Search
Close this search box.

Predstavljamo nove igrače Istre 1961

Prijelazni rok u Istri 1961 je popraćen velikim promjenama. U klub je već pristiglo sedam novih igrača. Risto Mitrevski, Asen Georgiev, Jamilu Collins, Lirim Kelmendi, Nikola Prelčec, Dejan Polić i Sung-Min Hong dok je pred realizacijom dolazak Derricka Mensaha. Klub su pak u odnosu na prošlu sezonu napustili Damir Zlomislić, Victor da Silva, Milan Đurić, Manuel Pamić, Antonio Repić, Dario Tomić, Branko Ojdanić, Muamer Svraka i Bojan Pavlović dok se o nastavku suradnje pregovara s Vanjom Ivešom, Kenanom Hadžićem i Markom Trojakom.




Risto Mitrevski / Foto: nkistra1961.hr

Prvi koji je došao u Istru je makedonski stoper Risto Mitrevski. Rođen u Skoplju, 5.10.1991. godine, visok je 1.87m. Prošao je mlađe kategorije Rabotničkog i igrao za više makedonskih mladih reprezentacija. Kao izlazni junior posuđen je na jesen Pobedi iz Prilepa na jesen, gdje je uglavnom bio standardan čak u prvoligaškoj konkurenciji, ali je Pobeda izbačena iz lige zbog namještanja utakmica i on se vratio u Rabotnički, gdje hvata tek jedan nastup do kraja sezone. Uslijedila je nova posudba, novi prvoligaš Napredok iz Kičeva, gdje je bio apsolutno standardan.





Slijedio je novi povratak u Rabotnički na proljeće, ali ni kod Vlatka Kostova nije mogao lako do prvih 11, tek 4 nastupa do kraja sezone. Nakon početka iduće sezone prelazi u Teteks iz Tetova i tamo postaje standardan, U nešto manje od jedne i pol sezone kod njih nastupa u 35 utakmica, svih u prvih 11 i zabio 2 gola, boreći se za opstanak, ali u početku nalazi se i u kadru U21 reprezentacije. Ne čini se da je bio odgovoran za loše rezultate Teteksa, početkom 2013. prelazi u skopski Metalurg i u klubu koji je bio u borbi za mjesto u Europa ligi upada u prvih 11 zadnjih 12 utakmica sezone, i izborio se za 2. mjesto, zabivši i 2 gola. Rabotnički je ispao brzo, od Qarabaga, a Risto je igrao u obje utakmice. Te je sezone bio standardan, nakupio još oko 30 utakmica, uglavnom u prvih 11, i zabio još 2 gola, a Metalurg je opet završio u Europa ligi, s 3. mjesta.





U ljeto 2014. odlazi vani, u Sarajevo, ali tamo ne dolazi dalje od klupe i to rijetko, nastupa na jesen samo u kupu. Odlazi zato na posudbu u Srbiju na proljeće, u Donji Srem, koji se borio za opstanak. Do kraja sezone hvata 5 startova i ulazi 5 puta s klupe te ispada s njima iz lige. Vraća se potom u Metalurg, međutim, sada je to već bio drugi klub, koji se bori za opstanak. Postaje kapetan, igra u prvih 11 kola, daje gol i asistira i praktički “nestaje”, još jednom igra, u studenom, zabija i gol, ali na zimu odlazi iz kluba i ostaje slobodan igrač do ljeta, kada potpisuje za Istru. Može li biti pojačanje? Makedonska liga ipak nije mjerilo, drugdje nije dobio priliku. Ali određenog, samo određenog mjesta za optimizam ima.




Asen Georgiev / Foto: nkistra1961.hr

Idući je već nešto veće ime. Asen Kirilov Georgiev, rođen u Sofiji 9.7.1993. godine i visok je 1.86m te igra na poziciji stopera. Bio je i na klupi bugarske A reprezentacije prošle jeseni, uz, naravno, U21 i U19 ranije. Prošao je školu Levskog, a nakon igranja za njihovu drugu ekipu, nije se izborio za prvi sastav, prema njemu, nezasluženo. Prelazi u Botev Vratsa, gdje kupi 14 nastupa u sezoni, uglavnom u prvih 11, uglavnom u porazima. Prelazi sezonu iza u Lokomotiv iz Plovdiva, gdje je u regularnom dijelu sezone bio uglavnom rezerva, nategnuto u rotaciji. 7 startova i 7 ulazaka s klupe u 26 kola. Postaje standardan u “ligi za prvaka”, gdje Lokomotivu baš i nije išlo, 10 startova i 1 ulazak s klupe, u trash timeu u jedinoj pobjedi tu. Samo 2 remija i 8 poraza – završili su čvrsto zadnji u njoj.





Asen je tad otišao u drugoligaški PFC Montata i s njima suvereno osvojio prvenstvo, 27 startova, 4 gola. U prvoj je ligi očito igrao jako dobro, jer je pozvan u reprezentaciju, pa makar sjedio na klupi. Do kraja sezone kupi 33 nastupa, apsolutno standardan, zabija 2 gola, a premda je ekipa izborila kvalifikacije za opstanak samo zato što je Litex Lovech izbačen iz lige, došli su do finala kupa i tamo izgubili tek 1-0 od CSKA, bizarno, prošle sezone trećeligaša (izbačeni su sezonu prije). Trebao bi imati bar kvalitetu za Prvu HNL, ali vidjet ćemo tek koliko su pogodili s njim.




Jamilu Collins / Foto: nkistra1961.hr

Jamilu Collins je došao na posudbu od godinu dana iz Rijeke. Lijevi bek, rođen u Kaduni, 5.8.1994. godine, visok 1.78m. Bio je dio prve “ture” Nigerijaca koja je došla iz Akademije Abuja u Rijeku, skupa s Ajayiem, ali i već zaboravljenima Olieom i Benjaminom. Odigrao je polusezonu u juniorima Rijeke, igrajući i na Viareggiu s njima, da bi odmah iza sezonu proveo na posudbi, standardan u drugoj ligi za Pomorac iz Kostrene. 29 nastupa (27 startova). 14/15 je proveo u drugoj momčadi Rijeke, 24 nastupa u trećeligaškoj konkurenciji. Prošle je sezone, uvijek standardan, igrao u slovenskoj 1. ligi za Krku iz Novog Mesta (13 nastupa, 12 startova) i za Šibenik (12 nastupa, 11 startova). Premda nije bio pozivan u mlade reprezentacije od U21 još u ’13, sigurno ima neku kvalitetu čim je u svim momčadima gdje je došao bio u prvih 11. Fascinira činjenica da je direktno odgovoran za opstanak Istre 1961 u prvoj ligi, promašivši jedanaesterac u raspucavanju, ali ajde, bar znači da bi trebao biti voljen u novoj sredini. Rijeka je potpisala, čini se, novi profesionalni ugovor s njim (1+?), čiji će produžetak ovisiti i o njegovim nastupima za Istru, tako da ima i motiv za dodatno se dokazati.





Lirim Kelmendi je primarno desni bek iako je znao igrati puno rjeđe i stopera i lijevog beka. Kosovar, rođen je 28.1.1996. godine i visok je 1.79m. Počeo je u manjim klubovima bavarske Švabije (pokrajine), TSV Mindelheimu i JFG Wertachtalu, prije nego što je došao u akademiju Muuml;nchena 1860. Sa 16/17 godina je bio standardan u kadetskoj ekipi koja je jedan dio sezone držala i prvo mjesto na tablici u svojoj skupini prve njemačke juniorske lige, nakupivši 22 starta od 26 kola, gol i asistenciju. Iduće je godine bez većih problema, iako ulazni junior, osvojio i držao svoju poziciju u prvih 11 u ekipi koja je na kraju za dlaku završila druga, iza u svojoj skupini, iza Hoffenheimovih juniora, a ispred niza prvoligaša, uključujući Bayern. Pomogla mu je i upala pubične kosti konkurenta na poziciji, kapetana ekipe Andreasa Scheidla. Radilo se o kvalitetnoj ekipi, uključujući više njemačkih mladih reprezentativaca, danas Hannoverovog Mariusa Wolfa, novog igrača St. Paulija Richarda Neudeckera i Maximiliana Witteka – još uvijek u matičnom klubu, standardnog u 2. bundesligi, s 15-ak bar nastupa za U20, ali i današnjeg reprezentativca Filipina Mikea Otta koji je imao blago rečenu dominantnu sezonu, za B ekipu u Regionalligi isto koliko i za juniore.





Uglavnom, u 26 kola 21 start, 2 s klupe, 2 gola i 4 asistencije – uz 2 utakmice propuštene radi crvenog. Posebno se istaknuo kada je 3 tjedna igrao s gipsom na ruci zbog slomljenog zgloba. Iduće sezone je išlo loše… ’96 godište nije bilo jako kao ’95, a Kelmendi je sezonu počeo i s poderanim ligamentom. Ipak, bio je nezamjenjiv u svojoj ekipi, 18 startova i 1 ulazak s klupe s 3 gola u sezoni. Ostao je iza juniora u klubu, priključio se rezervama u 4. ligi, ali našao se u rotaciji – 7 startova i 8 ulazaka s klupe tek u sezoni. Našao se zacementiran kao zamjena baš Scheidlu kojeg je svojedobno u juniorima nadomjestio. Očito, budućnosti u klubu mu više nije bilo, premda je i Scheidl sad otišao.




Prelec, Poli, Kelmendi / Foto: nkistra1961.hr

Nikola Prelčec je vezni igrač, rođen u srpskom Zaječaru 12.11.1989. godine, visok je 1.77m. Lijevog vezno navodno preferira, ali je korišten i desno, i u sredini. Trenirati je, čini se, počeo u kutinskoj Moslavini, ali se jako mlad preselio u Pulu i prošao je gotovo kompletnu školu stare Istre, da bi zadnju juniorsku ipak odigrao u Medulinu. Od tamo ga dovodi Istra 1961 baš u svojoj drugoligaškoj sezoni 08/09, i u kadru je bio na gotovo svakoj utakmici sezone, uz 1 gol. Ulaskom u 1. HNL je potpisao četverogodišnji profesionalni ugovor, ali se ipak brzo našao u drugom planu, nakon tek 9 startova i 9 ulazaka s klupe bez učinka u 1.5 sezonu, poslan je opet u 2. ligu, u Pomorac na posudbu. 15 nastupa i 4 gola kasnije, vratio se u Istru 1961, ali situacija nije bila bolja. U sezoni 11/12 imao je tek 1 start i devet ulazaka s klupe, a zabio je i svoj jedini zasad prvoligaški gol – Cibaliji. Kako mu se bližio kraj ugovora, igrao je nešto više. 5 startova i 11 ulazaka s klupe u 12/13. Bizarno, svoju je prvu i jedinu prvoligašku utakmicu u kojoj je odigrao 90 minuta odigrao u zadnjem kolu sezone, pred odlazak, u 1-1 remiju s Lokomotivom.





Istekom ugovora, otišao je u Pomorac, opet, međutim, ni tamo nije bilo bolje. Na jesen 2013 je skupio tek 4 starta i 6 ulazaka s klupe u 2. HNL i već na zimu je otišao još niže, u trećeligaški Grobničan. Tamo je iz nekog razloga također ostao u rotaciji – 7 startova, 7 ulazaka s klupe i 3 gola. Nakon što je od rotacije/rezerve u 1. HNL pao do rotacije u 3. HNL kroz godinu dana, otišao je u Italiju. Njegov prvi klub je bio FC Dolo 1909, iz Dola blizu Venecije, koji je igrao u Eccelenzi, 5. stupnju natjecanja i tamo je od 10. mjeseca do kraja sezone skupio 8 golova, uključujući i jedan jedanaesterac, ali i hat-trick u zadnjem kolu. Značilo je to iduće (tj. prošle) sezone i napredak u Serie D, Clodiense iz obližnje Chioggie. Ovisno o sajtu ili 14 ili 12 nastupa, 1 gol. Ili 15 nastupa i 2 gola. Kako bilo, prelazi dalje, opet u petoligaški Piovese (Piove di Sacco, između Venecije i Padove), i tamo navodno u 14 utakmica daje 4 gola. Može li igrač koji nije s 20-24 uspio u 1. HNL uspjeti s 27, nakon par godina nižih liga? Optimizma u klubu očito imaju.





Dejan Polić je iz Poreča, rođen u Puli 21.4.1993. godine. Veznjak, lijeve noge, bio je na glasu kao izniman talent u kadetskoj i juniorskoj dobi. S 14 godina je trebao navodno preći iz matičnog porečkog Jadrana u Hajduk, ali se to zakompliciralo i uzela ga je Rijeka. Bio je pozivan u U16, U17 reprezentacije, a za U16 je ostvario i jedini službeni nastup u mlađim selekcijama. Standardan igrač, čije su razumijevanje igre i igru u oba smjera cijenili dugo, izgubio je skoro dvije polusezone nogometa, ozlijedivši se u ožujku 2011. i vrativši se tek u prosincu. Te je zime ipak išao na pripreme sa seniorima, ali do debija nije došlo.





Prve dvije seniorske sezone je proveo na posudbi u Pomorcu. Tek 5 startova i 3 ulaska s klupe u prvoj, ali već 19 startova i 6 ulazaka s klupe u drugoj sezoni (igrao je neke utakmice na jesen baš s Prelčecom). Idući klub je bio slovenski Zavrč. U prvoj je sezoni bio sasvim standardan, na centralnom i ofenzivnom veznom, i u 27 nastupa (26 startova) skupio samo 4 asistencije. Jesen ’15 je ostao u klubu, počeo kao standardan, dao i svoj prvi seniorski gol, velenjskom Rudaru, još jednom asistirao, ali onda i ispao iz kadra. 7 startova i 3 ulaska s klupe u 22 kola. Sreću je potražio u Novigradu, koji je apsolutno izdominirao 3. ligu zapad s 15 bodova pred prvim konkurentom. Polić se nije mogao probiti u prvih 11 ekipe koja jednostavno ne gubi tako lako, nakon 10 ulazaka s klupe, zadnjih 20 minuta najčešće, i jednog gola, skupio je 3 starta u svibnju za redom, da bi u zadnjoj utakmici sezone, ušavši s klupe, zabio i drugi put. Još jedna priča o “nekadašnjem velikom talentu, ali..”?




Hong / Foto: nkistra1961.hr

Sung-Min Hong je ofenzivni vezni iz Južne Koreje, rođen 14.10.1992. godine u gradu Ansanu nešto južno od Seoula. Kako to već biva u specifičnom sustavu tamošnjeg nogometa, trenirao je nogomet u sklopu škola, Iho Elementary School u rodnom gradu, Jeongwang Middle School u nešto daljem Siheungu, Choji High School u Ansanu opet i onda privatno kršćansko sveučilište Soongsil u Seoulu. Nakon što je završio sa sveučilištem krajem 2014., početkom 2015. prelazi u četvrtoligaški Cheonan FC iz istoimenog grada (danas preseljen i preimenovan u Cheongku City FC, ako ikog briga), gdje provodi pola sezone prije odlaska u Hrvatsku, u Lučko, jedan od sad već desetaka (!!!) igrača koji su iz Južne Koreje preselili zadnjih par godina u Hrvatsku, primarno u treće i niže lige, zasad mahom ne naročito uspješno, uz rijetke iznimke koje su dogurale do 2. ili, u samo par navrata, 1. lige.





Krenuo je u prvih 11 Lučkog početkom sezone, odigravši tek poluvrijeme u domaćem porazu od Segeste, da bi se preselio na klupu iza i ušao još 11 puta s klupe, uglavnom u trash timeu. Prelazi zato na proljeće u trećeligašku Dubravu, gdje se ustaljuje u prvih 11. Skupio je 13 startova, jedan ulazak s klupe i jedan gol, pobjednički protiv krapinskog Zagorca u 29. kolu. Kaže i da je imao 3-4 asistencije, ali kaže navodno i da je imao 2 gola, što službeno nije. U Istru dolazi kao treći Korejac, stopama Chung Woona, kojeg je također iskopala kao anonimca, ali ipak s klupe/tribine prvoligaša Ulsana. Drugi je bio Jinseong Na, koji je došao isto tako s tribine Seongnama, odigrao 8 utakmica za trećeligašku drugu ekipu Istre 1961 na proljeće ’15 i otišao u tajlandsku treću ligu.





Prema informacijama iz Norveške, na posudbu će doći i Derrick Mensah. Radi se o defenzivnom veznom rođenom 28.5.1995. godine, visokom ili 1.75m. Profesionalnu je karijeru započeo u 12/13 u klubu Tema Youth, zabio i gol u 1. ligi. Postao je početkom 2013. U20 reprezentativac, izabran u momčad za African Youth Championship, skupa s npr. Jeremiahom Arkorfulom koji je bio neko vrijeme u Hajduku. Kako je klub ispao iz lige, prodan je bio u Tunis, u Club Africain, ali tamo nije zaigrao. Širile su se vijesti da ima problema sa srcem, netočne, nije bio plaćan kako treba i raskinuo je ugovor na polusezoni. Odlazi na probu u Atletico Madrid, ne prolazi, odlazi u češki Banik iz Ostrave skupa s Francisom Narhom, s kojim je također bio u U20 reprezentaciji.





Kako su imali problema s jezikom i radi toga s integracijom u ekipu, umalo nisu prošli. Nije pomoglo ni to što su im kasnili certifikati, ali napokon su krajem veljače registrirani. Dok se Narh na kraju sezone probio donekle u prvu ekipu, Mensah je skupio tek 2 nastupa. Iduće je sezone počeo praktički u prvih 11, manje više standardan na jesen, ali na proljeće praktički ispada iz ekipe… bizarno, kako je ispao iz ekipe, ekipa je počela padati u prvenstvu. Kako bilo, 14 startova, 4 ulazaka s klupe, jedna asistencija. Počeo je u prvih 11 prošle sezone, odigrao 4 utakmice, bez nekog rezultata, i opet vjerojatno ispao iz ekipe, ali je i bez njega ekipa redala poraze. Otišao je iz ekipe na zimu i prešao u norveški Haugesund, potpisavši ugovor na 3 godine. Na proljeće se nije probio u ekipu, 2 starta, 2 ulaska s klupe, 2 žuta kartona i navodno poprilično loš dojam popraćen ozljedama. Iz kluba se nadaju da će u Istri 1961 napredovati…





MODD


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter