Pregled 24. kola: Minimalne pobjede vodećeg dvojca, Lokomotiva stigla Split

24. kolo 1. HNL nije donijelo veće drame ni rezultatska iznenađenja. Zaprešićani su na svom terenu svladali Slaven Belupo, fenjeraš Zagreb kod kuće je protiv Istre izborio bod, Osijeku je rođendansko slavlje pokvarila Lokomotiva, Hajduk je rezultatski još i dobro prošao s minimalnim porazom u Rijeci, a Dinamo je majstorijom Pjace na Maksimiru pobijedio Split.

Inter Zaprešić – Slaven Belupo 2:1

Dvjesto je gledatelja u sibirskim uvjetima pratilo dvoboj Intera i Slaven Belupa. Domaćini su u prva dva proljetna kola osvojili 4 boda, a Belupo je nakon pobjede nad Osijekom tražio nova 3 boda. Počelo je izrazitom dominacijom domaćina koji su zadavali mnogo posla golmanu Blaževiću. Usprkos trudu i nekolicini dobivenih dvoboja, kapitulirao je u 19. minuti nakon Ottochianova dodavanja Puljiću koji s pet metara zabija za 1:0. Belupo je priliku dobio nekoliko minuta kasnije, kad se Hanžek poskliznuo, Štiglec ubacio, a nakon dvoboja Križmana i Čovića, Komorski je loptu izbio s gol-linije. Da dinamike nije nedostajalo, dokazuje još jedna izgledna šansa – Arap je iz voleja s 15 metara pogodio vratnicu, pa se na poluvrijeme ipak otišlo s minimalnom prednošću domaćina. Nastavak je donio povećanje vodstva Intera: Čeliković je ubacio, a Ivan Blažević glavom matirao svog prezimenjaka na Belupovu golu, koji se pritom i ozlijedio pa je u igru ušao Rozman. Farmaceuti su uvidjeli da je sve otišlo kvragu pa su preuzeli inicijativu, a sudac Gabrilo imao je pune ruke posla. Dvoboj Ejupija i Komorskog u šesnaestercu bio je uvertira za penal čist kao suza, nakon što je Hanžek srušio Savića u naletu. Ejupi je s bijele točke bio precizan za svoj deveti zgoditak u prvenstvu, no buđenje gostiju stiglo je prekasno da se u Zaprešiću iščupa bod.

Zagreb – Istra 1961 1:1

Iako Istra Zagrebu na prvenstvenoj ljestvici bježi 11 bodova, daleko je od sigurne zone pa je pobjeda i jednima i drugima bila imperativ. Udarac Vukovića u 7. minuti bio je jedini pokušaj gostiju u prvom poluvremenu, a da reakcija gledatelja na bude baš “Bože, vrati mi mojih 45 minuta života” pobrinuo se Tešija, koji je iskoristio Strasserov odbijanac od grede i glavom pospremio loptu u mrežu za 1:0. Sva raskoš nastavka stala je u tri detalja: nekoliko dobrih Ivešinih intervencija, Varelin lijep gol sa 16 metara za izjednačenje, te jedanaesterac za Zagreb nakon što je Zlomislić srušio Šulca na crti šesnaesterca. Bruno Marić bez zadrške je pokazao na bijelu točku, klupa Zagreba inzistirala je da umjesto Bevaba puca Strasser, pogriješila u procjeni koliko i Strasser u udarcu, te su si tako oko nogu vezali još jedan kamen koji ih vuče k drugoligaškom društvu.

Osijek – Lokomotiva 1:3

Lokomotiva se već mnogo puta pokazala kao najneugodniji gost, no Osječanima je u subotu dodatan motiv bio 69. rođendan kluba, kao i činjenica da ih čekaju dva vrlo neugodna dvoboja protiv Hajduka i Rijeke. Lokomotiva je već na početku pokazala da nije došla uveličati slavlje svojih domaćina. U šestoj je minuti lopta pogodila Bručića u ruku (uz tijelo, kažu eksperti), a iz kontre koju je potom povukao Fiolić, Grezda je zabio za 0:1. Kohorta nastavlja s navijanjem kao da se ništa nije dogodilo. Raspoložen je bio Perošević, prvo je Zelenika obranio njegov udarac iz daljine, a drugi je Prenga spriječio rukom, što sudac Matoc nije vidio, a vjerojatno je kumovalo frustracijama u redu Osijeka. Uslijedio je period dobrih akcija obiju strana, a poluvrijeme je završilo Peroševićevim startom za koji je trebao biti kažnjen crvenim kartonom, no Matoc ga je počastio samo žutim. Da je sudac odradio loš posao, vidjelo se nakon Fiolićeva prekršaja na Grgiću, ništa grubljega od Peroševićeva, koji je ipak bio dovoljan da se Fiolića isključi. Perošević je svoj ostanak u igri dobro iskoristio izborivši i realiziravši jedanaesterac u 80. minuti, što je Osijeku dalo nadu u podjelu bodova. Veselje je trajalo samo nekoliko minuta – Kolar je bio bolji u skoku s Lukićem, a Andrijašević je naletio na tu loptu i zabio za 1:2. Grezda je u 90. minuti stavio točku na i, zabivši za 1:3. Eto. Sad još jedna bijelo-plava momčad zna kako se divno navijači osjećaju kad klub svoj rođendan proslavi porazom.

Rijeka – Hajduk 1:0

Rijeka je pred 5500 tisuća ljudi dočekala Hajduk, uzdrman porazom od Lokomotive. Iako je splitska momčad bila doslovce desetkovana ozljedama i kartonima, (ne)igru prikazana u prvom poluvremenu teško je opravdati. Obrana je u više akcija riječke napadače ispratila samo pogledom, a Kalinić je istrčavao daleko sa svoga gola i čistio ono što bi u normalnim postavama stoperi riješili. U 12. je minuti Ristovski pogodio gredu, a raspoloženi Bezjak spriječavan je ili Kalinićem, ili stativom. Hajdukov prvi pokušaj bio je u 38. minuti, nakon kornera. I to loš pokušaj, naveden kao kuriozitet. U 48. minuti Matei je izveo dobar slobodan udarac koji je Kalinić izbacio u korner, a iz tog je kornera Rijeka povela nakon što se Samardžićev udarac odbio od Jeffersona u mrežu. Rijeka je odmah zatvorila igru i čuvala minimalnu prednost, Hajduk je stidljivo počeo odigravati kakve-takve akcije preko Juranovića, Roguljića i Jeffersona, ali domaćini su ti koji su do kraja spojili dvije smislene akcije na krilima Bezjaka i Tomasova. Rijeka je zasluženo pobijedila i ostala na 5 bodova zaostatka za Dinamom. Hajduk je i dalje treći. Uz utjehu da su mu velika pojačanja ili na tribini (zbog vlastitog nezalaganja), ili na rehabilitaciji. I tako klub junačkog imena nastavlja igrati bez napadača. A odgovorni za to mukom zamukoše.

Dinamo – Split 1:0

Split se već pokazao kao tvrd orah na mnogim gostovanjima, a ni na Maksimiru nisu izgledali impresionirano igrom aktualnog prvaka, a kamoli kakvim drugim faktorom. Prvo poluvrijeme nije obilovalo prilikama, pa ćemo izdvojiti samo snažan udarac Roga s 18 metara koji je Zagorac odbio u korner, te okršaj istih aktera nešto poslije, a Zagorac je opet uspio obraniti svoj gol. Split je svoj zicer promašio kad je Eduardo iz akcije jedan na jedan s Franjićem izišao kao pobjednik. Pogodak koji je riješio utakmicu zabio je Pjaca, vrlo efektno i odmejerno, s ruba šesnaesterca u suprotni gornji kut. Isto je na drugoj strani pokušao Špehar, no ispriječio se Eduardo. Dva su duela golmanā s Bagarićem i Hodžićem prošla bez oglašavanja suca Burila, pa je završilo minimalnom pobjedom domaćina, a trener gostiju zaključio je da Maksimir nije mjesto gdje si momčadi mogu priuštiti nerealiziranje stopostotnih prilika.

Nakon 24 odigrana kola Dinamo i dalje predvodi prvoligašku ljestvicu, a Rijeka i Hajduk drže drugo i treće mjesto. Split, Lokomotiva i Inter u zlatnoj su sredini, Slaven Belupo u nešto boljoj situaciji od Istre i Osijeka s 21, odnosno 20 bodova, a Zagreb je na začelju s mizernih 10 bodova. U sljedećem kolu očekuju nas susreti Belupa i Zagreba, Hajduka i Osijeka, Lokomotive i Intera, Splita i Rijeke te Istre i Dinama. Vidjet ćemo hoće li nadolezaći tjedan donijeti veća iznenađenja na ljestvici.