momčad Marijana Pušnika osmu poziciju prepustila je Triglavu, kojem je za nova tri boda bio dovoljan 15-minutni “blitzkrieg” u završnici prvog dijela u režiji Aleša Mertelja i dvostrukog strijelca Luke Majcena – iz nepostoječeg penala i brze kontre.

Prva liga Telekom Slovenije, 20. kolo: Maribor – Mura 1:1 (0:0), Krško – Olimpija 1:4 (1:1), Celje – Gorica 4:3 (4:2), Domžale – Rudar 6:2 (1:0), Triglav – Aluminij 3:0 (3:0).