Pregled 32. kola – Drama u režiji Rijeke i Cibalije (VIDEO)

Pregled kola HNL
N+

Još su četiri kola do kraja, a momčadi MAXtv Prve lige razmazile su nas – zašto bismo gledali završnicu koja ne odlučuje ni o čemu, kad možemo kidati živce nad prvakom i budućim drugoligašem? Hvala vam, niste trebali. Dinamo je bez problema u gostima svladao zaprešićki Inter, a Hajduk je rasčetvorio, odnosno raspetorio Osijek u direktnoj borbi za treće mjesto. Belupo je s uvjerljivih 2:0 svladao Istru, a Cibalia sa skromnih, ali važnih 1:0 Split, koji joj sad bježi samo dva boda. Rijeka nije uspjela proći kroz prvenstvo neporažena, ali da će joj Dinamov kućni drug Lokomotiva zadati prvi poraz u utakmici koja je i rodbini igrača bila teška za gledanje, tomu se nismo nadali.

Inter Zaprešić – Dinamo 0:3

Dinamo je rutinski odradio utakmicu u kojoj se bodovi nisu smjeli izgubiti. Realizirali su što su trebali, a i vratar Zagorac odradio je pošten dio posla u pobjedi nad zaprešićkim Interom. U 6. minuti Gojak je uposlio Olma na 10 metara od Interova gola, a Španjolac je zatresao gredu. Već u 17. minuti Interova obrana plaća danak svojoj nesigurnosti: Lešković je tek nekoliko koraka prešao centar i poslao prizemnu loptu koju je netko od domaćih morao bez problema zaustaviti, no prvi je do nje došao Hodžić i zabio u bliži kut vratara Čovića kojemu također na dušu ide dio odgovornosti za taj pogodak. U 25. minuti Hodžić opet trese protivničku mrežu, ali gol je opravdano poništen zbog zaleđa. Dvije minute kasnije Soudanijev udarac glavom nakon Antolićeva kornera pogađa gredu. U sljedećoj su akciji potonji igrači ipak iskoristili prekid: Antolić je asistirao, a Soudani ovaj put zabio. Inter je svoju prvu ozbiljnu priliku imao u 31. minuti, ali Zagorac je obranio Begićev dobar udarac iskosa. Domaći su u nastavku ipak odlučili nešto odigrati pa je Zagorac odmah morao intervenirati na dobar Polizzijev udarac iz daljine. U 55. je minuti Dinamov vratar zaslužio svoju plaću nakon odbijanja Puljićeva udarca, a i blokiranja Kolarova natrčavanja na taj odbijanac. U 58. minuti ipak zgoditak na drugoj strani: Antolić je nakon slaloma kroz Interovu obranu zabio za 0:3. U 85. minuti Zagorac je još jednom sačuvao svoj gol od Puljićevih pokušaja pa Inter nije uspio doći ni do počasnog pogotka.

Hajduk – Osijek 5:1

U izravnoj borbi za treće mjesto na ljestvici Hajduk je izložio Osijek paljbi pogodaka kakva se rijetko viđa. Već je u 3. minuti nastala gužva u Osijekovu šesnaestercu, a Barišiću, kojega je lopta pogodila u ruku, sudac nije ništa sudio. U sljedećem napadu jedan (i jedini) pokušaj gostiju u prvome dijelu – Peroševićev udarac glavom preko gola. U 20. minuti s velike udaljenosti pokušava Hamza, ali Malenica uspijeva odbiti njegov udarac, kao i Vlašićev pred kraj poluvremena. U 48. minuti Kneževiću je Ejupijeva lopta lijepo sjela na volej, ali pucao je preko Hajdukova gola. U 50. Ćosić s pet metara puca nebu pod oblake, a nekoliko minuta kasnije Osijekov golman odlično intervenira na udarac Tome Bašića. U 56. minuti Erceg krade loptu Matasu, a njegov ubačaj prihvaća Bašić i zabija lijep zgoditak s 20 metara. Prvi je strijelac u sljedećoj akciji bio asistent Futacsu koji je također sjajno opalio iz prve i povisio na 2:0. U 65. minuti opet zgoditak vrijednog Tome Bašića nakon nekoliko odbijanaca u gostujućem kaznenom prostoru. U 70. minuti Vlašić protivničkoj momčadi krade loptu i asistira za Ercega koji u trku uklizava na 4 metra i gura loptu u Osijekovu mrežu. U 77. minuti Jefferson silovito puca s 30 metara, a Osijekov golman, koji je, što je najgore, vrlo dobro branio sve što je bilo u njegovoj moći, odbija i taj udarac. U napadu na drugoj strani Stipica skida Vojnovićev zicer s 5 metara. U 88. minuti petarda za epsku katastrofu gostujuće momčadi – Nižićev udarac glavom odbijen je na nogu Saidu za velikih 5:0. Za kakvu-takvu utjehu gostijuBoban u sudačkoj nadoknadi zabija krasan zgoditak s ruba šesnaesterca, ali razloga za slavlje nije bilo jer je Hajduk ovim rezultatom superiorno zgrabio treće mjesto na koje su obje momčadi pretendirale.

Lokomotiva – Rijeka 1:0

Da ovo kolo ne završi samo rutinskim pobjedama vodeće trojke te da ne izostane drama i grozničave kalkulacije, pobrinula se Rijeka, a Dinamova filijala kao da je osjetila da ih iz lože gleda mudri brk izbornika Čačića Ante. Prvo poluvrijeme obilježeno je riječkim posjedom lopte i dvama udarcima prema Studentskom domu Ante Starčević. Nekoliko udaraca na obje strane u drugom poluvremeno bilo je izvedeno tako jalovo da ćemo učiniti uslugu ako njihovim kreatorima ne spomenemo imena. U 90. minuti domaći su mogli povesti jer se Antunović našao sam na 6 metara, ali Prskalo mu je uspio blokirati udarac. Međutim, ni vratar Rijeke nije mogao ništa kad je u sudačkoj nadoknadi Andrijašević u svom šesnaestercu povukao Karimija za dres, a sudac Križarić pokazao je na bijelu točku. Rijeka si je time na vrat natovarila dvostruku muku: dobro izveden kazneni udarac Lovre Majera značio je da im je Dinamov kućni klub izbio tri prevažna boda iz računice, a zbog Andriješevićeva žutog kartona ostaju bez najvažnijeg igrača u sljedećoj utakmici protiv Hajduka. Budući da na svojoj strani baš i nisu imali sudačku naklonost poput nekih prvenstvenih rivala, njihov ih je prvi poraz u ovome prvenstvu uvalio u teži izmet nego što su očekivali. Rijeka u ovome ogledu može biti ponosna samo na gospodina trenera Matjaža Keka koji je čestitao protivnicima na pobjedi i uzrok poraza tražio u vlastitoj momčadi.

Slaven Belupo – Istra 1961 2:0

Slaven Belupo zasluženo je na svome terenu uzeo sva tri boda protiv Istre, iako je nekoliko dobrih akcija bilo na obje strane. Prva prilika pripala je gostima: Ljubanović je pucao s 18 metara, ali Belupov je vratar Marković spremno dočekao taj udarac. S druge je strane slično pokušao Heber, ali i Ivušić je bio koncentriran. U 38. minuti zicer domaćina: Heber je izvrsno ubacio na glavu Ivanovskome koji je pogodio vratnicu, a istome je igraču u jednom od sljedećih napada Ivušić odlično obranio udarac glavom. U 44. minuti Istrin golman ipak nije mogao ništa nakon Burićeva precizna ubačaja za Katića i vodstvo domaćih od 1:0. Slaven je u 49. minuti potvrdio pobjedu: Ivušić je uspio obraniti Heberov udarac, ali na odbijenu je loptu najbrže stigao Ivanovski i postavio konačnih 2:0.

Cibalia – Split 1:0

Ako su nekome bodovi bili nasušno potrebni u ovome kole, to je Cibalia. Kraj prvenstva se bliži, a Split je bio na velikih 5 bodova prednosti u odnosu na direktnog rivala. Prvu su priliku u 5. minuti imali domaćini, ali Tomaševićev udarac glavom nije išao u okvir gola. S druge je strane isto pokušao Ugrina, ali također bez učinka. Akcija bez dobre realizacije u prvome poluvremenu bilo je koliko i početničkih grešaka u predaji lopte. U 55. minuti lukavi lisac Matija Mišić s velike udaljenosti prijeti iz prekida, a budući da su svi očekivali ubačaj, a ne udarac koji će završiti na spojnici vratnice i grede, nitko nije čuvao Bašu koji je natrčao na odbijanac i pospremio ga u Splitovu mrežu za velikih i prevažnih 1:0. Petar Mišić u 66. minuti sjajno puca s ruba kaznena prostora, ali Duka efektno brani. U 72. minuti Čuljak u nevjerojatno glupom i nepotrebnom startu dobiva drugi žuti karton i ostavlja momčad s desetoricom. U 89. minuti Jurendić snažno puca s velike udaljenosti, ali Matković je odradio svoj dio posla i sačuvao Cibalijinu mrežu. Momčad Mladena Bartolovića time se približila Splitu na dva boda zaostatka i čestitala svome klubu i vjernim navijačima 98. rođendan, produživši nadu u ostanak u ligi.

Igrač kola: Toma Bašić (Hajduk)

Glupost kola: Franko Andrijašević (Rijeka)