Pregled 22. kola – And the Oscar goes to… (VIDEO)

Pregled kola HNL
N+

Skandal! Sramota! Neki tamo ušljo ušljivi, Mahershala Ali, mučki pokupi Oscara za najboljeg sporednog glumca, a naš El Arbi Hillel Soudani krvavi plavo po terenu, pada kao krmača u blato, radi kolutove, širi ruke, svakom se nabacuje… Molimo Hrvatski nogometni savez, Komisiju za suđenje, Hrvatski sabor, Predsjednicu Republike Hrvatske i Američku akademiju filmskih umjetnosti i nauka da se očituju o ovome sramotnome previdu! Nije da su ostali bitni, ali Hajduk je pobijedio Istru s 4:0, razveselivši navijače činjenicom da i nakon tolike pobjede ima prostora za napredak; Slaven Belupo uspio je promašiti dva penala protiv Splita koji je ni kriv ni dužan odnio kući bodove; Lokomotiva je lijepo provozala zakočeni Osijek; Dinamo je u pobjedi protiv Cibalije uspio profilirati jednu veliku glumačku (Soudani) i jednu veliku režisersku zvijezdu (Batinić), a Rijeka je bila dovoljno sabrana da uz manje filmskih padova, ali više igre uzme tri boda Interu.

Hajduk – Istra 1961 4:0

Hajduk je svojim navijačima itekako ostao dužan nakon utakmice sa Splitom pa se velikodušno iskupio isprativši Istru s Poljuda s četiri gola u mreži. Na dobrome otvaranju mogu zahvaliti i gostujućem vrataru Ivušiću čiji je ples i poludribling u 5. minuti završio –Ercegovim oduzimanjem lopte i pogotkom. Već u 14. Vlašić je odlično povukao solo-akciju i lijepo pogodio ljevicom za 2:0. U 15. je minuti pomoćni sudac Perica pogrešno dosudio Futacsevo zaleđe, a sreća u nesreći je samo što je oštećeni Hajduk („I meni je smiješno, i ja se smijem“) ovaj put stvarno zabio „3-4 gola“ pa ih prekid zicera bodovno nije osakatio. Dalekometni pokušaj Prelčeca s kraja prvoga dijela nagovijestio je bolji gostujući nastavak, ali od realizacije nije bilo ništa. Kao u inat onima koji bježe da se ne otope od prvih kapi kiše, hajdukovci su zabili dva lijepa pogotka u posljednjim minutama. Prvo je Said poentirao izvrsnim udarcem s ruba šesnaesterca, a zatim je Futacs dobro skočio na ubačaj iz kornera i postavio konačnih 4:0.

Slaven Belupo – Split 0:1

Farmacueti. Nikad prikladnija antonomazija za klub čijem treneru, da se poslije utakmice poželio napucati Normabelom i Xanaxom, nitko ne bi mogao zamjeriti. Belupo je u srazu sa Splitom dominirao od samoga početka, a trenuci „ljudi moji, je li to mogúće“ vuku se još od treće minute kada je Jakić doslovno s crte izbio Burićev ubačaj na Ivanovskoga. Kako to već biva, nogomet se za glupe promašaje osveti. U 11. je minuti Splitov Tomičić iz voleja s 18 metara zabio eurogol koji bez konkurencije odnosi titulu najljepšeg poteza kola. U nastavku smo i dalje gledali izrazitu dominaciju Slaven Belupa, posjed lopte preko 70% i posvemašnju nemogućnost ugurivanja okrugla napuhana predmeta u gol. U 72. minuti sudac Matoc stajao je vrlo blizu mjesta okršaja/sambe/rumbe Maglice i Barića u šesnaestercu i dosudio kazneni udarac. Stevanović je pucao nisko po sredini (zašto to itko radi, ostat će valjda pitanje u rangu onoga o kokoši i jajetu), a Kukić je bez problema pokupio tu loptu. U 89. je spomenuti vratar nepotrebno srušio Tadića za novi jedanaesterac koji je ovaj put pucala prva domaća kopačka, Brazilac Heber, no ni drugi udarac s bijele točke nije bio dovoljan da Belupo zabije. Na opće oduševljenje svoje klupe i navijača Cibalije kojima je Splitova pobjeda bila tek uvertira u vikend maratonske groteske.

Lokomotiva – Osijek 2:0

Utakmice poput ove znaju nas podsjetiti koliko Osijek ponekad treba biti zahvalan na plesanju oko trećeg i četvrtog mjesta. Lokomotiva je u utakmicu ušla ozbiljnije i konkretnije, a Çekiçi je mogao zabiti već u 4. minuti da Mikulić nije bio sabran. Međutim, sljedeću je dobru priliku ipak realizirao nakon Grezdina precizna ubačaja. Jedini Osijekov pokušaj u prvome dijelu djelo je Lope i Bobana, ali Šemper je taj udarac izbio u korner. Çekiçi se početkom nastavka ozlijedio, a dostojno ga je zamijenio debitant Chiquinho. Ako je Luka Modrić predasistent, onda je Chiquinho, čiji je udarac zakačio Mioča i pogodio Škorića u ruku, predizboritelj jedanaesterca. Ćorićev je udarac s bijele točke Mikulić obranio, no drugi je pokušaj glavom osječkom golmanu bio neuhvatljiv. Škorić je tada dobio i drugi žuti karton, a uskoro mu se s druge strane pridružio i domaći veznjak Šunjić. Promjene u Osijekovim redovima donijele su malo krvi i mesa, ali ni Knežević ni Vojnović nisu uspjeli barem ublažiti poraz. Osijek je tako treće mjesto na ljestvici prepustio u ovome kolu mnogo konkretnijem Hajduku.

Cibalia – Dinamo 1:2

Sve prije čuvenoga jedanaesterca manje je bitno. Da, Hodžić je zabio lijep prvi gol iz okreta u 72. minuti, da, Zgrablić se fantastično snašao u petercu i poravnao u 87, ali penal minutu prije isteka regularnog vremena doveo je do toga da tribine, a bogme i igrači Cibalije viču „HNS, pederi, nogomet ste sjebali“, da se suci skrivaju prije odlaska sa stadiona i da Bad Blue Boysi vraćaju dresove koji su im njihovi nogometaši bacili. Jer da, uzimanje Soudanijeva dresa u ovome bi trenutku bilo kao da ti netko krasnim zlatnim kipićem Oscara razbije glavu. Nije u slavlju posljednjega penala (koji je realizirao Hodžić) bilo ništa čisto ni uzvišeno. Kako je El Arbi Hillel Soudani ostao bez nominacije Akademije za najboljeg simulat…, pardon, glumca, to valjda ni velikome gazdi nije jasno. Ne može svatko pasti dva metra od Žderića kao rafalnom paljbom pokošen.Nepatvorenu sreću i oduševljenje trenera Peteva i ostale svite iz poštovanja prema čitateljima i pokušaju izbjegavanja vulgarnosti ipak ćemo zaobići. Iako, sad već i igrači nekim „pederima“ viču da su „nogomet sjebali“. S nestrpljenjem iščekujemo eseje pojedinaca iz svlačionice nebeskoplavih o sportskoj nepravdi. Na kraju krajeva, Batinić & Co. ovakvim su im raspletom izbili dva boda iz džepa i konačno ih odcijepili od predzadnjega Splita.

Inter Zaprešić – Rijeka 1:2

Ogled Intera i Rijeke počao je dinamično i angažirano s obje strane, a dva su pogotka pala već u prvih 10 minuta. Prvo je riječki veznjak Mišić mudro shvatio da od bloka na sredini terena ni traga ni glasa, opalio je s više od 20 metara i izvrsno pogodio, a dvije minute poslije njega domaći je stoper Filipović bio najviši u skoku nakon kornera i vratio je rezultat na početak. Rijeka je zatim ubacila u višu brzinu i nevjerojatno je da je pogodak za 1:2 zapravo djelo Interova igrača Filipovića čiji je pokušaj izbacivanja lopte za Andrijaševića završio u vlastitome golu. Usrkos Dinamovoj junačkoj pobjedi iz antologijskog jedanaesterca protiv Cibalije, Rijeka i dalje čuva svoju prednost na čelu prvenstvene ljestvice.

Potez kola: Ivan Tomičić (Split)

Glupost kola: El Arbi Hillel Soudani (Dinamo)