Osijek s igračem više slavio protiv Rijeke (VIDEO)

U prvom susretu drugog dana programa 22. kola Hrvatski Telekom Prve lige Osijek je rezultatom 2-1 svladao Rijeku, te tako preskočio aktualnog prvaka države na prvenstvenoj ljestvici.

U uvodnih pet minuta obje su momčadi izašle dosta otvoreno, no jedinu priliku bilježimo u 4. minuti kada je Boban s nekih dvadesetak metara pokušao ugroziti Slugu, no vratar Rijeke slabašan pokušaj rješava bez ikakvih problema.

Minutu poslije Grezda nakon duge lopte bježi obrani gostiju a u pokušaju da ga zaustavi Župarić kao posljednji čovjek obrane radi prekršaj što je splitski sudac Strukan opravdano sankcionirao crvenim kartonom. Iz prekida je zapucao Hajradinović no daleko od Sluginih vrata.

U 11. minuti Osijek je imao veliku priliku za postizanje pogotka. Grezda je nakon brzog izlaska svoje momčadi lijepo uposlio usamljenog Lopu, no udarac Ukrajinca odlično je obranio Sluga, odbijanac glavom u okvir šalje Grezda čiji pokušaj s crte čisti kapetan gostiju Filip Bradarić.

U 15. minuti Kek iz taktičkih razloga iz igre vadi Acostyja umjesto kojeg je u igru ušao Pereira Escoval, kojem je to nakon dolaska iz Istre 1961 bio debitantski nastup za Rijeku.

U 17. minuti ponovno je probleme gostima stvorio dvojac Grezda-Lopa, no udarac Lope s nekih šest metara nakon ubačaja Grezde odlazi ipak preko vrata.

Rijeka se nakon isključenja jest malo povukla no daleko je to bilo od ‘klasičnog bunkera’. Pokušavali su gosti što brže i kvalitetnije izlaziti u kontre i polukontre na nepostavljenu obranu Osijeka, no domaći u ovoj fazi utakmice još nisu ‘bacili sve karte u napad’, tako da momčad Matjaža Keka i nije imala većeg prostora za konkretnije ugroziti Marka Malenicu.

U 36. minuti Zekić se, nakon evidentne nemogućnosti konkretnijeg iskorištavanja igrača više, odlučuje na izmjenu te umjesto veznjaka Mudražije ulazi 22-godišnji napadač Mirko Marić koji je ove sezone postigao tri prvenstvena pogotka.

Najveću priliku do odmora imao je Osijek u drugoj minuti produžetka kada je Grgić odlično proigrao Grezdu koji probija desnu stranu gostujuće obrane i vrlo dobro ubacuje u peterac, Sluga krivo procjenjuje let lopte, no veznjak Benedik Mioč promašuje još jednu priliku domaćina za stjecanje rezultatske prednosti.

Općenito u drugom dijelu prvog poluvremena osim spomenute prilike nismo vidjeli opasnije ugrožavanje protivničkih vrata, Rijeka je nekoliko puta stvorila situacije iz kojih je možda mogla izvući više no domaća obrana je to u pravilu rješavala pravovremenim reakcijama.

U nastavku je Osijek izašao ipak dosta konkretniji i okomitiji u igri, za razliku od prvih 45 minuta u kojima su većinom rješenja tražili prebacivanjem igre. Prvu priliku Zekićeva momčad imala je u 46. minuti kada je Grgić zapucao lijevom nogom s vrha šesnaesterca, Sluga loše reagira no obrana Rijeke stiže otkloniti opasnost.

Tri minute poslije Osijek konačno stiže do pogotka. Lopa je ubacio s desne strane gostujuće obrane, lopta prolazi sve igrače obiju momčadi i stiže do Grgića koji, malo od Sluge, malo od Zute ipak uspjeva pronaći mrežu za zasluženo vodstvo Osijeka. 23-godišnjeg Grgiću ovo je 5. pogodak u prvenstvu, a zahvaljujući današnjem može se pohvaliti činjenicom da je u ovoj sezoni zabio i Hajduku, i Dinamu i Rijeci.

U 56. glavni sudac Strukan (očito) na sugestiju dodatnog suca odlučuje pokazati na bijelu točku za Osijek. Boban i Raspopović bili su u borbi za loptu, dojam je da je kazneni udarac ipak olako dosuđen. Siguran realizator s bijele točke bio je Hajradinović kojem je ovo 5. prvenstveni pogodak.

Najveću priliku za postizanje pogotka Rijeka je imala u 63. minuti, no Čolak iskosa ne uspijeva svladati Malenicu.

Poslije drugog pogotka Osijeka tempo igre je općenito dosta pao, domaći su strpljivo gradili svoje napade a Rijeka s igračem manje nije mogla/uspjela igrati otvoreniji i kvalitetniji presing, dok u ‘postavljenom napadanju’ nije imala puno prostora zahvaljujući opreznoj igri Osijeka.

Monotoniju drugog dijela drugog poluvremena pogotkom na isteku 86. minute prekida Domagoj Pavičić. Zuta je ubacio loptu u šesnaesterac Osijeka, Čolak usprkos teškom startu nad njim uspio glavom odbiti do Pavičića koji je lijepo zahvatio loptu u padu i proslijedio je iza leđa Malenice za 2-1.

Pogodak je osokolio Rijeku koja je krenula na sve ili ništa, a Osijek se povukao i branio rezultat a gledatelji zvižducima protestirali protiv takvog pristupa. Usprkos očitoj nesigurnosti igrača domaćina Rijeka osim nekoliko dobrih situacija nije uspjela ozbiljnije ugroziti Malenicu, te Osijek piše prvu pobjedu u nastavku sezone.

Ovom pobjedom Osijek je preskočio Rijeku na prvenstvenoj ljestvici, te sada pred aktualnim prvakom ima bod prednosti. U sljedećem kolu Osijek gostuje kod Lokomotive dok Rijeka na Rujevici dočekuje Dinamo.

Nakon jučerašnjeg slavlja Rudeša nad zaprešićkim Interom, susretom između Osijeka i Rijeke na stadionu Gradski vrt u Osijeku s početkom u 15 sati nastavlja se program 22. kola Hrvatski Telekom Prve lige.

>> Rudeš pogocima Andersona i Budimira svladao Inter i stigao do treće prvenstvene pobjede (VIDEO)

Domaćin u ovaj susret ulazi s dva boda zaostatka za aktualnim prvakom države, te će nakon teškog poraza od Dinama u prošlom kolu (2-4) tražiti svojevrsno iskupljenje i zadržavanje neizvjesnosti u borbi za vrh ljestvice.

Rijeka je pak na otvaranju nastavka sezone s visokih 4-0 na Rujevici svladala Istru 1961, te praktički (s obzirom na sve okolnosti u Istri) odradila ‘malo ozbiljniji’ trening. Momčadi Matjaža Keka današnji okršaj definitvno će biti prvi pravi test na kojem će steći jasniju sliku koliko su kvalitetno odrađene pripreme (a i sam prijelazni rok).

U odnosu na poraz od Dinama, Zoran Zekić je napravio nekoliko izmjena u početnih jedanaest. Tako su na klupi ostali Ejupi i Bočkaj, a od prve minute će u igru danas Boban i Šorša. I Matjaž Kek se odlučio na dvije izmjene u odnosu na okršaj s Istrom, tako su iz početnih jedanaest izostavljeni HeberPuljić umjesto kojih će današnji susret započeti Acosty i Grahovac.