PLTS: Stvari na vrhu se kompliciraju; status quo na dnu (VIDEO)

Tek nekoliko tjedana natrag, pitanje oko prvaka Slovenije za sezonu 2017/18, činilo se riješeno. Bišćanova Olimpija iskoristila je seriju slabih rezultata Maribora, a brojni Ljubljančani već su razmišljali o duploj kruni. Najbliži konkurent u ligi zapravo su bili čak Domžalčani, a aktualni prvaci bili su velikih 10 bodova iza zeleno-bijelih.

Krajem travnja Olimpija još uvijek važi za značajnog favorita u Kupu gdje će na domaćem terenu u finalu dočekati Aluminij iz Kidričeva, no na prvenstvenoj tabeli prednost pala je na samo 3 boda.

Zadnji ‘kiks’ Ljubljančani su doživjeli na gostovanju kod Celja. Za goste je bod izborio Slavonac u dresu Olimpije, Filip Uremović, golom u 65. minuti. Osim zgoditka Rudija Požega Vancaša, Celje imalo je još dvije velike šanse, a jedna je rezultirala čak vratnicom. Zadnju trećinu utakmice za Ljubljančane odigrao je i Leon Benko koji je par puta konkretno zaposlio raspoloženog golmana Metoda Jurhara, no Varaždinac je ostao na samo 3 zgoditka u sezoni.

Maribor se je morao konkretno potruditi za 3 boda ovaj vikend. Na 25 kilometara udaljenom gostovanju kod Aluminija su ljubičasti, pred punim tribinama, tek pred sam kraj utakmice pogodili za 2:0 i time osigurali pobjedu. U odličnoj formi nastavlja igrati Jan Mlakar koji je doveo Maribor u vodstvo, a utakmica se zakomplicirala kad je golman Jasmin Handanović srušio napadača domaćih, Ibrahima Mensaha i time zaradio crveni karton u 81. minuti. Nervoza je trajala 8 minuta, a onda je Amir Dervišević u kontranapadu riješio pitanje pobjednika.

Drugi put u 4 dana sreli su se Krško i Gorica. Zaostalu utakmicu u Krškom dobili su domaćini s 1:0, a domaćini su dobili i ‘povratnu’ utakmicu u Gorici s 2:0. Kao zanimljivost, prvi put je u dresu Krškog utakmicu počeo bivši Istrijan Macario Hing-Glover.

Seriju neporaženosti koja traje već od listopada, Domžale su nastavile domaćim pobjedama protiv Celja (1:0) i Rudara (3:0). Zgoditke postigli su Shamar Nicholson (Jamajka), Senijad Ibričić (BiH), Gaber Dobrovoljc (Slovenija) i Petar Franjić (Hrvatska).

Ankaran je u Kranju uspješno zadržao 2 boda prednosti ispred zadnjeg Triglava. Bordo-bijeli mogu biti zadovoljni s bodom usprkos prednosti domaćeg terena i činjenici da su poveli golom prvog strijelca lige Mateja Poplatnika u 20. minuti. Domaćini su ipak veći dio drugog poluvremena igrali s igračem, a od 79. minute, s čak dva igrača manje. S trećim crvenim kartonom u samo 18 utakmica, srpski branič Vlado Šmit, još je povećao prednost na vrhu ljestvice najviše kažnjenih igrača ovogodišnje sezone prve slovenske lige. 8 utakmica pred kraj prvenstva, Kranjčani imaju samo 16 bodova iz 28 utakmica.