Pregled 30. kola – I Slaven mora na nekome prekinuti crni niz

Pregled kola HNL
N+

Dinamo gubi, Mamiću se sudi, a jedini dvojnik Sergeja Trifunovića među trenerima trese se na stolici modre momčadi nakon poraza od Slaven Belupa. Rijeka je ovaj put iskoristila kiks prvoga pratitelja i svladala Osijek, kao i Lokomotiva u ovoj utakmici nezinteresiranu Istru. Inter i Cibalia podijelili su bodove u ravnopravnoj utakmici, a Hajduk je u ljepotici kola s visokih 5:2 svladao Split kojemu se Cibalia počela opasno približavati u borbi za opstanak.

Slaven Belupo – Dinamo 2:1

Strpljen-spašen. Dočekao i Belupo pobjedu nad Dinamom koji se tobože bori za naslov prvaka. Nadmetanje je započelo udarcima Hodžića i Tadića, ali u oba slučaja pored gola. U 27. se Heber našao u sjajnoj poziciji nakon Barićeva ubačaja, ali nije zahvatio loptu. Pavičićev je gubitak lopte u 43. minuti koštao Dinamo pogotka – Katić je oduzetu loptu proslijedio Heberu koji je ovaj put precizan s 18 metara. Pavičić je odmah pokušao uzvratiti na drugoj strani, ali Marković je odbio njegov udarac u korner. Domaći se nakon vodstva nisu povukli – prve dvije prijetnje u nastavku režirao je bivši dinamovac Tadić. U 68. Olmo sjajno puca s 25 metara i pogađa gredu, što je dotad najizglednija Dinamova prilika na utakmici. Njihov je pritisak na domaći gol bio sve veći, a urodio je plodom u 78. minuti. Ćorićev je slobodan udarac prizemno prošao pored živoga zida i pogodio gredu, a odbijanac je dočekao Moro i zabio za 1:1. Dinamo je pokušavao doći do sva tri boda, ali Belupo se dobro branio, da bi se na kraju rezultat opet okrenuo u njihovu korist. U drugoj minuti sudačke nadoknade Arap je izborio loptu za 18-godišnjeg napadača Bogojevića koji je bez pardona ušao u šesnaesterac i provukao loptu ispod vratara Livakovića. Uslijedilo je veliko i zasluženo veslje momčadi Slaven Belupa jer na pobjedu protiv Dinama njihov je klub čekao dugih devet godina.

Rijeka – Osijek 2:0

Rijeka je jedva dočekala Dinamov kiks u Koprivnici, al s obzirom na skroman bod iz remija protiv Istre, nije bilo mjesta za opuštanje. Krenuli su furiozno: u 3. je minuti Gavranovićev udarac glavom završio malo pored gola, a u sljedećem mu je napadu udarac zakačio nekoga iz Osijekove obrane i završio kao korner. U 10. minuti Malenica je obranio Andrijaševićev udarac, a minutu kasnije Matasov rukometni manevar priskrbljuje Rijeci udarac s bijele točke. Siguran realizator bio je Bezjak. U 19. minuti Osijek stvara prvu konkretnu priliku, no Bobanov udarac završava malo preko gola. S druge strane iz daljine pokušava Mišić, također pord gola. U 31. minuti Gavranović silovito puca s ruba kaznenog prostora i pogađa gredu, a Vešovićev udarac nezgodno se odbio pa je Malenica s tom loptom završio na vratnici. Deset minuta kasnije Gavranović opet pogađa gredu. Da je ciljano gađao, takve dvije grede ne bi više nikad pogodio. U nadoknadi prvog poluvremena Ejupi nepotrebnim prekršajem na centru zarađuje drugi žuti karton i ostavlja ionako blijed Osijek s igračem manje. U 48. minuti Malenica spašava zicer – Andrijaševićev udarac izbliza, a isti se scenarij ponovio i 20 minuta kasnije. U 89. minuti Škorić ruši Vešovića koji se sjurio u šesnaesterac, a sudac opet pokazuje na bijelu točku. Malenica je pogodio stranu, ali Andrijaševićev je udarac bio presnažan. Rijeka je tako došlo do tri vrijedna boda i velikih 8 bodova prednosti pred Dinamom.

Lokomotiva – Istra 1961 1:0

Jedna od onih utakmica kad vas je sram što sve zapisujete kao prilike, ali da ne zapišete udarce u kukuruze, ostali biste bez izvještaja. Istra nije bila te sreće da i u ovoj utakmici izvuče bod kao protiv Rijeke, a Lokomotiva je dominirala, ali uz svu silu jadnih udaraca. Solomon u 11. minuti puca ravno u Šempera. Isto je s druge strane završio Bočkajev udarac, ali iz veće udaljenosti. Potonji je pokušao driblingom i udarcem u 36. minuti, ali od svega je zaradio samo korner. Antunovićev udarac glavom izgledao je kao dodavanje Ivušiću. I Grezdin udarac u 61. minuti golmanu Istre jedva je zagrijao dlanove. Karimijev udarac iz daljine prohujao je pored gola. Iranski je veznjakipak zaslužio titulu jedinog strijelca na utakmici, i to u trećoj minuti sudačke nadoknade, nakon kornera koji je izveo Ćorić. Lokomotiva je tako traljavo, ali ipak zasluženo, došla do sva tri boda.

Inter Zaprešić – Cibalia 1:1

Inter u tekućoj godini nije omastio brke pobjedom, a Cibalia je u još nezavidnijoj poziciji, prikovana za začelje. Međutim, tri prevažna boda u prošlome kolu dali su im snage za borbu do kraja. Prvi su zaprijetili nakon Čuljkova izleta u Interov šesnaesterac, ali domaći je blok otklonio opasnost. U 32. minuti Matija Mišić snažno je zapucao s 25 metara, ali Čović je bio dobro postavljen. U 39. minuti Kolar ne uspijeva primiriti loptu u stopostotnoj prilici pred gostujućim golom. Već u sljedećoj akciji Baša dodaje loptu Brekalu, koji je u ovoj utakmici zamijenio kartoniranog Glavicu i zabio za vodstvo. U nadoknadi prvoga poluvremena Vinkovčani su mogli i povećati vodstvo. Prvo je Baša već bio zaobišao Čovića, ali Bosec je blokirao loptu na putu prema golu. Na Zgrablićev je ubačaj iz toga kornera Vitaić zakasnio koju sekundu i propustio zicer. Inter je bolje ušao u drugo poluvrijeme, a izjednačenje je stiglo već u 48. minuti. Postonjski je ubacio loptu pred gol, Filipovićev udarac glavom odbio se od vratnice, a na odbijancu je najbrži bio Puljić. Osim toga, u 54. je minuti odradio junački sprint od 40-ak metara i dodao Postonjskom, ali Matković je bio bolji u ogledu jedan na jedan. Bod i jedoj i drugoj momčadi mnogo znači jer ih čekaju teška gostovanja kod Dinama i Rijeke.

Hajduk – Split 5:2

Derbi svetog Duje donio je najatraktivniju i najefikasniju utakmicu kola. Split je počeo neuobičajeno otvoreno i zaprijetio Ugrininim ubačajem u peterac, ali nikoga nije bilo na povratnoj lopti. U 12. minuti Jurendić u svom šesnaestercu ruši Memollu, a realizator kaznena udarca bio je Nikola Vlašić. Hajdukov je veznjak u 34. minuti snažno zapucao iz daljine, ali Kukić je bio spreman na taj udarac. U 38. minuti Pešićev dribling završava efektnim udarcem koji je završio na gredi, a odmah potom isti igrač upisuje asistenciju za Tomičića koji je zabio za 1:1. Veselje splitovaca nije dugo trajalo. Krajem poluvremena Hamza je izveo slobodnjak, Ohandza puca izbliza, Kukić odbija njegov udarac, ali na tu loptu najbrže stiže Nižić i zabija za 2:1. Nastavak je vrlo brzo donio novo povećanje vodstva Hajduka, ovaj put u režiji Ohandze i sigurna realizatora Ercega. U 61. minuti Stipica sjajno intervenira na dvije opasne prilike gostiju, ali u 63. minuti Ugrina ipak zabija za 3:2 nakon odlična primirivanja lopte i voleja s 15 metara. U 67. minuti Said na poklon dobiva sjajnu loptu vrijednog Tome Bašića i povisuje na 4:2. U 79. minuti najbolji Hajdukov pojedinac te večeri, Toma Bašić, škaricama pogađa gredu. U 84. minuti Stipica izvrsno brani Pešićev udarac. Minutu kasnije Bašić još jednom asistira, ovaj put Ohandzi, koji postavlja konačnih 5:2. Utakmica na kojoj su gledatelji mogli istinski uživati.

Igrač kola: Toma Bašić (Hajduk)

Glupost kola: Muzafer Ejupi (Osijek)