Pet pogodaka u slavlju Dinama nad Interom (VIDEO)

U pretposljednjoj utakmici programa 23. kola Hrvatski Telekom Prve lige Dinamo je rezultatom 3-2 (1-1) na Maksimiru svladao Inter Zaprešić i tako stigao do osamnaeste ligaške pobjede u sezoni.

Strijelci za Plave bili su Marin Leovac, Damian Kadzior i Mario Gavranović, dok su za goste mrežu tresli Antonio Bosec i Dinamov igrač na posudbi u Interu – Komnen Andrić.

Dinamo je, očekivano, dosta aktivnije otvorio susret i u uvodnih pet minuta nekoliko puta opasno došao u posljednju trećinu, no nije bilo konkretnih prijetnji za Freliha.

Takav pristup Bjeličinoj se momčadi isplatio već u sedmoj minuti kada Dinamo iz prve prave opasnosti stiže do rezultatske prednosti. Majer je ubacio s desne strane napada za Kulenovića, koji na petercu lijepo prsima spušta loptu Leovcu, a 31-godišnjak mirno matira Freliha za 1-0 domaćina i svoj ligaški prvijenac u aktualnoj sezoni.

Pritisak ‘Plavih’ se nastavio. U devetoj minuti Kadzior je iz slobodnog udarca s nekih osamnaest metara poslao loptu malo iznad okvira vrata. Minutu poslije Frelih spašava Inter, Moharrami je ubacio u sredinu za usamljenog Ivanušeca, koji glavom s nekih pet metara upućuje slabašan udarac ravno u gostujućeg vratara.

U 15. ponovno prijete domaći, Oršić je iz velike udaljenosti uputio nezgodan udarac iz prekida, Frelih uz manje pro

Inter je prvi put opasno izašao u 17. minuti kada je Serderov pobjegao obrani domaćih i sjurio se u šesnaesterac, no Livaković mu brani pokušaj. Vidulin na signalizaciju drugog pomoćnog Loparca po okončanju akcije označava zaleđe gostiju, koje prema viđenom nikako nije bilo jer je Serderov u trenutku upućivanja lopte bio u vlastitoj polovici terena.

Uslijedio je vrlo siromašan period utakmice tijekom kojeg se apsolutno ništa nije događalo u posljednjim trećinama terena, a sljedeću prijetnju imao je Dinamo u 32. minuti kada je Kadzior pobjegao obrani gostiju, zaobišao Freliha i iz teške situacije s lijeve strane peterca uputio dobar udarac, no s crte loptu ispucava koncentrirani Bosec.

‘Živnuo’ je ponovno malo Dinamo. U 35. minuti Kadzior ponovno prijeti udarcem iz okreta s nekih sedam metara, ravno u Freliha. Minutu poslije ponovno Poljak prijeti gostima, no i njegov udarac s vrha šesnaesterca slovenski vratar brani i odbija u korner iz kojeg ‘Plavi’ nisu kreirali opasnost.

Inter do izjednačenja stiže uz puno sreće u 39. minuti. Bosec je s lijeve strane iz velike udaljenosti centrirao jednu ne pretjerano oštru loptu, Livaković je izašao u intervenciju i u skoku sa Serderovom vrlo loše reagirao te si pospremio loptu u vlastitu mrežu. Pogodak se u konačnici upisuje Bosecu, koji tako nastavlja s najučinkovitijom sezonom u karijeri, ovo mu je bio treći ovosezonski pogodak u prvenstvu i ukupno u 108. Prva HNL nastupu.

U prvoj od tri minute sudačke nadoknade prvog poluvremena zabilježili smo dalekometni pokušaj Ivanušeca, išlo je to po sredini vrata i Frelih s tim nije imao ni najmanjih problema.

U nastavku je Dinamo izgledao dosta dinamičnije i dominantnije od samog početka, a takav se pristup lideru prvenstva isplatio u 61. minuti kada je Kadzior na ubačaj Leovca glavom pospremio loptu u mrežu za 2-1 i svoj sedmi ligaški pogodak u sezoni, ukupno trinaesti u 47. Prva HNL nastupu.

Pet minuta poslije Savić je srušio Oršića u kaznenom prostoru i Vidulin pokazuje na bijelu točku za Dinamo te braniču gostiju dodjeljuje žuti karton. Izvođač je bio sam Oršić koji je snažnim udarcem poslao loptu preko okvira vrata.

U 72. Dinamo povećava rezultatsku prednost. Nakon ubačaja Kadziora s desne strane napada na drugoj je vratnici najspretniji Gavranović (ušao u 67. umjesto Kulenovića), koji glavom šalje loptu u mrežu za 3-1 i svoj četvrti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 46. u 115. Prva HNL nastupu.

U 82. je Frelih obranio dalekometni udarac Majera, na odbijenu loptu stiže Ćuže (ušao u 72. umjesto Ivanušeca) i nevjerojatno propušta s osam metara pospremiti loptu u mrežu napucavši je visoko, visoko iznad vrata.

Šest minuta poslije Gavranović je ostavio loptu za Ćužu, čiji udarac s vrha šesnaestrca odlazi malo pored vratnice.

Do kraja susreta Inter je uspio malo ublažiti poraz. U prvoj od četiri minute sudačke nadoknade Mitrović je ubacio s lijeve strane napada, a Andrić pored neopreznog Gvardiola pospremio loptu u mrežu za konačnih 3-2 i svoj prvi ligaški pogodak u ovoj sezoni.

Dinamo je tako potpunom dominacijom stigao do osamnaeste pobjede u sezoni i ponovno se vratio na dvanaest bodova prednosti pred prvim pratiteljem Hajdukom.

Dinamo je u sljedećem kolu ponovno domaćin, a na Maksimir stiže trećeplasirana Rijeka, dok će Inter u Zaprešiću ugostiti Lokomotivu.

Na Maksimiru se s početkom u 15 sati igra pretposljednji susret programa 23. kola Hrvatski Telekom Prve lige u kojem aktualni lider prvenstva Dinamo dočekuje trenutno osmoplasirani Inter.

‘Div iz predgrađa’ zaista je davno osvajao ligaške bodove u Maksimiru. U do sada 27 međusobno odigranih utakmica u Zagrebu Dinamo ima 23 pobjede na kontu, dok je Inter slavio dvaput i to ratnih godina (1992. protiv HAŠK Građanskog i 1993. protiv Croatije), a neporaženi su ostali također samo dvaput – u sezoni 2005/2006 (0-0) i 2012/2013 kada je za konačnih 1-1 i bod Intera pogodak postigao tada 19-godišnji Mislav Oršić.

U dvije ovosezonske međusobne utakmice Dinamo je odnio svih šest bodova, slavivši prvo preokretom u petom kolu (1-2) u Zaprešiću, a zatim i upisavši minimalnih 1-0 u 14. kolu odigranom u Maksimiru.

U prethodnom kolu obje su momčadi upisale poraze, Dinamo je s minimalnih 1-0 poražen u Osijeku, a nakon te utakmice i isključenja na istoj trener ‘Plavih’ Nenad Bjelica dobio je zabranu obavljanja djelatnosti u trajanju od mjesec dana, no istu neće odraditi ovo kolo jer je njegov klub, zahvaljujući odluci disciplinskog suca Alana Klakočera, imao mogućnost odgađanja izvršenja odluke žalbom, što su u Dinamu i napravili.

Inter je pak u prethodnom kolu u jednoj vrlo neobičnoj utakmici preokretom poražen doma od Varaždina. Imali su Zaprešićani apsolutno sve u svojim rukama prvo poluvrijeme i dominirali događanjima na travnjaku, no u drugom dijelu kao da su izašle dvije različite momčadi te je Varaždin u konačnici uspio stići do preokreta i konačnih 1-2.

Glavni sudac današnje utakmice je Marin Vidulin iz Kanfanara, a pomoćnici će mu biti Vedran Đurak iz Siska i Goran Loparac iz Sladojevaca. VAR i AVAR suci su Ivan Bebek iz Rijeke i Miro Grgić iz Osijeka.

U redovima ‘Plavih’ zbog ozljeda u kadru danas nema Perića i Marina, a što se izostanaka zbog kartona tiče, izostaju Emir Dilaver i Petar Stojanović zbog isključenja u prethodnom kolu u Osijeku. Gosti nemaju problema s izostancima zbog disciplinskih mjera.

Treneri Nenad Bjelica i Željko Petrović na travnjak su se odlučili poslati sljedeće postave: