Pogled s Pirineja: Lideri prvenstva apsolvirali teška gostovanja, Atletico preokretom do pobjede (VIDEO)

Pogled s Pirineja

Iza nas je još jedno kolo Primere gdje smo mogli vidjeti nove pobjede lidera te cijeli niz interesantnih dvoboja, kako bi slastičari rekli: Ma za prste polizati! 22. kolo La Lige je također nagovijestilo da bi napokon mogli imati borbu za opstanak u najvišem rangu španjolskog nogometa….

Osasuna – Real Madrid 1:3 (Leon 33/ Ronaldo 24, Isco 62, Lucas 90+3)

Kraljevski klub je došao u Pamplonu nakon stanke od dva tjedna i shodno time se očekivala jako dobra predstava Zidaneove momčadi. Nažalost u prvih 20 minuta lider prvenstva nije apsolutno ništa pokazao, bilo je to vrijeme jalove dominacije Osasune. Nakon početnog zatišja, bljesnuo je Ronaldo i iz prve prilike matirao golmana domaćina. Nakon tog gola utakmica dobiva na živosti te se tribine bude. Loše postavljanje zamke za zaleđe od strane Realovih braniča skupo je plaćeno, naime Sergio Leon je izašao ispred Navasa te „panenka“ udarcem prevario golmana i tako izjednačio rezultat na 1:1, a s tim istim rezultatom je završilo poluvrijeme.

U nastavku je bilo jasno da će Real ubaciti u brzinu više, ali opet su domaćini prijetili i bili opasni. Tako da već jedan duži niz utakmica obrana kraljevskog kluba jednostavno ne štima kako bi trebala. Sredinom drugog poluvremena Isco je prelomio utakmicu jako lijepim golom i tako osigurao koliko toliko mirnu završnicu. Na kraju se u listu strijelaca upisao i Lucas u samom smiraju utakmice te je tako uništio snove najvećih optimista među navijačima domaćih, koji su se nadali senzaciji kola.

Real Madrid nastavlja pobjeđivati, ali opet nešto u svemu tome fali. Po mom skromnom mišljenju nedostaje  određene sigurnosti u momčadi, jer ne trebaju oni pobijediti uvjerljivo, nego čisto da je utakmica pod kompletnom kontrolom. Utakmica u Pamploni je pokazala slabe točke obrane Madriđana, jer osam udaraca u okvir od strane momčadi koja će 99 % dogodine igrati Segundu je malo previše. Iskreno, ovakve stvari više raduju navijače, jer Real onda treba igrati za gol više, ali pravim i ozbiljnim analitičarima je jasno da naslovi dolaze od granitne obrane. Hoće li povratak Pepea donijeti malo granita u obranu kraljevskog kluba ostaje nam vidjeti, a do tada nam ne preostaje ništa drugo nego uživati u velikom broju golova na utakmicama Real Madrida i ne zamarati se njihovom poroznom obranom. Za kraj sam ostavio jedan lijepi upis o Karimu Benzemi, koji je odigrao jako loš susret i još jednom pokazao lošu realizaciju i naravno da se našao na udaru kritika.

Domaćini mogu žaliti što nisu iskoristili ponuđeno. Nažalost momčad očito ima određenu psihičku blokadu, jer toliko su puta bili na pragu pozitivnog rezultata a na kraju ništa. Kad svemu tome dodate otvoreni prijelom noge Bonina, očito je da ga nema do kraja sezone, u duelu s Iscom, onda je jasno da ni sreća ne ljubi Osasunu ovu sezonu. Teško razdoblje je pred momčadi iz Pamplone pa se iskreno nadam, ako i ispadnu u Segundu, da će se ekspresno vratiti u Primeru.

Alaves – Barcelona 0:6 (Suarez 37, 67, Neymar 40, Messi 59, Alexis (ag) 63, Rakitić 65)

Ako bi samo gledali rezultat mogli bi pričati o rapsodiji Blaugrane, o fantastičnom MSN-u, blablablabla i tako dalje. Jasno da je Barcelona s kim god igrala u Španjolskoj favorit pa onda ne treba praviti od muhe slona, jer realno Barcelona je itekako jača od Alavesa. Da stvar bude još kontradiktornija po pitanju rezultata utakmice, malena baskijska momčad je stvorila cijeli niz jako lijepih šansi u periodu dok je rezultat bio dohvatljiv, ali ih nisu realizirali. Uslijedila je crna rupa od osam minuta, gdje je Barca s 0:2 došla na 0:6 i tako utakmica je bila završena. Jako veseli novi pogodak Ivana Rakitića, koji definitivno zaslužuje mjesto u udarnih jedanaest.

Barcelona izgleda fantastično u određenim trenutcima, ali se ne mogu oteti dojmu da malo kvalitetnija momčad im može naštetiti, posebice ako budu realizatorski ubojiti. Neymar jest popravio svoju igru, ali praktički njegovo sudjelovanje u obrani je mlitavo i nikakvo. Luis Enrique je dobio novu glavobolju kad je saznao da je Alex Vidal izgubljen do kraja sezone, jer dečko se pokazao daleko najboljim rješenjem na desnom beku u konkurenciji s ostalim igračima. Naravno da ne treba otpisivati Barcu, ali očito je da obrana se mora podignuti isto za jednu razinu gore, slično kao kod Reala, i može li baš Mascheranov povratak biti ključ tog problema, ostaje nam vidjeti u nadolazećim tjednima.

Domaćini su praktički ispunili i premašili svoje zadane ciljeve u ovoj sezoni jer dogodine će Europska liga stanovati cijelu jesen na Mendizorrotza stadionu i sigurno je da će se očekivanja postaviti koji stupanj više. Naravno da to treba potkrijepiti i određenim pojačanjima, tako da s velikim iščekivanjem čekam poteze uprave ovog malog baskijskog kluba.

Las Palmas – Sevilla 0:1 (Correa 80)

Nažalost odlična utakmica na Kanarima nije okrunjena velikim brojem golova, iako meni to nikad nije pravo mjerilo za kvalitetu utakmice. Domaćini su nasrnuli odmah na startu utakmice i imali i mrtvu šansu, ali golman gostuju je već tada nagovijestio kandidaturu za igrača utakmice. Kako je utakmica odmicala, domaćinu je noga s gasa lagano popuštala, dok kod gostiju je bilo upravo suprotno, tako da smo na kraju još jednom svjedočili pobjedi Seville izborenoj u samom smiraju utakmice, što očito nije slučajnost.

Kod domaćina su debitirali Jesé i Halilović od prve minute te su s Kevinom Prince-Boatengom itekako zadavali probleme obrani gostiju, ali nažalost bez učinka na semafor stadiona Gran Canaria po pitanju rubrike golova. U samoj završnici je ušao i Livaja, u pokušaju spašavanja boda, ali bezuspješno. Domaćini mogu biti zadovoljni svojom prezentacijom, jer su još jednom pokazali se kao itekako ozbiljna ekipa, što potvrđuje trenutna pozicija na tablici.

Što se tiče gostiju, vjerni pratitelji Sampaolija i njegove filozofije (dan danas mi zvoni njegova izjava o posjedu lopte, točnije ženskoj u noćnom klubu) će sigurno reći: Ovo sam vidio već xy puta. Sampaoli praktički cijelu sezonu radi fantastične poteze sa zamjenama i tako uspijeva zadržati jedan te isti ritam 90 minuta, koji na kraju slomi protivnika. Moram naglasiti da je čileanski strateg jako brzo upoznao ovu momčad u dušu i otkrio njezine granice, koje sada lagano pomiče. Pogledajte samo preplaćene trenere u Premiershipu, koji osim Contea, praktički u prvoj sezoni ne pružaju igre i rezultate dostojnih njihovom renomeu. Odavno to pričam i stojim iza toga 100 %, gospodin Sampaoli je veliki trener i sigurno će u budućnosti preuzeti euro velikana i tamo dokazati svoju genijalnost još jednom.

Atletico Madrid – CeltaVigo 3:2 (Torres 11, Carrasco 86, Griezmann 88/ Cabral 5, Guidetti 78)

Utakmica kola je odigrana na Vicente Calderonu, gdje su domaćini u ludoj završnici preokrenuli zaostatak od jednog pogotka u prednost i tako ostvarili drugu pobjedu u nizu. Opet je briljirao El Nino, koji je zabio fantastičan pogodak (ako ćemo biti realni svih pet pogodaka se može lako naći u top 5 golova kola) i tako nastavio svoju odličnu formu. Koliko je jaka navala Atletica, govori i činjenica da su strijelci još bili Carrasco i Griezmann, tako izgleda skoro nemoguće obraniti se od potentne ofenzive Simeoneove momčadi. Bilo bi dobro ponovno pogledati zadnjih deset minuta ovog susreta, jer ne znam kada sam vidio jednu momčad da stisne drugu doslovno u mišju rupu. Celta se praktički i nakon primljenog trećeg gola branila, Carrasco je uzdrmao stativu u sudačkoj nadoknadi.

Sve pohvale Cholu, jer je pravovremeno mijenjao, jest da je ganjao rezultat, ali tražio je pod svaku cijenu da se nastavi pritiskati goste. Naš Šime Vrsaljko je ušao odmah na početku drugog poluvremena te pokušavao s centaršutevima doprijeti do svojih suigrača. Za kraj ostavljam sada već jedan ozbiljan problem kod domaćina, a to su kazneni udarci. Očito je da ima nešto u toj tajnoj vezi između kreča na jedanaest metara i samog Simeonea. Nevjerojatan podatak zvuči da njegov učinak kao igrača je bio 100 % , iako je samo jedanput pucao (Jako podsjeća na činjenicu da je Dževdo u dresu Cibone bio najbolji šuter za 3 poena u Euroligi). U trenerskoj karijeri, kazneni udarci su postali jako niski udarci, jer u zadnje vrijeme ga konstantno sputavaju na putu do bodova ili trofeja. Nadajmo se da će i tome doći kraj, jer niski udarci itekako bole, posebice jer ih neočekivaš.

Leganés – Sporting Gijón 0:2 (Canella 66, Burgui 83)

Derbi začelja je dobio neočekivan rasplet. Domaćini su imali šansu da praktički zakucaju zadnji čavao u lijes Gijóna i tako ga pošalju u Segundu, ali Sporting se nekako izvukao, ponajviše jer su se golmanu domaćina tresle ruke. Naravno da nije uzrok čekić u ruci, već neopreznost tijekom jedne rutinske intervencije, gdje je poklonio gol gostima (praktički kao da je u rukama imao vrući kesten). Kasnije je uslijedila još jedna kazna i to je bilo to, Leganés je tako desetu utakmicu u nizu bez pobjede, čime lagano daje nadu momčadima ispod sebe. Naš Duje Čop je uspio ući u zapisnik, ali ne nastupom već žutim kartonom zbog prosvjedovanja na sudačku odluku u 74. minuti. Nažalost ovakav razvoj situacije ne ide na ruku Čopu, jer očito je da više nije prvi izbor u napadu Sportinga.

Espanyol – Real Sociedad 1:2 (Perez 35/ Vela 26, Illarra 61)

Prva utakmica kola je odigrana u petak gdje su Baski odnijeli puni plijen iz Katalonije. Utakmica je obilježena prekrasnim pogotcima, tako da definitivno se isplati pogledati sažetke na internetu. Gosti su tako zaustavili domaćina koji je bio u naletu od tri pobjede u nizu. Ovom pobjedom momčad iz San Sebastiana nastavlja raditi pritisak na Atletico Madrid, koji drži zadnju poziciju koja vodi u Ligu Prvaka.

Villarreal – Malaga 1:1 (Bruno 62 (p)/ Charles 14)

Odličan nastup gostiju ipak nije donio puni plijen, iako se mora reći da je glavni krivac ipak gospodin u crnom. Prije početka utakmice minutom šutnje odana je počast legendama Malage iz prošlog stoljeća, Bustillo i Lecue su nedavno napustili ovaj svijet i klub ih nije zaboravio niti nakon 40 godina. Vjerojatno su Andalužani još bili dodatno motivirani, jer su bili mnogo konkretniji s načinom svoje igre, za razliku od domaćina. Na kraju podjela bodova, ali ipak žal domaćina što nisu sva tri. Domaćini mogu biti sretni, jer rijetko ti sudac pokloni penal i isto tako zažmiri po tvojoj potrebi.

Eibar – Granada 4:0 (Adrian (p) 11, Enrich 39, Ramis 52, P. Leon 62)

Nova uvjerljiva pobjeda Eibara, koji nastavlja nizati impresivne rezultate, tri pobjede u nizu, i svega jedan bod od 6. pozicije, koja garantira izlazak na Euro travnjake u sljedećoj sezoni. Koliko dugo će potrajati rapsodija Eibara ostaje nam vidjeti, dok sada već sa sigurnošću možemo reći da je Granada prvi putnik za Segundu.

Betis – Valencia 0:0

Jedina utakmica bez golova je odigrana na Benito Villamarin stadionu, gdje domaćini nisu uspjeli okruniti svoju dominaciju s pogotkom. Gosti su imali svoje šanse, ali u mnogo manjem obimu, ali ipak je glavna priča opet sudac, koji je previdio ruku domaćina u kaznenom prostoru Betisa. Udarac je bio silovit i sve se brzo odigralo pa se tek na usporenoj snimci vidi čisti blok rukom lopte koja ide u okvir gola. Na kraju podjela bodova je realna i time je zadovoljena određena kozmička pravda.

Athletic Bilbao – Deportivo 2:1 (Muniain 71, Aduriz 89/ Colak 42)

Za kraj sam ostavio momčad iz Bilbaa, koja je ponovno na domaćem terenu vratila se iz zaostatka jednog pogotka. Gosti su poveli euro golom Colaka i uspjeli zadržati prednost do poluvremena. U nastavku domaćini su nastavili pritiskati i došli do kompletnog preokreta golom Aduriza. Ovom pobjeda je trebala itekako, jer slijede utakmice Europa lige, gdje je bitno zadržati pobjednički mentalitet.

Još jedno kolo iza nas, gdje su nas stvarno oduševili određeni pojedinci sa svojim pogocima. Lideri nastavljaju pobjeđivati, prvih pet momčadi je upisalo pobjede, čime je jasno da polako ulazimo u završni dio prvenstva gdje se greške skupo plaćaju. Kao i uvijek pogledajte top 5 golova, iako je ovo kolo glatko moglo biti top 10. Disfrutar de los mejoresgoles de la semana!