Pregled 20. kola – A jedan mali zeko poštenje traži svud…

Praznici nam stižu. Neki će se zasluženo odmarati, a neki će valjda pronaći vremena za trening, posjet okulistu ili listanje sudačkih pravila sa sata koji su prespavali (nije greda, događa se i sokolovima, gdje neće sucima). Inter i Osijek u dobroj su utakmici podijelili bodove, Dinamo je u sudačkoj nadoknadi uz svesrdnu pomoć sudačkih majmunarija i Hajdukove beskrvnosti stigao do sva tri boda, Rijeka je uz sto prilika svladala Istru samo jednim pogotkom, a Slaven nije bio jednako skroman u natrpavanju Cibalijine mreže, kao što ni Lokomotiva, na krilima deset navijača, nije štedjela Split. Na odmor Rijeka ide kao vodeća momčad, za njom korak koliko-toliko drže Dinamo, Osijek i Hajduk, sredina je gusta, a na dnu se i dalje dave Split i Cibalia.

Inter Zaprešić – Osijek 2:2

Inter i Osijek u Zaprešiću su odigrali dopadljivu utakmicu u kojoj se domaćin dvaput vraćao iz rezultatskog zaostatka. Nakon početnog odmjeravanja snaga, Osijek je u 28. minuti prvi realizirao svoju šansu koja je rezultat Filipovićeve izgubljene lopte, a Ejupi takve prilike ne propušta. Međutim, Interov se stoper iskupio u 40. minuti kad su njegovi kolege po poziciji na drugoj strani odlučili baciti partiju glavometa u svom šesnaestercu, umjesto da loptu zdravostoperski, da ne kažemo seljački, nabiju u susjedno selo. Filipoviću je na 5 metara preostalo samo nakloniti se Mamutovu ubačaju nakon Mikulićeva slaba boksanja i proslaviti poravnanje rezultata. U drugom je poluvremenu Osijek opet prvi okrenuo vodu na svoj mlin nakon što se stoper Arsenić pokazao vrlo korisnim u ofenzivnim akcijama – idealno je uposlio Bobana koji je odradio završni udarac za 2:1. U 65. minuti Interovi su igrači tražili penal Matasa, sudac Cestarić uredno je izignorirao prosvjede i trčao kao mahnit na drugu stranu, gdje je brzonogi Boban(svaka sličnost s Ahilejem je slučajna)povukao dugu kontru i ostavio na tlu sve svoje čuvare kao domine, ali završni udarac nije bio precizan. Matasa je danas fortuna odlučila okriviti za barem jedan jedanaesterac, a nevolja je tim veća što je zbog igranja rukom zaradio drugi žuti karton. Puljić je bio siguran realizator za 2:2, što će se, usprkos odličnim Čelikovićevim ubačajima i opasnom udarcu Osijekova Vojnovića na drugoj strani, pokazati kao konačan rezultat.

Hajduk – Dinamo 0:1

Prevažna utakmica za oba aktera najvećeg prvoligaškog derbija, i po milijunti put, na opću žalost svih nas kojima se gadi činjenica da nakon utakmice najmanje komentiramo igru, neujednačen sudački kriterij i nekoliko kardinalnih grešaka koje su utjecale na tijek igre, u konačnici i na rezultat. Prvo je poluvrijeme u bijelim dresovima odigrala samo Torcida i raspoloženi Stipica koji je dostojno zamijenio Kalinića i spriječio Soudanija i Jonasa da dovedu dominatni Dinamo u vodstvo u ranoj fazi utakmice. U nastavku se Hajduk donekle probudio, Šimić je nakon dobra ubačaja pucao glavom pored gola, a Erceg je u 65. minuti pao u šesnaestercu nakon Sigalijeva udarca u nogu, a Zebec je s odlučnošću budale (jer samo je budala toliko nepokolebljiva u smrdljivo dvojbenoj situaciji) odmahnuo rukom. Budući da ne planiramo dočekati praznike secirajući sva promašena zaleđa i nepodijeljene kartone, podsjetit ćemo vas na analizu kolege Galebića koji je prisiljen više puta pogledati te ljigavosti. Iako je Stipica briljirao, iako je Nižić pola utakmice proveo neobično benevolentno grleći Soudanija, a ostatak uspješno ga blokirajući, u 3. minuti sudačke nadoknade Soudani je, nakon Gojakova ubačaja i prekršaja nad Ohandzom koji je (po dotašanjem Zebecovu kriteriju) morao biti dosuđen, ipak zabio za 0:1. U posljednjim je sekundama zaiskrilo nakon što su Bijeli, vidi vraga, htjeli da se dinamovci dignu s terena, a ne da se valjaju kao da je blato ljekovito. Bilo je i testosteronskih ispada, a jedan je od njih Šimić kaznio složivši Stojanovića na pod. Zebecu su se ostvarili mokri snovi, pao je crveni karton, a koliko god Šimićeve rasprave i pokušaji othrvavanja od težih konflikata bili ružni za gledanje, još je ružnije to što su hrvatski suci zaštićeni kao bjeloglavi supovi, a svojim početničkim propustima ugrožavaju regularnost prvenstva. Dok se itko bude čudio igračkim odgovorima na provokacije i tjeranju svoje pravde kao pura dreku, nećemo daleko dogurati.

Rijeka – Istra 1961

Teško je nekoga uvjeriti da se odigravala uzbudljiva i kvalitetna utakmica kad je domaća momčad u jednom trenutku imala preko 70% posjeda lopte, ali okršaj Rijeke i Istre zbilja je bio vrijedan gledanja. Bradarić i Ristovski od prve su minute kao vrijedne pčele radilice ulazili u Istrin šesnaesterac i prijetili, a s druge su strane gosti pokušali samo nakon jedne Stepčićeve kontre i neuspješna loba. Rijeka je povela u 37. minuti nakon Vešovićeva prodora po lijevoj strani i idealne asistencije za Andrijaševića. Kako su domaćini i u nastavku napadali kao na baterije, Ivušić je imao pune ruke posla i većinom ga je junački odrađivao. Istra se u jeku riječkih napada uspjela izboriti za dvije odlične prilike – prvo je Solomon završio jedan na jedan s Prskalom koji je spasio zicer, a i Bertošinu je bombu s 30 metara uspješno neutralizirao, dok je Andrijašević mogao potvrditi pobjedu da je udarac (nakon ubačaja izvrsnog Ristovskog) završio u golu, a ne na stativi. Momčad Darka Raića Sudara na ljestvici ne stoji bajno, ali kakva im je igra znala biti, sadašnja je milost Božja. Rijeka pod vodstvom Mtajaža Keka može na zasluženi odmor, uz pohvale za činjenicu da polusezonu završavaju neporaženi.

Slaven Belupo – Cibalia 4:0

Premda je Belupo neporažen u posljednja četiri kola, a Cibalia već dugo na dnu ljestvice, rijetki su očekivali četiri komada u Cibalijinoj mreži. Utakmicu je obilježio fantastični Brazilac Heber koji je od prve minute mučio gostujuću obranu. Prvi je pogodak zabio u 15. minuti, a u 38. je ponovo nakon ulaska u šesnaesterac odločnio pogodio volej i povisio prednost na 2:0. Matković je spriječio Štigleca da iziđe kao pobjednik iz okršaja iz blizine, a Cibalijinu je jedinu izglednu priliku Tiago završio preslabim udarcem. Heber je u 76. postao ponosni vlasnik hat-tricka na ovoj utakmici, a tri minute kasnije sjajan je dojam dodatno pojačao ludi Savićev slalom kroz kompletnu gostujuću obranu, uključujući i Matkovića. Belupo je uhvatio sjajan zalet, a Cibalia će, poput studenta kampanjca, pauzu morati iskoristiti za čuda u nastavku sezone ako planira ostati u prvoligaškom društvu.

Lokomotiva – Split

Ne želeći zasjeniti pobjedu Lokomotive, priznat ćemo da je highlight utakmice ipak deset (10) prodanih ulaznica za susret sa Splitom (ne znamo jesu li ostarjele zagrebačke starlete i ostali probisvijeti pohodili ložu, ali u njoj se ionako o nogometu malo zna). Domaća je momčad otpočetka zagospodarila terenom i povela već u 10. minuti nakon Grezdina ubačaja i Doležalova udarca na prvoj vratnici. Nakon što je Dupovac u svom šesnaestercu igrao rukom, Ćorić je povećao prednost na 2:0. Split je mogao i teže nastradati da je nakon Doležalova nesebična dodavanja i Marićeva udarca gol ostao prazan, bez Vasiljeva čišćenja s crte, ali Rrahmani je riješio sve dvojbe nakon dobroga skoka poslije kornera i postavio konačnih 3:0. Pešić je za dlaku izbjegao autogol, a da sve bude još strašnije, Splitov je golman Kukić efektno obranio nekoliko mrtvih šansi. Ako Lokomotiva već i igra samo pred klupom, trenerom i blagajnicom, mogu se utješiti da bi ipak bilo gore da vegetiraju na dnu ljestvice s 8 bodova nakon 20 kola.

Igrač kola: Heacute;ber Araujo dos Santos (Slaven Belupo)

Glupost kola: Zebec Co.