Pregled 11. kola – Hajduk preskočio Rijeku, Istra Lokomotivu i Slaven

Nakon jednog od najlošijih kola u povijesti HNL-a, nadali smo se puno boljem nogometu u 11. kolu. Dinamu je pred gostovanje kod Bayerna u goste dolazio Osijek, posljednjeplasirani Zagreb tražio je prvu pobjedu u sezoni protiv Intera, Rijeka je išla u Koprivnicu na utakmicu u kojoj je Vargić imao priliku srušiti klupski rekord u minutama bez primljenog pogotka, a nedjeljni program nosio je splitski gradski derbi i sraz Istre i Lokomotive.

Budući da je deseto kolo 1. HNL završilo sramotno lošom (ne)realizacijom, ne možemo reći da Dinamo i Osijek nisu osvjetlali obraz, barem što se napadačkoga dijela tiče. Činjenicu da je maksimirski sraz popratilo manje gledatelja nego dvoboj graničara akavaca i bekavaca iz OŠ Skalice nećemo previše komentirati. Ipak je, ako ćemo pošteno, prvu utakmicu 11. kola pokvarila apokaliptična kiša, sasvim neobična za jesenski Zagreb. Što se same igre tiče, roditelji, menadžeri i uhljebi nisu mogli uživati u lijepom nogometu. Golovi su bili plod pogrešaka ili individualnih trenutaka inspiracije. Osječku je mrežu u 11. minuti načeo Hodžić nakon Mikulićeve loše reakcije, vrlo brzo su Soudani i Henriquez svojom akcijom povećali prednost, a 3:0 na poluvremenu postavio je Hodžić nakon još jednog Mikulićeva ishitrenog izleta s gola. Eduardo je sanirao pokušaje Ugarkovića i Šorše. Drugo poluvrijeme močvarmeta donijelo je još dva pogotka: kod domaćih je Musa zabio glavom za 4:0, a počasni pogodak za Osijek djelo je Grgića u 83. minuti. Summa summarum, nelijepa igra, ali nek’ je palo nekoliko golova za gromoglasan pljesak najvjernijih pratitelja našeg državnog i europskog giganta.
(M. M.)

Zagrebovi pjesnici nastavljaju sa svojim elegičnim nastupima, dok se novopečeni prvoligaš Inter na krilima svog jedinog centarfora nameće dopadljivom igrom. Prva opasna akcija završila je udarcem Komorskog pored gola, a u 38. minuti Inter je poveo. Šoljić je dodao Glavini koji se otresao dvojice čuvara i dodao Nestorovskome, a ovaj je iz okreta i bez kompliciranja zabio za 0:1. Veselje gostiju trajalo je samo 3 minute jer je Gabrijel Boban lako poentirao pored loše postavljenog Posavca. Drugo je poluvrijeme donijelo još više uzbuđenja. Prvo se Medić našao oči u oči s Posavcem, no gostujući je golman ovaj put izišao na vrijeme. U 67. Bočkaj izvrsnim centaršutom pronalazi Nestorovskog koji vraća vodstvo gostima, a za hat-trick pobrinuo se niti 10 minuta kasnije nakon školske akcije s Mazalovićem i Ottochianom. U posljednjim minutama razgoropadio se Zagrebov stoper Kovačić koji je izazivao pomutnju po čitavu terenu. Osvojio je velik prostor i dodao Bobanu koji je zatresao malu mrežu za 2:3, a zatim je dalekometnim projektilom za dlaku donio bod domaćima, no Inter se na kraju uspio obraniti. Gosti mogu biti više nego zadovoljni rezultatom i golgeterskom formom svog prvog napadača, a Zagreb ljut zbog početničkih grešaka obrane i zabrinjavajućeg sedmog poraza koji ih je prikovao za dno ljestvice.
(M. M.)

Slaven je u Koprivnici pred više gledatelja nego na obje prethodne utakmice dočekao uvijek ambicioznu Rijeku. U prvih pola sata više su se dojmili domaći, dok je prva ozbiljna prilika ipak pripala Rijeci: Balaj je u 31. minuti dodao loptu Bezjaku, a on je petom pogodio stativu. U nastavku su agilni bili Močinić i Tomasov, potonji je čak i zatresao gredu, rezultat ostaje 0:0. Na drugoj strani najopsaniji je Ejupi čiji udarac Vargić ipak nekako primiruje. Slaven se većinu drugog poluvremena brani i gradi svoje šanse na protunapadima, a iz jednog takvoga Mihaljević je mogao zabiti za vodstvo, no Vargić je opet uspješno intervenirao. Osim Rozmanova otkačena istrčavanja daleko od vlastitoga gola, do kraja većih uzbuđenja nije bilo, mreže se nisu tresle. Domaći su zasluženo izvukli bod, a Rijeku je sutradan imao priliku preskočiti Hajduk.
(M. M.)

Kaže jedna dječja pjesmica da nije lako bubamarcu. U nedjelju je Lokomotiva bila bubamarac. Naprasni odlazak Čačića s klupe (zbog višeg cilja, doduše), dolazak novog trenera, utakmica u kupu i sto drugih nedaća pogodilo je Dinamovu stariju sestru. Najteže je, vjerujem, bilo Sretenu Ćuku. Čovjek je preko tjedna zamijenio klupu Dinama 2 Lokomotivinom. Sigurno je to zbunjujuće s obzirom da je zapravo Lokomotiva Dinamo 2, a momčad koja zaista postoji pod tim imenom igra u drugoj ligi. No, da ne petljamo dalje i pogubimo se u igri riječi, idemo vidjeti što se događalo na pulskom stadionu. Istra je sjajno krenula u sezonu, ali nekako paralelno s prestankom plaćanja igrača, rezultati su krenuli silaznom putanjom. Zadnju pobjedu ostvarili su prije dva mjeseca i dobar rezultat protiv Lokmotive bio je imperativ. No, kao ni inače, nije im dobro krenulo. U 26. minuti Lokomotiva je povela golom svog najboljeg igrača Franka Andrijaševića. Ovo “svog” uzmite s rezervom jer je Franko zapravo igrač Dinama na posudbi. Lokomotiva je bila bolji protivnik, ali do povećanja vodstva nije došlo. Umjesto toga u 42. minuti Istra je došla do izjednačenja. Gužvu je iskoristio Žižić i poentirao za 1:1. Na odmor se otišlo neriješenim rezultatom, a drugo poluvrijeme nije donijelo ništa pretjerano uzbudljivo. U 87. minuti susreta Kolar je imao veliku priliku za novo vodstvo Lokomotive, ali je umjesto gola pogodio vratnicu. I kada se činilo da će završiti miroljubivih 1:1, ukazao se Stefan Nikolić i u posljednjim trenucima susreta donio pobjedu domaćinima. Istra se pobjedom popela na peto mjesto, dok je Lokomotiva pala na sedmo.
(T.P.)

Posljednji susret 11. kola igrali su na Parku mladeži gradski rivali, Split i Hajduk. Neki stranac koji je tek jučer ujutro stigao u Hrvatsku i negdje usput naletio na izjavu Zorana Vulića, očekivao bi laganu pobjedu Splita jer “Hajduk Splitu leži”. Međutim, da neće tomu biti baš tako, dalo se naslutiti od samog početka utakmice. Iako bez klasičnog napadača, Hajduk je bio puno opasniji. Doduše, prvu pravu priliku imao je Split kada je Bagarić izbio sam pred Kalinića, ali je pucao u vratara Hajduka. To je zapravo bilo sve što smo od Splita vidjeli. Nastavak utakmice donio je terensku nadmoć Hajduka, vratnicu, dvojbenu situaciju u kaznenom prostoru Splita, a nadmoć je na naplatu došla u sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena kada je Vlašić zabio za 0:1. Postoji mogućnost da je Vlašić bio u zaleđu, ali suci se nisu oglasili i Hajduk je zasluženo otišao s vodstvom na predah. Tek što je počelo drugo poluvrijeme, novi šok za domaćine. Caktaš je golom poslao još jednu poruku izborniku Čačiću, nastavio sjajnu formu i doveo svoju momčad u prednost od 2:0. Do kraja susreta gledali smo kako Burić iskusno privodi utakmicu kraju, a Splitu ostaju mnogi upitnici iznad glava jer nakon sjajnog ulaska u sezonu, zadnjih nekoliko kola imaju problema i s igrom i s rezultatima.
(T.P.)

11. etapa Prve HNL je za nama. Dinamo je ostvario rutinsku pobjedu i sada puni samopouzdanja putuju na ogled s Bayernom u Muuml;nchen, Rijeka je nastavila niz bez poraza, ali im to nije bilo dovoljno da zadrže drugo mjesto ispred Hajduka koji je odličnom utakmicom nadvisio gradske rivale. Istra je najavila bolje dane pobjedom nad Lokomotivom, a Zagreb i dalje ne zna za pobjedu i situacija im izgleda sve teža i teža. U idućem kolu Lokomotiva dočekuje Slaven Belupo, Split izlazak iz krize traži u Osijeku, Inter čeka Dinamo (i nadaju se da neće suditi Bebek), Hajduk protiv Istre traži osvetu za jedini poraz u prvenstvu ove sezone, a Rijeka se nada povratku pobjedama protiv fenjeraša Zagreba.

Nagrada za glupost kola: uprava NK Lokomotive