Pregled 29. kola: Ili u Europu ili u Drugu ligu…

Sedam je kola ostalo do kraja, a ništa u HNLmdash;u nije sigurno. Osim činjenice da će Dinamo biti prvak, a Rijeka viceprvak. Tko će u Europu, a tko u drugu ligu, vjerojatno će ostati nepoznanica do posljednjeg kola. Iza nas je još jedno uzbudljivo kolo u kojem su četiri utakmice završile rezultatom 2:1, a jedino su Istra i Split remizirali.Osijek se pobjedom nad Zadrom vratio u život, Rijeka je dvominutnim blitzkriegom preokrenula protiv Hajduka, Dinamo je nadjačao stariju sestru, a Farmaceuti su se pobjedom nad Zagrebom uključili u borbu za plasman u Europu.

Lokomotiva mdash; Dinamo 1:2
Velika seka dočekala je malog brata na otvaranju ovog kola. Sedamnaesti prvenstveni susret ova dva protivnika nije nam donio ništa novo. U dosadašnjih šesnaest utakmica Dinamo je bio bolji petnaest puta, a jednom je prilikom Lokomotiva uspjela oteti dva boda gradskom rivalu. Povijest susreta Dinama i Lokomotive obilježena je miroljubivim druženjima igrača na terenu, visokim pobjedama Dinama, ali bilo je i velikih preokreta, kao recimo na početku ove sezone kada je Dinamo maestralnom izvedbom u posljednjih deset minuta okrenuo 1:3 u 4:3. Zvijezda utakmice bio je Budimir koji je zabio tri zgoditka, ali na žalost njega i navijača Lokomotive, ni to nije bilo dovoljno. Pred otprilike tisuću gledatelja, u petak smo svjedočili apsolutnoj dominaciji Dinama. Na stranu što su na terenu od dvadeset i dva igrača dvadesetorica pod ugovorom s Dinamom, nadmoć Modrih bila je jednostavno nevjerojatna. Od teškekatastrofe već u prvom dijelu Lokomotivu je spasio Simon Sluga. Dvije krasne intervencije nakon udaraca slavljenika Ćorića (Anti želim sretan 18. rođendan i puno uspjeha u daljnjoj karijeri) i Pivarića obilježile su prvi dio. Na odmor se otišlo s bratskih 0:0. Drugo poluvrijeme je donijelo nastavak dominacije Dinama, a nadmoć su okrunili Soudani u 54. i Henriquez u 68. minuti. Dinamo je suvereno koračao ka još jednoj pobjedi i nastavku niza nepobjedivosti kakvim se ove sezone može pohvaliti samo velški TNS (The New Saints, igračima Championship Managera poznat i kao Total Network Solutions). Nadu Lokomotivi vratio je u 77. minuti Gržan, ali to je bilo sve što se golova tiče. Do kraja smo vidjeli još par dobrih prilika, ali su napadači Dinama i Lokomotive promašivali nemoguće, tako da je rezultat ostao 1:2, čime je Dinamo još samo sedam koraka udaljen od osvajanja naslova bez poraza.

Hajduk mdash; Rijeka 1:2
Prvi subotnji susret donio nam je ogled između četvrtoplasiranog Hajduka koji je zapao u rezultatsku krizu i drugoplasirane Rijeke koja je tražila dobar rezultat pred uzvratni susret polufinala kupa s Dinamom. Tjedan iza nas donio je novu promjenu na klupi Hajduka mdash; umjesto Stanka Poklepovića mjesto trenera zauzeo je sportski direktor Goran Vučević. Preuzeo je momčad u nezgodnom trenutku, ali nakon greške s Poklepovićem bilo je to jedino ispravno što je mogao učiniti. Kako je preko tjedna i najavljivao, na teren je istrčao potpuno drugačiji Hajduk. Kapetan Maloča prebačen je u drugu momčad i na njega se više ne računa, a priliku su u sastavu od prve minute dobili mladi Grbić, Tudor i Juranović kojima je ovo bila prva prvenstvena utakmica. I mora se reći da je Vučević apsolutno pogodio, iako konačni rezultat to ne sugerira. Hajduk je izgledao puno bolje nego u prethodnim utakmicama, a upravo su najmlađi Vlašić, Tudor i Juranović bili glavni akteri na terenu. Rijeka je izgledala potpuno bezidejno, ali dominacija Hajduka koji je u prvih pola sata zapucao dvije dobre prilike nije došla na naplatu sve do 44. minute. Nakon loše reakcije obrane Rijeke upravo je Tudor zabio za 1:0, iskupivši se tako za promašaj u 31. minuti kada je loše reagirao i promašio prazan gol. Rezultatom 1:0 otišlo se na odmor, a publika na Poljudu mogla je biti zadovoljna viđenim. Torcida je prije utakmice istaknula par poruka na kojima je rekla što misli o Hajdukovoj upravi, bivšem kapetanu, a salvu zvižduka zaradio je i Vučević, no rezultat s poluvremena ipak je malo utišao kritike. U nastavku utakmice snage na terenu nisu se puno promijenile. Hajduk je i dalje dominirao sredinom terena, stvarao šanse, a najbolje prilike zapucao je u 73. i 75. minuti Artem Milevskij koji je mogao riješiti pitanje pobjednika. I kako to obično biva, kada ne zabiješ, budeš kažnjen. Do tada jedan od najlošijih pojedinaca Rijeke, Ivan Tomečak, u dvije je minute preokrenuo sve i pokazao zašto je reprezentativac Hrvatske. Prvo je sam u 79. minuti matirao Grbića, da bi samo dvije minute kasnije lijepo uposlio Vešovića koji je Rijeci donio vodstvo, koje će se pokazati i konačnim rezultatom. Na kraju utakmice zadovoljniji su mogli biti Riječani zbog s(p)retne pobjede, a Hajduk će morati još više ukoliko želi prekinuti crni niz. Hajduku je ovo bio četvrti poraz u nizu i konkurenti za Europu sve su bliže, ali dojam je svakako bolji nego u proteklih par kola.

Istra 1961 mdash; Split 1:1
Nakon jadranskog derbija, drugi susret subotnjeg programa nudio nam je dvoboj preporođene Istre koja je kolo prije nadjačala Hajduka i Splita koji je nakon poraza Hajduka tražio pobjedu, čime bi svojim gradskim rivalima došli na samo jedan bod zaostatka. Iako su čak tri mjesta na ljestvici između Istre i Splita, i iako svi imaju dojam da se Istra bori za ostanak u prvoj ligi, a Split za Europu, razlika između dva suparnika je samo pet bodova. Istra se pobjedom imala priliku odvojiti od dvojca na začelju (koji su svoju utakmicu igrali sutradan) i približiti se sredini ljestvice. Split je na početku druge polusezone doveo dva ponajbolja igrača Istre, Blagojevića i Woona, ali ni ta im činjenica nije pomogla da u prošlom susretu poraze svoje subotnje domaćine na svom terenu. Osim što ih nisu pobijedili, nisu im još ništa ni uplatili za navedeni dvojac. Utakmica sama po sebi nije bila pretjerano atraktivna. Obje su momčadi prvenstveno htjele očuvati svoju mrežu netaknutom, a da do nekih uzbuđenja na terenu ipak dođe pobrinuo se u 29. minuti albanski reprezentativac u dresu Splita, Sokol Cikalleshi. Split je nastavio s dobrom igrom i u drugom dijelu, čvrsta obrana nije dopuštala Istri izjednačenje i činilo se da će se nakon nesretno izgubljenih bodova u susretu sa Zadrom uspjeti vratiti na pobjednički kolosijek pred uzvratnu utakmicu polufinala kupa s Hajdukom. I baš kao i u susretu sa Zadranima, Splićani su pred sam kraj ipak popustili. Radonjić je u 83. minuti udarcem s bijele točke donio domaćinima vrijedan bod, a Split samo može žaliti za još dva propuštena boda u završnici susreta koja su ih mogla približiti Hajduku na samo jedan bod.

Osijek mdash; Zadar 2:1
Prvi nedjeljni susret donio nam je utakmicu velikog uloga. Pobjeda je domaćinu donosila priključak s Istrom i Zadrom, a poraz bi ih praktički gurnuo u drugu ligu. S obzirom na važnost utakmice, bilo je jasno da nećemo uživati u lijepom nogometu i majstorskim potezima, no cilj opravdava sredstva. Kohorta je slavila 27. rođendan (čestitke i njima ovim putem, koreografija je bila prekrasna) i nadali su se lijepom poklonu od svojih ljubimaca. Susret je za domaćine krenuo kao iz najljepših snova. Škorić je lijepim centaršutom uposlio Peroševića koji je glavom svladao nemoćnog Matkovića i od šeste minute Osijek je imao prednost. Nastavak prvog dijela donio je ipak terensku nadmoć Zadra, ali su njihovi jalovi pokušaji završavali neuspješno. I kada je izgledalo da će Osijek uspjeti smiriti napade Zadrana, iz naizgled neopasne situacije Zadar je izjednačio. Pešić je tukao s tridesetak metara, a Mikulić je lošom reakcijom omogućio gostima da dođu do izjednačenja. Do kraja poluvremena Zadar je imao još jednu veliku prigodu, ali se Mikulić sjajnom intervencijom iskupio za grešku iz 23. minute. Drugi dio donio nam je tvrdu utakmicu s puno prekršaja i prekida, a nadu Osijeku u pobjedu donio je Želimir Terkeš koji je u 82. minuti isključen zbog drugog žutog kartona. Odolijevao je Zadar napadima domaćina idućih desetak minuta bez velikih problema i činilo se da će uzeti važan bod na gostovanju. Da tako ne bude pobrinuo se Neven Laštro u drugoj minuti sudačke nadoknade. Rođendan Kohorte završio je trijumfom za Osijek i sada se sigurno puno lakše diše u prvoligašu iz grada na Dravi negoli je to bio slučaj prije utakmice. U idućem kolu obje momčadi imat će težak posao. Osijek ide u goste Splitu koji traži bodove za Europu, a Zadar čeka Dinamo koji želi naslov bez poraza.

Slaven Belupo mdash; Zagreb 2:1
Do prije nekoliko kola Slaven je izgledao kao kandidat za ispadanje. Sjajan niz nepobjedivosti na domaćem terenu ipak ih je vinuo u mirnije vode. Pobjeda protiv Zagreba nudila je preskakanje nedjeljnog protivnika i dolazak na samo tri boda od mjesta koje bi moglo voditi u Europu. Na početku proljetne polusezone Slaven i Zagreb zamijenili su domaćinstva, tako da je ovaj susret igran u Koprivnici, iako je po rasporedu trebao biti u Zagrebu. Zagreb je upao u rezultatsku krizu i također je u ovom susretu tražio bodove kojima bi praktički osigurao ostanak u ligi, a i priključio se borbi za Europu.

No, da Inženjerovi izabranici ni u Koprivnici neće dobro proći, bilo je jasno vrlo brzo. Slaven je zagospodario terenom, a nagrada je stigla u 18. minuti kada je za vodstvo domaćih zabio ponajbolji igrač Slavena i drugog dijela sezone Marko Mirić. Slaven je i u nastavku dominirao, ali promjene rezultata nije bilo. Drugi dio donio je ipak malo drukčiji odnos snaga na terenu, a poravnanje Zagrebu donio je Jurendić iz kaznenog udarca u 59. minuti. Bod praktički ni jednima ni drugima nije puno nosio, tako da smo do kraja utakmice gledali otvorenu i borbenu igru, a s(p)retniji su bili domaćini koji su u 83. minuti ponovo preko Mirića došli u vodstvo. Rezultat se nije mijenjao do kraja, i Slaven je upisao važne bodove. U idućem kolu čekaju Hajduk i imaju se priliku pobjedom izjednačiti s njima na ljestvici.

Sve u svemu, čeka nas nikad uzbudljiviji kraj sezone. Sigurni su samo Dinamo i Rijeka, još pet momčadi može izboriti europska natjecanja, a isto toliko ih može i ispasti. Nastavljamo dalje u istom ritmu. Do idućeg pregleda kola, stojte mi dobro.