Pregled 29. kola – Dođe Hajduk kad-tad na naplat(n)u (VIDEO)

Pregled kola HNL
N+

Mnogo penala, mnogo komplikacija na ljestvici, mnogo smisla za humor i nimalo respekta, kako i dolikuje. Osijek je spretno došao do nova tri boda u srazu s Interom, Cibalia se protiv beskrvnog Slaven Belupa probudila iz duboke kome, Hajduk je u jednoj utakmici pokazao širok spektar gluposti koje Petev može izvesti s drugom momčadi lige, Rijeka se vodi onom „zašto jednostavno kad može komplicirano“ i prosipa bodove protiv Istre, a ni Splitu nije do mira, nego do drame, što bi i mogli dobiti nakon domaćeg remija protiv Lokomotive. Momčad s Rujevice sad je na +5 u odnosu na Dinamo, a Vinkovčani na -5 ispod Splita. Nogometne će drame biti, neka navijači malo uživaju u neizvjesnosti. Kad svi misle da je sve riješeno, dođe i taj dišpetni Hajduk kad-tad na naplat(n)u.

Osijek – Inter Zaprešić 2:1

Osijek je u dinamičnoj utakmici, s mnogo prilika i za goste iz Zaprešića, došao do nova tri boda. Puljićev dobar slobodnjak i obrana izvrsnog Malenice bile su uvertira u sličan scenarij – Inter se trsi i napada koliko može, a Osijekov golman brani sve što se braniti da. U 9. minuti Lopa je potvrdio svoju izvrsnu formu i realizirao dobru Peroševićevu asistenciju za vodstvo domaćih. Interovi su Postonjski i Puljić nastavili s udarcima na domaći gol, isto kao i Kolar i Begić u nastavku, ali Malenica je bio na visini zadatka. Tek u 89. minuti pada drugi gol, opet domaći. Barišić je ubacio, a Lukić s 10 metara zabio. Počasni (i zasluženi) gol za goste u posljednjoj je minuti zabio Mamut. Inter je odigrao dopadljivu utakmicu, ali nedostajalo je ono što je zadržalo Osijek u igri – dobra realizacija.

Cibalia – Slaven Belupo 3:1

Drugi dio sezone i u momčadi Cibalije i Slaven Belupa izgledao je kao put u beznađe – osam utakmica bez pobjede, s tim da Cibalija već od prije stoji prikovana za dno, a Belupova shizofrena igra u kojoj se znaju nositi i s najtežim protivnicima, pa na kraju zabrljati i prosuti bodove ne ulijeva povjerenje. Brljanje je počelo već u prvoj minuti: Musa je u opasnoj zoni izgubio loptu, ali Belupov je vratar Blažević bio malo brži od napadača Glavice. Međutim, već u sljedećem napadu Musa opet griješi, a Glavica ovaj put ne promašuje i dovodi Cibaliju u vodstvo. Slaven je tek u 19. minuti zapucao, ali Barićev je udarac Matković spremno dočekao. Da će Musa sanjati Glavicu i njegovu glavu, još se jednom potvrdilo nakon zračnog dvoboja u 26. minuti, ali Baša nije uspio iskoristiti asistenciju. U 38. minuti gužva pred Matkovićem, Ivanovski i Tomašević padaju nakon duela, ali sudaca Mlakar ne sudi ništa. U 51. isti igrači opet u šesnaestercu, Ivanovski opet traži jedanaesterac zbog Tomaševićeva igranja rukom, ali i ovaj put se igra nastavlja. S druge je strane Alitijeva ruka u njegovu kaznenu prostoru bila preočita pa nebeskoplavi dobivaju udarac s bijele točke. Vitaić preuzima odgovornost i povećava vodstvo na 2:0. U 85. jedanaesterac na drugoj strani nakon Žderićeva igranja rukom. Siguran realizator za Belupo bio je Ivanovski. Cibalia se već u sljedećem napadu potvrudila da se sudac Mlakar pošteno istrči i zaradi svoju plaću na utakmici – još jedan jedanaesterac, ovaj put nakon Katićeva rušenja Brekala. Vitaić je opet siguran izvođač, a veselje na tribinama teško je opisati. Nakon potpuna beznađa i pogleda na drugu ligu, ova su tri boda Vinkovčanima malen, ali snažan tračak nade da bi se do kraja mogli izboriti za ostanak u prvom rangu hrvatskog nogometa.

Dinamo – Hajduk 0:2

Da Hajduk dinamovcima sprema brutalan show – dalo se naslutiti već na naplatnim kućicama koje su bile zatrpane sitnišem nadolazeće Torcide. O Soudanijevu ponašanju na prethodnoj utakmici (a to nije prvi put da ga uvršatavmo u antologiju HNL-ove gluposti) dalo bi se napisati nekoliko (ne)odgojno-bonton knjiga, kao i o Pejinovu „respectu“. Respekta Hajduk, srećom za hrvatski nogomet, u ovoj utakmici uopće nije imao, usprkos šarmantnu ulasku u majicama s rugalačkim natpisom (pljesak za muda!). Recept s formacijom koju je Petev ispremiješao nije urodio plodom. U 16. minuti Hamza je sjajno opalio s 25 metara, a Livaković efektno obranio. U 20. Guilherme puca, ali Stipica je dobro postavljen, kao i koju minutu kasnije kad je Soudani pokušao iz voleja. U 29. minuti Hajduk dolazi u vodstvo: Erceg prolazi kroz Dinamove stopere, prvi udarac Livaković brani, ali Hajdukov ofenzivac prvi stiže do odbijanca i spretno zabija za 1:0. Petev već u 33. minuti vidi da je vrag odnio šalu pa uvodi Sammira umjesto Kneževića jer Sammir bi, eto, trebao štogod popraviti. U 36. minuti najbolja Dinamova prilika: Soudani opet pokušava atraktivno i pogađa gredu. Domaći u nastavku bacaju sve u napad, ali što Hajdukova obrana ne skupi, to brani sjajni Stipica. Petev je pokušao i uvođenjem Ćorića, ali i on je promašivao (tj. „opravdao svoj ulazak, štono bi Blažičko duhovito rekao), ili mu je Stipica branio udarce. U 90. minuti Kožulj režira kraj iz snova fantastičnim oduzimanjem lopte Pivariću i asistencijom za Futacsa i konačnih 0:2. Bodovi koji bi mogli biti i ključni za rasplet borbe Rijeke i Dinama za prvo mjesto.

Istra 1961 – Rijeka 1:1

Ako je netko trebao okrenuti pobjedu u derbiju kola u svoju korist, bila je to Rijeka. Hajdukov poklon mogao ih je od pratitelja Dinama odvojiti na velikih 7 bodova prednosti, ali prvo im je trebala pobjeda protiv Istre. Krenuli su napadački, ali Ivušić je odmah pokazao da će biti njegov dan. U 6. minuti Elez riskantno izbacuje loptu preko vlastitog gola. Uslijedio je period bez velikih prilika, a onda Rijeka stiže u vodstvo u 38. minuti. Nakon kornera Bezjak prosljeđuje loptu do Gorgona koji je na petercu ostao sam kao duh i neometano zabio glavom. Glavni i pomoćni sudac imali su kratak razgovor o tome je li regularan, a pogodak je naposljetku priznat. Dobru priliku Istra je imala u 56. kad je Lucio snažno opalio s ruba šesnaesterca, ali Prskalo je obranio. Minutu kasnije Lucio se ipak premetnuo u domaćeg junaka – njegova je lopta pogodila Gorgona u ruku, a Gržan je mirno zabio za izjednačenje. Ivušić je zatim junački odradio svoj dio posla, raširio krakove i obranio sve što su Andrijašević, Gavranović, Vešović i društvo zapucali. U 74. je Gavranovićev gol poništen zbog zaleđa. Rezultat se do kraja nije mijenjao, Demoni su od svojih igrača dobili lijep poklon, a Armada nastavak neizvjesne utrke svoje Rijeke do samoga kraja.

Split – Lokomotiva 0:0

Split je, da mu Cibalija opet ne počne puhati za vratom, trebao kod kuće pobijediti Lokomotivu. Međutim, kao i Rijeka, remijem je dodatno zapaprio kraj prvenstva. Prvu je priliku propustio Bočkaj čiji je udarac Duka obranio, a i u 32. pokušao je iz velike udaljenosti. Split je u 49. tražio penal nakon Vidovićeva pada u šesnaestercu, ali sudac je to opravdano ignorirao jer je Karimi već bio oduzeo loptu. U 55. je Split imao svoju najbolju priliku, ali Ugrinin je udarac iz blizine završio iznad gola. U 63. minuti vrijedni je Bočkaj dobro izveo slobodan udarac, ali Karimi nije uspio odbijanac pospremiti u mrežu. Do kraja od igre nismo vidjeli ni „i“, pa su momčadi koliko-toliko zasluženo uzele po bod.

Igrač kola: Dante Stipica (Hajduk)

Glupost kola: Ivajlo Petev (Dinamo)