Pregled 7. kola – Hoće li ta reprezentativna pauza više?

Sedmo je kolo donijelo mnogo ptica selica koje napuštaju lijepu našu močvaru, a neka ćemo unutardržavna Dinamova pojačanja pozorno pratiti, makar završili u sestrinskom klubu koji se davi na dnu ljestvice. Rijeka je nakon pobjede nad Belupom zbog bolje gol-razlike od aktualnog prvaka zasjela na čelo ljestvice, a Osijek i dalje bježi 3 boda četvrtom Hajduku. Split, Cibalia, Istra i Lokomotiva i dalje čvrsto drže svoje nule u rubrici “pobjede”. U nastavku slijedi kratak pregled golmansko-stoperskih gluposti i crvenih kartona, jer umiranja od ljepote nije bilo na bacanje. Kratak odmor zbog obveza izvjesne reprezentacije svima će nam dobro doći.

[adning id="75090" no_iframe="1"][adning id="75089" no_iframe="1"][adning id="0" no_iframe="1"]

Split – Inter 0:0

Htjeli to priznati ili ne, svi se volimo dičiti rekordima, a to je jedan od razloga što u posljednje vrijeme volimo Split – šesnaest utakmica bez pobjede nije mala stvar. Kapetan Rrahmani prelazi u Dinamo, rekli bismo “zaigrat će”, ali s obzirom na Dinamovo incestuozno petljanje s Lokomotivom, bolje je pričekati daljni razvoj situacije. Ne može se reći da domaći nisu pokušavali prekinuti crni rekord, ali nije išlo. Jakić se trsio dobrim ubacivanjima u kazneni prostor i udarcima iz daljine, ali Interov je golman Čović bio na visini zadatka. S druge je strane Duka u više navrata spašavao ispred Altiparmakovskog, a najbolju su priliku Zaprešićani propustili u 36. minuti: Mazalović je nabacio loptu u šesnaesterac, a Kolar je pokušao efektno prebaciti Duku leđima okrenut golu, no Duka se stigao vratiti korak unazad i izbiti loptu iz sigurne putanje prema golu. Nastavak je bio jadan na objema stranama, a najveće je uzbuđenje, sramota je reći, Jakićev drugi žuti karton desetak minuta prije kraja nakon odličnog igranja rukom. Inter nije uspio ništa napraviti s igračem više pa je utakmica završila atraktivnim gore napisanim rezultatom.

Osijek – Cibalia 2:0

Slavonski je derbi bio obilježen izostancima u objema momčadima, a Cibalia ni u sedmom kolu nije uspjela doći do prvenstvene pobjede. Prvo poluvrijeme nije obilovalo akcijama, a jedine su dobre prilike za gol propustili gostujući Zgrablić i Baša te Osijekov Knežević. Nastavak je bio sadržajniji. Prvo je Mišić snažno pucao s 25 metara, a Mikulić efektno odbio, da bi u 65. minuti ipak pao gol, ali na drugoj strani: Vitaićevo slabo dodavanje iskoristio je Mioč i precizno pogodio kut gostujućeg gola. Dvije minute kasnije Cibalijin nas je golman Matković podsjetio zašto je nekoć nagrada za antagonista kola nosila njegovo ime: poigravao se loptom izvan svoga šesnaesterca, Boban mu je bez većih poteškoća oduzeo i dodao Kneževiću koji je usprkos nepotrebnom odugovlačenju uspio kroz šumu nogu ugurati u gol za 2:0. Nevolja je još veća što je nakon slične bizarnosti prošloga proljeća (dobro, još gore, pogotka kroz noge) na utakmici Zagreb – Zadar Matković u srazu s Bobanom postao internetski hit. Mogao je i Boban poentirati da se u sljedećoj akciji Matković nije požrtvovno bacio na loptu. U sudačkoj je nadoknadi Vitaić još jednom oduševio slobodnim udarcem iz velike udaljenosti, ali Mikulić ga je uspio efektno iščupati ispod grede. Na kraju uvjerljivih 2:0, a gostima je slaba utjeha što će njihov golman u jakoj konkurenciji ipak doći do nagrade za glupost ovoga kola.

Rijeka – Slaven Belupo 2:0

Rijeka je neporažena dočekala Farmaceute, a Roman Bezjak odigrao je standardno angažirano svoju posljednju utakmicu u dresu domaćih. Uzbuđenja su počela već u 12. minuti kad je nakon Mateijeva kornera Bezjak prebacio loptu do Gavranovića koji je, nečuvan, pogodio gredu. Nakon manje od pola sata igre Matei je izborio slobodan udarac s ruba šesnaesterca i vrlo lijepo pogodio za vodstvo Riječana. Krajem poluvremena sudac Burilo počastio je Belupova stopera Jovičića drugim žutim kartonom. Nastavak stane u jedan detalj: nakon kontakta Muse i Mateija jedanaesterac za Rijeku, a sigurnim se izvođenjem najstrože kazne Bezjak oprostio od kluba. Belupu ipak čestitke, jer iako nismo vodili evidenciju o utakmicama koje se završile bez udarca na protivnički gol, u ovom im kolu zasigurno nitko ne može parirati.

Istra 1961 – Dinamo 1:2

Dinamo je nakon europskog pothvata došao na noge Istri koja se već ustalila na dnu ljestvice. Eduardo i Rog napustili su modre redove, no ekipa koja je izišla na stadion Aldo Drosina i dalje izgleda respektabilno. Što se utakmice tiče, mogo je toga bilo riješeno već u 2. minuti: Fernandes je iskoristio pogrešno dodavanje obrane Istre i uposlio Ćorića koji je s 10-ak metara pucao, a lopta se od stative odbila u gol. Istra je mnogo griješila, a nakon što je Antolić presjekao Žižićevu loptu, trebao je nesebičnije dodati Soudaniju. Domaći su svoju priliku dočekali u 35. minuti: Hadžić je snažno ubacio loptu u igru, Roce prenio do Solomona, a on je sa šest metara pucao pored gola. Mini-pritisak Istre krajem poluvremena rezultirao je Solomonovim pogotkom glavom, ali sudac je već bio dosudio prekršaj u napadu. Dinamo je vrlo brzo došao i do drugog gola nakon Benkovićeva snažna udarca iz daljine koji se s grede odbio na noge Soudaniju. Krajem utakmice domaći su došli do počasnog zgoditka nakon Jurkićeva dodavanja Ljubanoviću koji je iz blizine glavom zatresao mrežu. S obzirom na stanje na ljestvici, slaba utjeha za momčad iz Pule.

Lokomotiva – Hajduk 0:2

Hajduk je s gorkim okusom nakon poraza od Maccabija otišao na gostovanje u Zagreb, a ni Lokomotiva se nije bolje provela u svom euro-pokušaju. Kalinić je već u svom prvom okršaju s Grezdom pokazao da će domaći teško do zgoditka. Bašićeva je bomba s 30 metara jedan od ljepših poteza utakmice, a završila je na gredi. Lokomotiva je u 28. minuti mogla do zgoditka ni kriva ni dužna, jer Kožulj je neoprezno vraćao loptu Kaliniću i servirao je Mariću, no Hajdukov je golman čudom spasio zicer. U 32. minuti Vlašić prolazi po boku i dodaje Ercegu, koji je uhvatio Majstorovića na krivoj nozi i zabio za 0:1. Krajem poluvremena još jedan pocrvenjeli igrač u ovom kolu: Rožman je nakon neopreznog prekršaja nad Tudorom ostavio suigrače na cjedilu sljedećih 45 minuta. Hajduk je u 63. minuti riješio utakmicu: Bašić je ubacio iz kornera, a ne znamo što je Karačić htio baletnim postavljanjem stopala na taj ubačaj, no piše se autogol i 0:2. Pokušavali su još Erceg i Perić, no oba su golmana bila spremna na te udarce. Hajduk i dalje četvrti, a Lokomotiva posljednja. Bit će zanimljivo vidjeti tko će ih i na koje načine spašavati s dna ljestvice ako stvarno zagusti.

Igrač kola: Florentin Matei (Rijeka)

Glupost kola: Mladen Matković (Cibalia)